Ja varmaan pysyvän erojen noususuhdanteen loppuvuodeksi
Mäkinen sai aikaan eropiikin
siinä arkkiukko
14192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Se on kyllä jollain tapaa hyväntahtoinen hölmö tuo arkkipiispa
Kun toiselle kumartaa, niin toiselle pyllistää
Ja kirkko on niin jakautunut että jos piispa kumartaa johonkin suuntaan, niin pyllistää joka tapauksessa joitakin seurakuntalaisia päin. Kannattaisi pysyä hiljaa ja toivoa että kansa unohtaa kaikki homoihin ja kirkkoon liittyvät uutiset.
Arkkipiispa Mäkisen ansioista kirjoitetaan pitkin valtakunnan ykkösmedioita.
"Kirkosta eronnut vuoden ennätysmäärä: Jo yli 2000 jättänyt kirkon Mäkisen takia"
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/706156/Kirkosta eronnut vuoden ennatysmaara Jo yli 2000 jattanyt kirkon Makisen takia
Arkkipiispa Mäkinen ei ole valintansa jälkeen saanut mitään aikaiseksi. On se hyvä, että kerrankin Mäkinen saa edes jotain liikettä aikaiseksi.
>>>kerrankin Mäkinen saa edes jotain liikettä aikaiseksi.
On tää niin herkkua, kun lukee jotain Kotimaa24:n kommenttejakin. Eropotentiaalia on mahtavasti, kun ne sekopäät kirjoittelevat siellä ihan tosissaan tällaisiakin:
"Mäkinen saa terrorisoida humaanisuudellaan kuin isis-aktivisti aseillaan. Kumpi on pahempi?"
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/osa-konservatiiveista-protestoi-eroamalla-kirkosta/
Kyllä on tosiaan hölmöä toimintaa Suomen ev.lut. kirkon johtajalta. Minäkin laitan eropostit piakkoin matkaan enkä siksi, että haluaisin säästyä verolta.
Kohtahan ei ole enää jäljellä mitään "vanhasta hyvästä kirkosta": virret, evankeliumit ja 10 käskyä "raiskattiin" ja nyt vielä kaiken päälle tämä.
Eikö ev.lut. kirkko tosiaankaan anna yhtään mitään arvoa avioliitolle ja ydinperheelle, edes lasten vuoksi? Valitettavasti ei!
Kalevassa
http://m.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/kirkosta-eronnut-vuoden-ennatysmaara-jo-yli-2000-jattanyt-kirkon-makisen-takia/682752/
Mäkinen halusi niin kiihkeästi otsikoihin ja saada liberaaline kiitosta
Demarissa iloitaan eroista
http://m.demari.fi/demari/politiikka/uutiset/26084-
Myös Turun Sanomissa arvostellaan arkkipiispaa
http://m.ts.fi/i/706279
Jos Mäkinen olisi jonkun pörssiyhtiön johtaja, niin Hän olisi saanut potkut jo ajat sitten. Mäkisen nykyiset lausunnot vain lisäävät erojen määrää. On verrattavissa siihen että Mäkinen ampuu itseään omaan jalkaan. Tämä papparainen osaa kyllä puhua, mutta hänen puheistaan ei ota selvää itse pirukaan.
Mäkinen toimii niin kuin kunnon kristitty. Toimii omantuntonsa mukaan, silloinkin kun se aiheuttaa tappiota hänen "firmalleen".
Kun lukee kirkosta eroajien vihaisia kommentteja, niin tulee mieleen sellaistakin, että onko tuollaisten vihan täyttämien ihmisten paikka kirkossa. Ehkä on ihan hyvä, että eroavat.
Arkkipiispan lausunto pöyristyttävä. Kirkko on sisältä mätä