Miksiköhän ulkomailla uutisoidaan yhtä sun toisesta jopa hälyttävästä asiasta mutta Suomessa vain homoliitoista, Stubbin ja Pohjois-Korean aivopieruista, liikenneonnettumuuksista ja marineteistä?
Minusta Suomi elää uutispimennossa
Stubbin marionetit
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Salainen sopimus Hollannin johtamassa MH17-tutkinnassa takaa Ukrainalle suojan syytöksiltä
Kun mietimme miten on ollut mahdollista, ettei heinäkuussa alasammutun malesialaisen matkustajakoneen tutkinnassa ole päädytty jo yleisesti (lännessä) esittämään syytöksiä sitä epäiltyä osapuolta kohtaan, johon kaikki konkreettiset todisteet viittaavat - Ukrainaa ja sen ilmavoimia - on huomattavasti helpompi ymmärtää saadessamme tietoomme Ukrainan edut takaavan salaisen valtiosopimuksen olemassaolon.
Hollannin hallinto on kieltäytynyt paljastamasta mitään yksityiskohtia salaisesta sopimuksesta maan johtaman kansainväliseen tutkimusryhmän jäsenmaiden kesken. Sopimuksen sisältöä ei myöskään tulla koskaan julkaisemaankaan mikäli, Ukraina mukaan lukien, ei halua sen sisältöä julkistettavaksi.
Hollannin valtionsyyttäjän mukaan neljän maan laatima keskinäinen sopimus takaa kaikille osapuolille oikeuden salata tietonsa. Tämä tarkoittaa, että jos jokin maa uskoo, että jokin todiste voisi olla heitä kohtaan haitallinen, tutkintaryhmällä on oikeus pitää tämä tietous salassa.
Hollannin valtamediaan kuuluva Elsevier on tehnyt julkisuusvaatimuksen perusteella julkaisupyynnön Joint Investigation Team (JIT) laatimasta sopimuksesta sekä 16 muusta lisädokumentista, jotka on laadittu koskien lennon MH17 tuhoutumisen tutkintaa. Hollannin oikeusministeriö kieltätyi luovuttamasta vaadittuja sopimuspapereita.
JIT:hen kuuluu neljä maata, joiden tehtävänä on selvittää tragedian syy: Hollanti, Belgia, Australia ja Ukraina. Mikä huomattavaa, Malesia ei ole lainkaan mukana tässä johtavassa virallisessa tutkintaryhmässä, vaikka se onkin asemaa tutkinnassa toistuvasti vaatinut.
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=3&id=12302
Löytyneekö tätäkään muualta kuin verkkomediasta, siellä
on paljon uutisia joita ei muissa medioissa ole, joskin ne EU;n
muissa medioissa on, Suomi vaikenee,
Suomi on yksi pieni turha maa Euroopassa. Suomen vaikutus maailmaan on kärpäsen jätös, eikä suomalaiset edes osaa vaatia omia oikeuksiaan. Suomesta saisi hyvän ydinaselaukaisuharjoittelupaikan.