Näyttää siltä että ensi viikon alusta on tulossa kuiva pakkasjakso. Se tietää sitä, että katujen pintaa likaava liejumössö nousee ilmaan likaamaan sen. Ennustan ensi kevääksi edellisiä vuosia pahempaa pölykautta, koska paljaita katuja on jyrsitty jo lokakuun puolivälin ensimmäisistä yöpakkasista asti nastarenkailla, mutta lunta ja jäätä on ollut vain parina päivänä. Oikeastaan katujen peseminen pitäisi aloittaa jo nyt, jotta siivottavaa olisi vähemmän keväällä, jolloin peseminen on muutenkin vaikeampaa, kun maa on kylmä.
Vetoomus kaikille auton käyttäjille puhtaamman ilman puolesta: harkitkaa tarkoin tarvitsetteko nastarenkaita. Kannattaako liukkaan päivän vuoksi jyrsiä 180 päivää?
Vetoomus kaikille auton käyttäjille puhtaamman ilman puolesta: harkitkaa tarkoin tarvitsetteko nastarenkaita. Kannattaako liukkaan päivän vuoksi jyrsiä 180 päivää?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Avuttoman ja onnettoman lepuuttajapellen itkunsekainen vuodatus pakkasten ja talven pelossa.
Penis.
Sinänsä ihan asiallinen kommentti, mutta ei liity pankkiautomaattiin millään tasolla.
PRKL liikennepalstaterroristi!!!! Seuraan sinua, kuin HAI laivaa!
Kun nastarenkaat on jo alle laitettu niin ne sitten vaan ovat, aloittajan liejuista en tiedä, mahtaako ne olla sen housussa.
Eli nastoilla nyt ajellaan sitten kevääseen asti.
Laki on huolestuttava , jos en tossa alle 5 tunnin päästä laita auton mukana tulleita nastoja alle, niin sakkoa saattaa tulla kun lähden töihin työllä...
Tosin moponi tai fillarini kanssa ei ole ongelmia, sillä saa ajaa kesä ja talvet kesäkumeilla
3500 kiloisen asuntoautonikaan kanssa ei ole ongelmaa, kun on kiinalaisissa kesäkumeissa M+S merkintä
Ongelma tulee Ford Focukseni kanssa, jos en laita auton mukana tulleita nastoja alle, niin sakkoa pukkaa.
Olisin 100% mukana laissa joka kieltäisi nastat, ja sallisi kesärenkaiden käytön ympäri vuoden
Katotaa siis yöllä tossa vähän ennen kolmea millainen ilma on... Tosin ainut (laillinen) vaihtoehto on asuntoauto, mopo tai fillari ei tule kysymykseen, kun pitää lähteä kotoota työvaatteet päällä
Kitkat laitettu alle eilen. En kyllä ymmärrä miksi joku haluaa nastoilla ajella. Yksi tuttu tosin sanoi, että ei uskalla kitkoja ostaa. Ymmärrän jos ei ajotaitoihinsa luota, on vanhus tai omaa vähäisen ajokokemuksen. Hämmästyttää vain kuuluuko 80 % suomalaisista edellä mainittuihin.