'tasa-arvoinen avioliitto'

Kuvastaa taas että meillä on liian hyvin asiat. Aina joku marginaaliryhmä vinkuu oikeuksiaan ja siihen upotetaan energiaa ja touhutaan kun olisi maailmanloppu. Asiaa ratkotaan ylintäjohtoa myöten. Ei ihme että talous ja sosiaaliturva ovat kuralla kun puuhastellaan tälläisten asioiden kanssa.

Kuka kantaisi huolta ihan meistä normaaliperheistä, jotka on yrittävät selviytyä päivästä toiseen haasteineen?
1175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hei!
Minä ja kumppanini olemme normaaliperhe, jotka olemme samaa sukupuolta. Meillä on ihana lapsi ja yritämme kaikki kolme selviytyä päivästä toiseen,
Ylihuomenna menemme puolisoni kanssa naimisiin!

Äänestä
  • Normaaliperhe? Älä yleistä. Kohta vingutaan ja vongutaan jos jonkinmoisia tukia. Tästä on tulossa vähemmistöjen luvattu maa...

    Äänestä

Huh huh!!! Normaali perhe??? voin kuvitella miten pieni lapsi herää yöllä painajaiseen ja menee hakemaan lohdutusta vanhemmilta ja siellä iskä poraa jappe setää persereikään kuin viimeistä päivää. ( Lesboseksi ihan yhtä sairasta ) Miten tällainen vaikuttaa lapseen? no toden näköisesti lapsi ajattelee että tuo on normaalia ja että minäkin haluan isona tehdä noin. Ihan oikeesti ihmiset, ajatelkaa nyt vähän onko homous normaalia vai ei. Minun mielestä homous on jonkun asteinen kehityshäiriö tai mielenterveysongelma.

Äänestä
  • Huh huh!!! Normaali perhe??? voin kuvitella miten pieni lapsi herää yöllä painajaiseen ja menee hakemaan lohdutusta vanhemmilta ja siellä iskä poraa äipää persereikään, tsi emättimeen, siis sinne mistä tämä lapsi on tullut kuin viimeistä päivää, äippä huutaa kurkku suorana kliimaksessa. (Isovanhemmat ihan yhtä sairasta ) Miten tällainen vaikuttaa lapseen? no toden näköisesti lapsi ajattelee että tuo on normaalia ja että minäkin haluan isona tehdä noin. Ihan oikeesti ihmiset, ajatelkaa nyt vähän onko seksi normaalia vai ei. Minun mielestä seksi on jonkun asteinen kehityshäiriö tai mielenterveysongelma.

    Äänestä

  • Taidat ajatella vain alapäälläsi, kun nähtävästi kaikesta tulee mieleen vain seksi? Ei ole pälkähtänyt mieleesi että homojen jal lesbojen arki on NIIN PALJON muutakin kuin seksuaalisuus? Vai alatko ajatella kaupassa näkemästäsi heteroparista, vanhemmistasi, työkavereistasi, mitä ja ketä he "poraavat" iltaisin makkarissa?

    En tiedä mitä sinä puuhastelet makuuhuoneessasi, en halua tietää, enkä ajatella sitä. Jos sinulla on lapsia, toivon kuitenkin että et tee "sitä" heidän nähden. Vaikka väkisinkin sellainen pelko kirjoituksesi perusteella tulee.

    Kannattaisi ehkä tutustua joskus homoihin. Tajuaisit sinäkin kenties jonain päivänä mistä koko avioliittolakiasiassa on kyse. Tosin voi olla että helposti monikaan homo/lesbo ei päästä sinua lähellesi noine ennnakkoasenteinesi. Jospa pitäisit oman likaisen mielikuvituksesi itselläsi ja ottaisit ihmiset vastaan ihmisinä. Kävisikö päinsä?

    Äänestä

Tärkeitä asioita mistä puhut. On ikävää että "homokeskustelu" on vienyt näin paljon energiaa muulta päätöksenteolta.

Nyt kun asia on saatu viimein päätökseen, voi keskustelun kääntää näihin muihin tärkeisiin asioihin. Valitettavasti lakia vastustavat eivät koskaan ymmärtäneet, että niin kauan asiasta jauhetaan, että se menee läpi. 20 vuotta siinä kesti ja toiset 20 vuotta olisi voinut jatkaa. Hyvä että nyt VIHDOINKIN voidaan jättää tämä kysymys syrjään.

Äänestä

Normaali perhe on mielestäni perhe, jossa on mies, nainen ja lapsi/lapset jotka on niiden omia.
Lesbo/homo pareillakin voi olla perhe, ja varmasti yhtä onnellisia ja hyviä vanhempia kuin heterotkin. Mutta ei se ole normaali perhe.
Jos sanot jollekkin että meillä on normaali perhe: kaikki olettaa että mies ja nainen lapsineen. Näin se menee.

Äänestä

Olet oikeassa. Nämä omaishoitajat, vaikka myös marginaaliryhmä, on kova vinkumaan. On niitä muitakin vinkujia monissa ryhmissä._ Pitäkää suunne kiinnii!_ (Myös "normaaliperhe" on eräs marginaaliryhmä).

Äänestä

Suomi avustaa tyhjäntoimittajia ja samalla Suomen ylläpitäjät, maaseututyöntekijät tuottaa ruokaa näille saatananpalvoja herroille alihinnalla. Miksi sille ei tehä mitään????

Ei suomesta kohta ruokaa tule kun ei viljelijät ja tilalliset jaksa!! Nuoret huomaa, ovat jo huomanneet, että se on kannattamatonta ja menevät parempiin töihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


IhanTavallinenMä kirjoitti:

Kuvastaa taas että meillä on liian hyvin asiat. Aina joku marginaaliryhmä vinkuu oikeuksiaan ja siihen upotetaan energiaa ja touhutaan kun olisi maailmanloppu. Asiaa ratkotaan ylintäjohtoa myöten. Ei ihme että talous ja sosiaaliturva ovat kuralla kun puuhastellaan tälläisten asioiden kanssa.

Kuka kantaisi huolta ihan meistä normaaliperheistä, jotka on yrittävät selviytyä päivästä toiseen haasteineen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu