ABB:n ruotsalainen pääjohtaja Barnevik koetti kaikkensa tuhotakseen Suomen ABB:n. Pääkonttorista tuli määräys tänne lopettaa milloin mikäkin tuote ja tuoteryhmä vaikka kaikki olivat kannattavia ja harjoittivat suurtakin vientikauppaa. Ilman näitä harkittuja tuhoja ABB voisi nyt työllistää Suomessa 10 000 henkeä ja tuoda satojen miljoonien vientitulot nykyisten vientitulojen päälle.
Näin hurrit ovat aina kohdelleet Suomea, vain tuho ja kateus mielessään. Niin, tai riisto ja hyötyminen myöskin.
Näin hurrit ovat aina kohdelleet Suomea, vain tuho ja kateus mielessään. Niin, tai riisto ja hyötyminen myöskin.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mitenhän tämä liittyy palstan aiheseen.
Ruotsi ei voi millään unohtaa sitä järkytystä että Suomi ei ole halunnut olla osa Ruotsia. Ruotsissa ei olla vieläkään 200 vuoteen hyväksytty Suomen menestystä ilman Ruotsia. Suomen kaikenlainen menestys on kansallinen trauma Ruotsissa.
Tästä syystä suomalaiset kokevat jatkuvaa rasismia ja selkäänpuukottamista ruotsalaisten ja Ruotsin taholta. Suomalaisten ja Suomen haukkuminen on muodostunut kannattavaksi businekseksi Ruotsissa, koska sillä saa yleisöä ja julkisuutta. Esim. Vittulan jänkä, vadelmavene pakolainen, Mark Levengood ym.
Suomen sodassa. Jos kansalta olisi kysytty, olisi luultavasti haluttu pysyä Ruotsin yhteydessä.
usean kerran Suomessa. Hän pyrki aina tukemaan Suomen ABB:n toimintoja henkilökohtaisella panoksellaan.
Avaus on silkkaa valetta, kuten palstan hurriviha yleensäkin.
------Hän pyrki aina tukemaan Suomen ABB:n toimintoja henkilökohtaisella panoksellaan.----
Älä hölötä, et sinä tiedä mitään ABB:n asioista, tuskin tiedät edes mistä on kysekään.
barnevik oli aikanaan muka sankari johtaja ja nero --- mutta paljastui sitten aivan talliaiseksi,osaamattomaksi toopeksi.
poikkeuksellisen taitava yritysjohtaja. Aivan turha lykätä valeita.
Et sinä tiedä kuka tai mikä oli Barnevik. Lisäksi se, että olkoon kuinka nero tahansa niin Suomen ABB:n eli ABB Finlandin hän koetti ajaa niin alas kuin suinkin. Kaikki muut ABB-maat olivat hänelle rakkaampia kuin Suomi.
valehtelu ei ole tietoa. Barnevik johti yritystä kokonaisuutena ja katsoi siinä myös Suomen ABB:n etua.
barnevik satu oli suurta valhetta, ------ se ukko sitten syrjäytettiin nopeaan, kun meinasi tuhota koko yhtiön.........
Kuules poika, näkee että et tiedä ABB-yhtiöstä yhtikäs mittään, heittelet vain sivusta fraasejasi kuin jokin itämaan tietäjä. Suomen toimintojen lopettaminen saattoi olla joskus koko ABB:n etu mutta ei ollut Suomen eikä ABB Finlandin etu.
Kun kannattava ja laajaa vientiä sekä kotimaan myyntiä harjoittava tehdas lopetetaan ja ihmiset pannaan kortistoon niin pitää olla aika sairas huumorintaju jos väittää sitä Suomen eduksi.
Suomessa useasti ja tarjosi apuaan paikalliselle johdolle.
Jos Suomen ABB ei liiketaloudellisesti pärjännyt riittävän hyvin, niin se ei ollut Barnevikin vika.
"Kun kannattava ja laajaa vientiä sekä kotimaan myyntiä harjoittava tehdas lopetetaan ja ihmiset pannaan kortistoon niin pitää olla aika sairas huumorintaju jos väittää sitä Suomen eduksi."
Miksi valehtelet? Kuka tällaista on väittänyt?
Suuryritysten touhu on aivan sitä samaa suunnitelmataloutta ja määräilevää byrokratiaa kuin oli reaalisosialismin maissa. Yllättävänkin samanlaista vaikka sitä ei myönnetä. Voidaankin sanoa, että lähtökohdissaan N-liiton talousajattelu oli oikeassa, vain toteutus horjui. Horjuuhan se monessa yhtiössä lännessäkin. Vai mitä sanomme Nokiasta tai Talvivaarasta tai monesta muusta?
Valtion suunnitelmatalous on aivan eri asia kuin yritystoiminta. Valtiokin tietysti pyrkii kannattavaan toimintaan.
Yritys toimii kuitenkin täysin eri pohjalta. Eli jos toiminta ei kannata, se lopetetaan. Valtio voi jatkaa kannattamatontakin toimintaa pitkään.
Alamäki alkoi Kymi_Str:stä. Idänkauppa oli loppu. Ei mahdollisuuksia. Vaasassa oli aivan identtinen tuotanto ASEA:n kanssa. Vähän sama asia, kun UPM tänä päivänä rupeais tekemään televisioita. Ota huomioon, että maamme oli eestisarjassa tuolloin.