Minun mielestäni keskustan eduskuntaryhmän olisi vaadittava hallitusta puuttumaan AKT:n masinoimiin, laittomiin bussilakkoihin, joita AKT nyt laajentaa pääkaupunkiseudulta muualle maahan piittaamatta tippaakaan työtuomioistuimen sanktioista.
AKT:n menettely on laittomuudessaan todella härskiä ja piittaamatonta vahingontekoa yhteiskuntaa vastaan, etten sanoisi yhteiskuntaterroria.
Bussiyhtiöthän pyrkivät pelkästään säästämään julkisia varoja, eli kuntien yhtiöille maksamaa kustannusten kompensaatiota sillä, että joustavilla työaikajärjestelyillä voidaan palvella joukkoliikenteen käyttäjiä aina kulloisenkin liikennetarpeen mukaan.
Bussejahan on oltava asiakaspalvelun vuoksi liikenteessä runsaasti silloin kun asiakkaita liikkuu paljon ja vähemmän silloin, kun asiakkaita ei juurikaan liiku. Tämän toteuttaminen käytännössä edellyttää nimenomaan osa-aikatyötä.
AKT:n valhepropaganda väittää, että työnantajalla olisi joku tavoite muuttaa kokoaikaisia työsuhteita osa-aikaisiksi ja näiin huonontaa bussikuskien työehtoja, mikä ei pidä alkuunkaan paikkaansa.
Keskustan olisi nyt päähallituspuolueena rohkeasti tultava julkisuuteen sanomaan, että joukkoliikenteen palvelutasoa on kehitettävä edelleen siihen suuntaan, että palvelua on tarjolla juuri oikea määrä oikeaan aikaan eikä yhtään enempää, koska tarpeettomat bussivuorot nostavat kuntien kustannuksia ja se raha on pois mm. vanhustenhuollosta ja kotipalveluista.
AKT:n harjoittamalle yhteiskuntatwerrorille pitäisi saada mahdollisimman nopea loppu ja ainoa, joka sen voi tehdä on keskusta, koska SDP:n kädet ovat luonnollisesti sidotut, koska SAK maksaa SDP:n vaalikampanjoiden miljoona laskut.
AKT:n menettely on laittomuudessaan todella härskiä ja piittaamatonta vahingontekoa yhteiskuntaa vastaan, etten sanoisi yhteiskuntaterroria.
Bussiyhtiöthän pyrkivät pelkästään säästämään julkisia varoja, eli kuntien yhtiöille maksamaa kustannusten kompensaatiota sillä, että joustavilla työaikajärjestelyillä voidaan palvella joukkoliikenteen käyttäjiä aina kulloisenkin liikennetarpeen mukaan.
Bussejahan on oltava asiakaspalvelun vuoksi liikenteessä runsaasti silloin kun asiakkaita liikkuu paljon ja vähemmän silloin, kun asiakkaita ei juurikaan liiku. Tämän toteuttaminen käytännössä edellyttää nimenomaan osa-aikatyötä.
AKT:n valhepropaganda väittää, että työnantajalla olisi joku tavoite muuttaa kokoaikaisia työsuhteita osa-aikaisiksi ja näiin huonontaa bussikuskien työehtoja, mikä ei pidä alkuunkaan paikkaansa.
Keskustan olisi nyt päähallituspuolueena rohkeasti tultava julkisuuteen sanomaan, että joukkoliikenteen palvelutasoa on kehitettävä edelleen siihen suuntaan, että palvelua on tarjolla juuri oikea määrä oikeaan aikaan eikä yhtään enempää, koska tarpeettomat bussivuorot nostavat kuntien kustannuksia ja se raha on pois mm. vanhustenhuollosta ja kotipalveluista.
AKT:n harjoittamalle yhteiskuntatwerrorille pitäisi saada mahdollisimman nopea loppu ja ainoa, joka sen voi tehdä on keskusta, koska SDP:n kädet ovat luonnollisesti sidotut, koska SAK maksaa SDP:n vaalikampanjoiden miljoona laskut.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ei hallituksella ole mitään keinoja lopettaa lakkoja. Jos hallitus haluaa asiaan puuttua, sen pitää vastaisen varalle alkaa suunnittelemaan lainsäädäntöä, jolla laittomat lakot saadaan tehokkaammin estettyä.
Hallitus voi sanoa mielipiteensä asiasta ja tuomita AKT:n laittoman toiminnan.
AKT:n asiaksi toki jää lakon lopettaminen, koska sehän on ehtona sille, että työnantajaosapuoli ryhtyy edes keskustelemaan mistään.
