Ilmaisten lomamatkojen käytännöt

jhgghgjjgh

Työ- ja elinkeinoministeriön rahoista maksetaan siviilipalvelusmiesten lomamatkoja. Lomamatkoja maksetaan palveluspaikkakunnan ja siviilipalvelusmiehen asuin- tai kotikunnan välisiltä matkoilta. Erityistapauksissa myös paikkakunnille, joihin siviilipalvelusmiehellä on erityisiä siteitä.

Jotakuinkin näin sanotaan ohjeessa. Tietääkö joku, että mitä tämä tarkoittaa käytännössä. On mainittu, että vanhempien luona vierailu sallitaan, mutta mitkä ovat nämä erityiset syyt vierailla? Olen menossa jouluksi vanhemmilleni (eivät asu asuin- tai kotipaikkakunnallani), joten onko jollain kokemusta, että miten tällaisessa tilanteessa toimitaan? Kyseessä lienee niin tuttu ilmiö, että tähän on jo toimintamallit valmiina, mutta niitä ei ilmeisesti haluta missään tuoda ilmi.

Eli maksetaanko matkat vai ei?

0

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Useita puukotettu Tampereella

        Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
        Tampere
        266
        4793
      2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

        Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
        Puolanka
        81
        3237
      3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        38
        2766
      4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

        Suru vai suuri helpotus...
        Puolanka
        47
        2533
      5. Meneeköhän sulla

        oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
        Ikävä
        45
        1807
      6. Koska näit kaivattusi viimeksi

        Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
        Ikävä
        97
        1600
      7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        94
        1378
      8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

        https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
        Maailman menoa
        144
        1015
      9. Tekiskö nainen mieli tavata...

        Viikonloppuna ja...?
        Ikävä
        69
        988
      10. Laita vielä yksi viesti

        Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
        Ikävä
        100
        946
      Aihe