Xp korjaaminen Linuxilla

testailija10

Ei käynnisty XP kuin Logon jälkeen tulee musta näyttö.Mutta linux käynnistyy cdeellä ja sieltä näyttää kaikki toimivan moitteettomasti.Voiko Linuxilla korjata xpeetä jotenkin että sais sen toimimaan tai edes korjaus asentumaan.Kun ei Xp käynnisty missään tilassa eikä saa edes uudelleen asentumaan kun tulee vain musta näyttö.Ei jaksais kaikkia ohjelmia uudelleen asenella??Jotain vikaa ilmeisesti näytönohjaimen ajureissa mutta saako niitä rukattu linuxilla Windowsin tiedostoista ja???Onko kellään hyviä neuvoja mitä vois kokeilla??

5

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • räätäli

      >Ei käynnisty XP kuin Logon jälkeen tulee musta näyttö.Mutta linux käynnistyy cdeellä ja sieltä näyttää kaikki toimivan moitteettomasti.Voiko Linuxilla korjata xpeetä jotenkin että sais sen toimimaan tai edes korjaus asentumaan.Kun ei Xp käynnisty missään tilassa eikä saa edes uudelleen asentumaan kun tulee vain musta näyttö.Ei jaksais kaikkia ohjelmia uudelleen asenella??Jotain vikaa ilmeisesti näytönohjaimen ajureissa mutta saako niitä rukattu linuxilla Windowsin tiedostoista ja???Onko kellään hyviä neuvoja mitä vois kokeilla?? <

      Ei se Linux mikään lääkäri ole. Eli paljon sillä pystyy tekemään, mutta ei toista käyttöjärjestelmää korjaamaan. Varsinkin kun tuo toinen järjestelmä on suljettu.

    • Tämä on vähän kuin kysyisi: voiko jakoavaimella korjata auton moottorin. Jos sanotaan, että voi, niin auttaisiko se sinua yhtään? Lataa Lubuntu ja buuttaa siltä ja ota varmuuskopiot, sitten paina sitä asennuskuvaketta ja pääset siitä vanhentuneesta XP:stä eroon.

    • ToimiiMoniinongelmiin

      kasperskyliverescue on sellainen valmis levy!

      • voi-voivoi

        Siis näyttohjain ajuri peenä..
        Voit poistaa sen rekistereisttä.. mm linuxilla..
        sit käynistyy vga tilaan, johon kyllä pitäisi käynistyä F8 vikasietotilallakin.


    • joopatijioo

      http://members.iinet.net/~herman546/Hacking the Windows Registry with chntpw.html
      "Simple registry editor:
      hive [] - list loaded hives or switch to hive numer n
      cd - change current key
      ls | dir [] - show subkeys & values,
      cat | type - show key value
      hex - hexdump of value data
      ck [] - Show keys class data, if it has any
      nk - add key
      dk - delete key (must be empty)
      ed - Edit value
      nv - Add value
      dv - Delete value
      delallv - Delete all values in current key
      rdel - Recursively delete key & subkeys
      ek - export key to (Windows .reg file format)
      debug - enter buffer hexeditor
      st [] - debug function: show struct info
      q - quit
      "

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      98
      6238
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3627
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      179
      2279
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      238
      2139
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      182
      1838
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1644
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1255
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1134
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1080
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      120
      1080
    Aihe