Ja sitten meille tulee paljon lapsia.
Isona haluan naimisiin jonkun kivan tytön kanssa
Emmi-Liisi 6v.
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
http://www.hs.fi/kotimaa/a1417228426349
Kirkon jätti lauantaina ennätysmäärä ihmisiä tänä vuonna – arkkipiispa surullinen eroamisista
Kotimaa 29.11.2014 10:50 Päivitetty 29.11.2014 16:39
Tuuli Vattulainen Helsingin Sanomat
>>> Eroakirkosta.fi-sivuston kautta on eronnut lauantaina poikkeuksellisen paljon ihmisiä. !!!
Lauantaina kirkosta on eronnut kello 16.30 mennessä noin 2 700 ihmistä, mikä on tämän vuoden ennätysmäärä yhdessä päivässä. Edellinen ennätyspäivä oli perjantai, jolloin kirkosta erosi hieman yli 2 600 jäsentä.
Vapaa-ajattelijain liiton puheenjohtajan Petri Karisman mukaan eroajat ovat perjantaina ja lauantaina perustelleet päätöstään arkkipiispa Kari Mäkisen myönteisellä suhtautumisella sukupuolineutraaliin avioliittoon.
Palautteessa on jopa kyselty, miksi kirkko ei ole tehnyt enemmän estääkseen avioliittolain muutoksen", Karisma kertoo.
Etelä-Afrikassa parhaillaan vieraileva arkkipiispa Mäkinen kommentoi eroamisia Facebookissa.
"Jotkut ovat purkaneet pettymystään eduskunnan päätökseen eroamalla kirkosta. Suren sitä. Kirkkoja ja uskonnollisia yhteisöjä päätös ravistelee, mutta päätökset ja toimintansa ne ratkaisevat itse. Niin meidänkin kirkkomme."
Arkkipiispa sanoi eilen perjantaina iloitsevansa eduskunnan äänestystuloksesta ja kiitti sukupuolineutraalia avioliittoa koskevan kansalaisaloitteen tekijöitä merkittävästä työstä.
Arkkipiispa toi lauantaina esille myös sen, että hän on saanut viestejä eduskunnan päätökseen pettyneiltä.
"Olen viestejä lukiessani jäänyt miettimään pelkoja ja huolia, joita erilaisuus on meissä herättänyt. Olen pelännyt itsekin. Myös pelko ja pettymys täytyy voida tuoda esiin", Mäkinen kirjoittaa.
Eroakirkosta.fi-sivuston mukaan perjantaina kirkosta eroajissa oli keskimääräistä enemmän miehiä, ja he ovat keskimäärin vanhempia kuin tavallisesti. Sivuston mukaan sama ilmiö näkyy lauantaina vielä voimakkaammin kuin perjantaina.
Eroakirkosta-fi -sivustolle tulleen palautteen mukaan nyt eroaa ihmisiä, joille kirkko on ollut tärkeä ja joiden mielestä kirkko on liian maallistunut. Aiemmissa kohuissa eroja on useimmiten perusteltu sillä, että kirkko on liian vanhoillinen.
Aiheet Avioliittolaki Kirkko