On syytä kunnioitta toisia kirjoittajia. On hyvä ottaa kantaa itse kirjoitukseen, mutta ei kirjoittajan persoonaan.
On syytä hyväksyä erilaisia näkemyksiä Raamatun tulkinnasta ja profetioiden tulkinnoista.
On kohteliasta antaa tilaa erilaisille mielipiteille ja kunnioittaa toisten mielipiteitä, vaikka ne olisivat täysin päinvastaisia kuin omat mielipiteet.
Minkäänlainen pilkkaaminen ja persoonaan liittyvä haukkuminen ei ole soveliasta.
Kohtelias ja toisia arvostava kirjoitustyyli on myös hyvä opetella.
Ei ole syytä tehdä totuuden vastaisia arveluja kirjoittajasta, jos et häntä henkilökohtaisesti tunne, etkä tiedä mitä nimimerkkiä hän käyttää.
Tässä muutamia viimeaikoina esille tulleita huomioita, joihin olen ikävällä tavalla törmännyt.
Ohjeita kirjoittajille
2
106
Vastaukset
- Inhottava realisti
Voi voi... Tuon tyyppinen toiminta on valitettavasti nykyihmisille mahdotonta. Täälläkin jokaisessa keskustelussa on vähintäänkin yksi trolli, joka olettaa omistavansa keskustelun ja sen vuoksi hän sotkee koko touhun omilla toimillaan.
- toinen tarkkis
Ei menny aloituksen kehotus perille. Täällä.
"Ei ole syytä tehdä totuuden vastaisia arveluja kirjoittajasta, jos et häntä henkilökohtaisesti tunne, etkä tiedä mitä nimimerkkiä hän käyttää."
Täällä sääntönä on, että valheita kirjoitetaan henkilöstä, vaikka ei tunneta häntä!
Luullaan kyllä että tunnetaan, ja omin luvin präntätään tekstiä, joka perätöntä.
Ei ihme että käskyissä sanotaan: älä lausu väärää todistusta, älä liiku panettelijana.
Ehkä se on tätä nykyaikaa, että valheellinen panettelu mielletään parhaaksi profetiaksi? Ainakin täällä se näkyy.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997873- 1075617
- 2754881
- 494843
- 763617
- 512859
- 632615
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222478Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292412- 412294