Ahaa. Päiväkirjani !

varma j

Tätini Monica toi sinut minulle lahjaksi ystävänpäivänä 2014. Näkyvälle paikalle keittiön koristehyllyyn laittoi.
En ole avannut, mutta olen pitänyt sinun punavihreiden kansiesi väreistä. Täti sanoi, näyt olevan yksinäinen täytä tuo kirjoittamalla siihen joka päivä joku tapaus.

En muista näin pimeää ja lauhaa syksyä kokeneeni, muistihan on lyhyt. Onneksi päiväkirja on monisivuinen. Jätin perjantaipullon ostamatta. On nenänvalkaisuviikko edessä. Hei sitten.

1

102

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vainovalge

      Tuosta pk-merkinnästä on kulunut tapanin verran päiviä eli 26. Ainoa edistysaskel on siinä, että vuodein pimein ajankohta on ohitettu.
      Vaikeita ahdistuskohtauksia useita iltapimeällä. Pimeää en pelkää vaan pakkomielteisyyttä. Se kumpuaa selvittämättömistä elämäntilanteista, joista kehittyi hoitamattomina traumoja.
      Nukun kuitenkin hyvin.
      Selvittämättömät traumat ovat estäneet hyville ansioille pääsemisen. Löysin aina itseni ns. paskaduuneista, joista maksettiin vähän. Sairastuminen tuhosi nekin duunit.
      Elämä on haasteellista, kun mitään mahdollisuutta ei sisäiseen eheytymiseen ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      107
      11575
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      142
      4339
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      117
      4082
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      453
      4039
    5. 62
      3621
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2828
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2561
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2039
    9. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      43
      1924
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      19
      1612
    Aihe