Yhdessä vahvempia

Sipilällä joulu ja juhannus yhtä aikaa Paavo Väyrynen on valmis ja halukas ulkoministeriksi. Suomi tulee kuntoon,kun Paavo sopii liittyä yya sopimuksen hengessä isompaan itä naapuriin. Olemme mailmanvalloittajia.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

paavo vois nordstömiltä hakee uuden tukan

Äänestä
  • sillä ?

    Äänestä

Kieroja molemmat. Sipilä yritti saada kepulaisen Mari Kiviniemen varapuhemieheksi aikoinaan vaikka tuo paikka oli jo täytetty ja kuului vanhan tavan mukaan, nyt Perussuomalaisille. Molemmat tekevät liittovaltiota, Väyrynen oli ministerinä aloittamassa Kreikka tukipakettia ja Olli Rehnin suuri ihailija Juha Sipilä tulee jatkamaan Kreikan lainoittamista. Matti Vanhanenkin kaivettiin lautakasasta ehdokkaaksi, Matti joka sai rikollista vaalirahaa. PerusS on ainoa rehellinen tavallisen ihmisen puolue.

Äänestä
  • Puhemiehistön valinnassa ei ole käytössä mitään vanhaa tapaa kuin korkeintaan teini-ikäisten aikahaitarilla. Joskus valinnat ovat suosineet hallituspuolueiden edustajia, joskus opposition. Viime kädessä jokaisella kansanedustajalla on oikeus äänestää ketä haluaa. Niinpä lähes joka kerta joukossa on ollut irtoääniäkin. Jos keskustalaiset kansanedustajat äänestivät joukolla Mari Kiviniemeä, kysymys ei ollut kieroilusta, vaan demokratiasta.

    Itse en edes ymmärrä pyrkimystä puhemieheksi. Työvuorossa oleva puhemieshän ei saa äänestää. Esimerkiksi huomenna hänenkin äänellään voisi olla käyttöä. Vielä kipeämmin sitä tarvitaan ensi kevääseen asti missä hyvänsä välikysymysäänestyksessä.

    Äänestä

  • Onko "rehellisyys" oman egon korostamista ja selkään puukottamista, jota perussuomalaisten johtoduo harrastaa?

    Äänestä

"politikointi" on niin surkean läpinäkyvää, että ketäpä tuo hämäisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hienoa keskusta kirjoitti:

Sipilällä joulu ja juhannus yhtä aikaa Paavo Väyrynen on valmis ja halukas ulkoministeriksi. Suomi tulee kuntoon,kun Paavo sopii liittyä yya sopimuksen hengessä isompaan itä naapuriin. Olemme mailmanvalloittajia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu