Moi, tulee sierraan vm.90 sisälle pysähdyttäessä esim valoihin kevyt pakokaasun tms. haju. Mistähän kannattais alkaa ettiä sitä?
Mieleen tuli että takapöntön tilalle on vaihdettu "hieman" vapaammin virtaava putki. Takakontin pohjan alla on vararenkaan syvennys. Tämän syvennyksen pohjassa on joku kondensioveden aukko ja lisäksi se on ruostunut siitä ympäriltä eli aukko on kasvanut n. 5-7cm halk. Mietin ett voiko tätä kautta pakokaasut päästä takakonttiin? Hattuhyllyllä on vielä avonaiset reiät kaiuttimille (2kpl) (ei siis kaiuttimia asennettu).
Voisiko tätä kautta jotenkin tulla kabinettiin se tuoksu? Vararenkaan syvennyksen päällä on pieni vaneri ja ohut verhoilumatto. Pitäiskö näiden estää tuoksun leviäminen? Millähän semmosen kolon näin talvisaikaan paikkais..
Pakokaasut autoon sisälle
7
1454
Vastaukset
- Henry Foord
- tiedätkö mitä foord kauppias teki lumihangessa ?
- kaivoi sierraintaan ! - jfskldjfsdjgirio
Siinä ei vissiin ole sitten katalysaattoria jos pakokaasut peräti haisevat. Tai jos on niin ehkä haju onkin esim. öljynkäryä jos sitä on vuotanut vaikka pakoputken päälle joka kuumetessaan alkaa käryämään ja haisemaan?
Katalysaattoriauton pakokaasut eivät haise millekään, eihän sieltä tulekaan kuin hiilidioksidia ja vesihöyryä.
Vanhoissa kaasariautoissa pakokaasut tuoksuivat kyllä selvästi mutta petrolikäyttöisten autojen pakokaasut ne vasta pahalta haisivatkin, hyi, onneksi ne katosivat nopeasti.- James2324
Kyllähän nyt auton pakokaasu tuoksuu/haisee aina jollekin, oli sitte katalysaattoria tai ei! Ruiskuauto tämä on.
90-luvun alun autoissa katalysaattori toimi vielä heikosti.
Ja kyllä se öljyä alkaa syömään katalysaattoriautonkin moottori kun se kuluu. Monet haisevat öljylle.
- 2.0 ohc
Vaihdekepin juuresta voi tulla myös käryä, jos se pussukka on kulunut puhki.
- a(2)
Ilmastointiteipillä voit väliaikaisesti koittaa tukkia noita reikiä, niin selviää ongelma paremmin. Yksi mahdollisuus, jota kukaan ei ole maininnut on nuo ilmanpoistoaukkojen läpät, jos ei muuten löydy, niin niissä voi olla vika.
- Anoppi "vitsi" FAKTA
Voisin ostaa sen anopille ennako joululahjaksi. Voikohan sitä parantaa sitä koppi kaasutusta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1361260
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34801Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46587- 14570
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä25531Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad25528Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott29516- 23476
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14471Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .14462