Kääntäessä kolahtaa

Klonkku

Eli tällänen ilmiö: Parkkipaikailla hitaasti ajettaessa, rattia vasemmalle käännettäessä kolahtaa satunnunaisesti. Vähän kääntämällä tätä ei kuulu, eli kun veivaa oikein huolella niin kolisee. Katsastus ensi kuussa, voiko olla ongelma? :O
Suurikin korjausoperaatio?
Kiitos etukäteen.

8

11382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AKE

      jos kyseessä etuvetoinen ajopeli, niin käännä ratti ääriasentoihin molempiin suuntiin ja aja ympyrää, eteen ja taakse, jos pitää kolinaa kyseessä saattaa olla kulunut vetonivel.
      Kannattaa tarkistaa myös pyörän pultit, olisiko jäänyt löysälle, joillekin on kuulema käynyt näinkin.

    • zetäx

      Jousi paukkuu, jos laakerissa väljyyttä.

      • palautusjousi

        paukkuu


      • Vts
        palautusjousi kirjoitti:

        paukkuu

        Onkos tuo sitten vakavaakin, heti pajalle vai?


      • suoli24
        Vts kirjoitti:

        Onkos tuo sitten vakavaakin, heti pajalle vai?

        Et kai tosissasi usko näitä kirjoituksia?

        Toisekseen se automalli, vuosimalli sekä kilometrit olisi syytä mainita, ennen kuin tulee tänne ihmettelemään.


      • vts
        suoli24 kirjoitti:

        Et kai tosissasi usko näitä kirjoituksia?

        Toisekseen se automalli, vuosimalli sekä kilometrit olisi syytä mainita, ennen kuin tulee tänne ihmettelemään.

        Totta kai uskon kaiken mitä täällä sanotaan. Jos kerrotaan että on paska auto, niin myyn sen heti pois ja ostan jopon.
        niin auto on -99, xsara vts coupe, 100 t


    • Erkki

      Kerrohan sitten minullekin jos ongelma selviää, samansuuntaiset oireet omassa xantiassa. Nivelistä/koiranluista ei ole löytynyt väljää vaikka kissojen ja koirien kanssa on etsitty sekä kotona että pajalla.

    • Anonyymi

      Tukivarren puslat paukkuu/pallonivelet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      70
      2447
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1425
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1283
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      722
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe