Erotkaa kaikki kirkosta, koska kirkko on täysin harhateillä

EROTKAA KIRKOSTA

Täytyy sanoa että piispakin on ruskea reiän ritari, koska Raamatun sanoman hänkin yhdessä kirkkonsa kanssa on hyljännyt . Ei millään uskoisi todeksi. Sehän täytyy muistaa ettei kirkko ihmistä pelasta, vaan henkilö kohtainen usko, joka ei kirkosta eroamalla häviä. Eikö se ole tärkeämpää että nimesi on Taivaan kirjassa kuin ev lut kirkon kirjoissa, joka kaiken lisäksi on hyljännyt Raamatun sanoman. Eihän kirkolla ole enää mitään merkitystä, jos sillä on pitkään aikaan ollut mitään merkitystä .Aina ollut kaukana kansasta ja kerännyt vaan rahaa,jolla ei taivaspaikkaa osteta. Erosin kirkosta kauan sitten ja siinä tilanteessa pappi sanoi minun joutuvan helvettiin, kun kirkko ei nyt saa rahojani. Ei pappi määrää taivaaseen pääsyä, eiköhän JUMALA yksin katsoo ihmisen uskon määrän ja sitä mukaa päättää asiasta .EROTKAA TUOSTA SOLKKUSAKOSTA.

9

224

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vapaaseurakuntalaine

      ... Ja vapaakirkko liittyy asiaan miten? Ps. vapaakirkko ei voi kerätä veroja ;) Googleta vapaakirkko tai vapaaseurakunta, sieltä saat enemmän tietoa. Ja vapaakirkossa ei myöskään ole yhden yhtä piispaa. Mene puhumaan luterilaisen kirkon puolelle siis, tuo teksti taitaa kuulua sinne..

    • Useampi piispa on ev.lut. kirkossa tuonut esille kantansa perinteisen avioliittonäkemyksen puolesta, joten tuo kritiikkisi ei taida oikein osua muihin kuin ehkä arkkipiispa Kari Mäkelään ja Helsingin piispa Irja Askolaan, jotka ovat homoseksuaalien avioitumisen puolesta puhuneet. Ev.lut. kirkossa on varmasti monia hienoja kristittyjä, tunnen heistä muutamia.

    • totuusontuollaulkona

      Jos tuolla jossain on luojamme, sitä ei löydä ihmisten perustamilla keinotekoisilla uskonnoilla. Se löytyy uskomalla totuuteen. Käännä katseesi totuutta kohti, sitä totuutta, jota et tule löytämään pyhistä kirjoista etkä pyhän leiman saaneista rakennuksista. Toivota totuus tervetulleeksi, ilman maallisia höpinöitä, äläkä kumartele kuvia. Niissä ei jumalat asu.

    • >Täytyy sanoa että piispakin on ruskea reiän ritari, koska Raamatun sanoman hänkin yhdessä kirkkonsa kanssa on hyljännyt .
      Ei täydy, mutta koska suikassasi hurisee kovaa niin juuri sinun ehkä siksi täytyy.

    • Nauroin.katsoessani
      • Ei ole vapaakirkollinen, vaan johtaa Turussa yhteisöä nimeltä "Jumalan seurakunta".


    • Mitä_se_kenel-

      lekään kuuluu, jos arkkipiispa ehkä on kiinnostunut toisen miehen paskareiästä.

    • klpo

      Väärä profeetta jäänyt huomiotta!
      Väärä profeetta ei julista Evankeliumia vaan uskontosynkretismiä eli vaatii poliittista valtaa, valtaa, valtaa! Ja tarjoaa uskontunnustusta ilman Jeesusta!
      "Joka ei tuo tätä oppia(Kristinuskoa eli Evankeliumia) mukanaan,älkäät ottako huoneisiinne, älkäät tervehtikö!" Apostoli Johanneksen kirje

      • missävaellanmämatkamies

        EN EROA...erosin jo 20v. sitten :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      986
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      790
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      57
      761
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      643
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      579
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      68
      560
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      45
      546
    9. 28
      545
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      545
    Aihe