Lähetetty: Tor Mar 27, 2014 10:26 pm Viestin aihe:
Oulun vankilassa vangeilla on mahdollisuus työskennellä kiinteistöjen ylläpitotehtävissä, taloushuollon tehtävissä sekä tuotantotoiminassa puusepänteollisuudessa ja kirjansitomossa.
Vankilakoulussa, joka toimii yhteistyössä Oulun aikuislukion kanssa, vangeilla on mahdollisuus suorittaa peruskoulun ja lukion oppimäärä. Oppisopimuskoulutuksena on mahdollista suorittaa puualan perustutkinto. Tietyin edellytyksin Oulun vankilasta on mahdollista myös käydä opiskelemassa tai työssä laitoksen ulkopuolella.
Työn tai koulutuksen lisäksi vangeille järjestetään toimintakykyä ylläpitävää ja kuntouttavaa toimintaa. Vangeilla on mahdollisuus päästä päihdekuntoutukseen katkaisuhoidon ja päihdearvion kautta. Lisäksi vankilassa toteutetaan ongelmanratkaisutaitoja kehittävää ohjelmaa sekä väkivaltaisen taustan omaaville vangeille tarkoitettua kurssia.
Vierailut vankilassa
Vankien vierailuajat ovat viikonloppuisin kello 9.00–13.30.
Tärkeää tietoa vankilaan
haluavalle:
5
196
Vastaukset
- Kun ihminen ei oo
koko aikuisiällään tehny päivääkään duunia, tommonen kuntouttava vankilatoiminta vois olla ihan hyvä. Paitsi et sinne ei oteta seksuaalisesti lapsista kiinnostuneita vaimonhakkaaja rattijuoppoja. Niille on ihan omat osastot eikä niitä kuntouteta.
Ne saa parrua aunukseen 24/7.- ugyfyfugih
Kuka ajaa kännissä hakkaen vaimoaan?
- Sä tiedät artsuli
ton ni miks sitä pitää viel erikseen kysyä?
"lapsijorviin" - para mikko
ei vaan mun fb:stä. alluah akbar ,missä ongelma?
- 34567886544
Joku on taas aamukännissä käyny huuteleen :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764967Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184346Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993087Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2482910Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432852- 522491
- 271919
- 341723
- 211711
- 631677