Asetelmahan on järjetön, kun AKT vaatii laittomin keinoin vastapuoltaan neuvottelupöytään, joka tietenkään ei voi suostua siihen, koska painostus perustuu laittomuuksiin.
Eihän tässä muusta kyse ole kuin SAK:laisen liiton pullistelusta, jolla näytellään "joukkovoimaa" nyt kun tupo-neuvottelut ovat hyvin tiukassa vaiheessa.
Pullistella se juuri tahtoo ja pullistelee lisääkin jos hallitus ei tuomitse sitä voimakkaasti. Tämä pullistelu saisi jo riittää. Pullistelemalla saadaan suomalaiset työttömäksi ja hyvinvointi jää saavuttamatta. Hauista pullistelemalla lapion varressa olisi hyöty suurempi kuin persettä penkissä paisuttamalla.
Kyllä hallitus voi asialle tehdä paljonkin ja muutakin kuin puhua kivoja ja kauniita asioita.
Tilannehan on siis se, että maassa yksi porukka harjoittaa laittomuutta ja sabotoi yhteiskunnan toimintaa. Sellaisesta toiminnasta voi säätää lain, jolla laittomuudet kyllä loppuvat.
Tämä AKT:n joukkio voidaan pistää putkaan siksi aikaa, että tolkku tulee päähän ja ihmisten kiusaaminen loppuu.
Nyt tuomioistuimilla ei ole keinoja tällaisen pelleilyn lopettamiseksi.
HYVÄ JUTTU, että lakkoilevat. Ei hallituksen tarvitse markkinatalouden asioihin puuttua.
Eikä yksityinen tai julkinenkaan bussiyhtiö mitään verorahoja säästä, jos linjoja ja busseja jopa bussiyhtiöitä on liikaa!
Säästetään myös kansanterveydessä, kun espoolaisetkin hieman liikkuvat vaikka puolisen kilometriä bussipysäkille.
Jäbä. Busseja on liikaa. Kilpailu ei toimi. Tästä taustalla on kysymys.
AKT on hyvä kun osoittaa asian. Jatkakoon lakkoaan vaikka seuraavat 10 vuotta!
t:jarmo
Jamolla on auto.
Stadilaiset aloitti lakon ja sitten mukaan oli lähdettävä muunkin Suomen. Koskahan kävisi niin, että jos muualla Suomessa lakkoillaan niin stadilaiset lähtis tukilakkoileen.
Ei stadilaisia kiinnosta muu kuin oma perse.
... varsinaisesti laittomaankaan lakkoon puuttua. Sen sijaan se voi järjestää laittomien lakkojen sakot sellaiseksi, että niillä on todellista merkitystä. Nyt tuommoinen mahtava Auto-ja kuljetusalan liitto saa sakkoa 20000 €, sehän ei merkitse mitään. Niinpä liiton johto vain naureskelee moisille sakoille. Lisäksi hallitusksen pitäisi ryhtyä valmistelemaan sellaista lainsäädäntöä, jossa laittoman työtaistelun järjestäjät velvoitetaan maksamaan aiheuttamansa vahingot. Niinhän muussakin laittomassa toiminnassa menetellään.
Olen samaa mieltä, että laittomista lakoista pitäisi tuomita ankarammat sakot ja sen lisäksi vahingonkorvaukset toiselle osapuolelle aivan kuten sanoit.
Myötätuntolakkoon menneissä kaupungeissa (Kuopio) ei edes ole yhtään osa-aikaista bussikuskia!!!
Kyllä hallitus voi puuttua asiaan, jos haluaa. Nyt se ei tee mitään, vaan antaa laittomuuden rehottaa.
Hallitus voi pikavauhtia säädättää lain, joka pistää laittomille lakoille sellaiset sanktiot, että AKT:n nyt harrastama yhteiskunnallinen sabotaasi loppuu.
Homma menee näin:
- ensimmäisestä laittomaksi lakoksi tuomitusta lakosta määrätään sellainen sakko, että tuntuu ja on suhteessa yhteiskunnalle aiheutuneista vahingoista. Nyt tässä tapauksessa summa voisi olla esimerkiksi 1-2 miljoonaa euroa. Pistäisi vähän noita AKT:n höyrypäitäkin mietityttämään miten käyttäydytään.
- mikäli lakko ei lopu, vaan sakotettu päättää jatkaa sitä, tuomitaan lakkoa jatkaville vankeutta , joka pistetään täytäntöön kahden vuorokauden kuluttua tuomioisuimen päätöksestä ja kestää niin pitkään kunnes lakko on loppu. Lakkopäätöksestä vastaavat voidaan sijoittaa samaan vankilaan ja järjestää kokoustila kerran päivässä, jotta päätös lakon lopettamisesta saadaan aikaiseksi.
Ja mitä tämä laiska kepu-hallitus tekee? Ei mitään.
Tämä hallitus joutaa erota saamattomuuteensa.
Olisiko siellä eduskunnassa muitakin kuin keskustapuolueen ryhmä ?
Sinulla näyttää välillä olevan pakottava tarve ottaa asioihin kantaa mistä et ilmiselvästi mitään ymmärrä.
Jospa nyt kun noinkin aktiivinen olet niin otat tuostakin asiasta selvän ennenkuin leikit asiantuntijaa ja maailmanparantajaa,muista myös että asioilla on aina kaksi puolta.
Koetin kyllä tuoda esiin, miksi ehdotin nimenomaan keskustan puuttumista asiaan.
Keskusta on päähallituspuolue ja tpoinen hallituspuolue, demarit, on ay-liikkeseen sidottuna liiaksi asianosainen.
Keskustan kannanotolla olisi lisäksi enemmän tehoa, koska sitä kautta mahdollisesti muodostettava hallituksen mielipide vaikuttaisi asiaan enemmän kuin kokoomuksen mielipide oppositiosta käsin. Lisäksi kokomuksen mielipide tulkittaisi herkemmin työnantjan puolelle asettumiseksi kuin keskustan mielipide.
Ei tässä tämän enempää kaikkitietäjyyttä tarvita, talonpoikaisjärkeä pelkästään.
SDP kieltää kepua puuttumasta mihinkään eikä anna kepulle lupaa olla mistään mitään mieltä.
Porvarihallituksen aikana oli lakkoja tuhkatiheään. Miksei silloin kokoomus ja kepu tehneet mitään? Lipposen sinipunan aikanakin oli laiton lakko. Miksei silloin kokoomus tehnyt mitään? Silloin kepu kyllä yritti räksyttää oppositiosta. Mutta ei auttanut mitään? Voiko sulla Jaba olla noin lyhyt muisti? Vai pätkiikö se vain ns. valikoivasti?
Jos olikin, niin nykyisenlaktaista jatkettua laittomuutta ei sentään harrastettu. Kepu tai hallitus ei tee mitään, eikä oikeastaan millekään asialle.
Laittomuus sen kun rehottaa ja kepu viisastelee.
Jäbä nyt vaan on sellainen... hän on aina rehellisen palkansaajan kimpussa.
Heittelet vain sanoja! Vastaa! Miksi kaikki edelliset hallituskoaliitiot ovat toimineet samoin?
>>SDP kieltää kepua puuttumasta mihinkään eikä anna kepulle lupaa olla mistään mitään mieltä.
Rehellinen palkansaaja ei lakkoile laittomasti, vaikka pullisteleva ja politikoiva ay-bossi käskisikin
Mitä lakkoja oli porvarihallituksen aikana?
Lipposen sinipunan aikana oli useitakin laittomia lakkoja, niiden takana mm. paperiliitto ja AKT.
Minä kirjoitin silloinkin voimakkaasti näitä lakkoja vastaan ja vaadin kokoomusta puuttumaan asiaan.
Keskusta ei puuttunut lakkoihin oppositiosta millään tavalla, kun sen piti todistaa, että työreformi on haudattu ikuisiksi ajoiksi.
Kyllä se aika ajoin joutuu - valitettavasti - niinkin tekemään... etkö ole huomannut... tai hällä ja väliä.
Kannattaisi ehkä tutustua aiheeseen paremmin?
Se on se ja sama, mihin Jäbä tutustuu. Hän nyt ei kertakaikkiaan ymmärrä mistään mitään, vaikka onkin suuna päänä tenkin työehtoihin liittyvissä asioissa.
En minäkään ymmärrä tuommoista laillisuutta. Kun tuomioistuin tuomitsee toimet laittomaksi niin tuomitut vain naureskelevat ja jatkavat laittomuuttaan ja jopa laajentavat sitä. Kyllä tuommoisella menettelyllä nakerretaan kansan käsitystä laillisuudesta. Siksi näistä laittomista lakoista pitäisi säätää semmoiset sanktiot, jotta niillä olisi lain rikkojiin nähden todellista merkitystä ja saataisiin laillisuus sille kuuluvaan arvoonsa.
Olemme laittomista lakoista aivan samaa mieltä.