Tästä saattaa tulla vuosisatamme merkittävin sunnuntai

Hyvä homma tämä

Käännekohtana kirkon häpeälliselle lopunalulle, ja eroamiset senkun kiihtyvät !

9

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19 + 13

      Toivottavasti lisääntyvät myös liittymiset vakavammin otettaviin kirrkokuntiin.

      Vaikka aloittaja ei tarkoitakaan samaa kuin minä, parhaimmillaan tästä kehkeytyy uusi uskonpuhdistus.

      • utti

        Kirkollahan on lopulta aika vähän tekemistä uskon kanssa. 75% väestä kuuluu siihen ja lähinnä vain siksi että heidät on pakkoliitetty ennenkuin osaavat itse sanoa sanaakaan. Osa ei vanhempanakaan edes tiedä kuuluvansa kirkkoon. Merkittävä osa tuon uskonnolliseksi mielletyn yhteisön jäsenistä ei usko oikein mihinkään, eikä kirkkokaan pysty edes määrittelemään kunnolla mihin se uskoo, saati mihin jäsentensä pitäisi uskoa. Päinvastoin se pyrkii välttelemään noita kysymyksiä.

        Olisihan se melkoinen edistysaskel ihan kaikille jos tuollainen epämääräinen valtion jatke katoaisi ja uskovat kuuluisivat oikeasti uskonnollisiin yhteisöihin ja he jotka eivät usko eivät kuuluisi. Aika uskomatonta ettei asia ole jo noin.


    • pysäytys

      Ainakin laittaa ajattelemaan.
      Muitakin kuin arkkipiispaa

    • piispalle piiskaa

      Oivallinen ajankohta,minä ainakin jätän väliin joulunajan kirkolliset tapahtumat.
      Joissa ennen olen käynnyt.
      Varmaan saa pappi puhua tyhjille joulukirkossa,tätä menoa.
      Terv.entinen seurakuntalainen

    • jouluna muistetaan.oivallinen ajankohta.

    • Itsemurhat vähenevät

      Onhan se helppoa ortodoksien ja vapaiden suuntien istua toisten housuilla tulee. Luterilaisten on pakko pysyä kehityksessä mukama, jos ajatellaan että kirkko toimii tässä maailmassa. Espanjassa ynnä muualla jopa katolinen kirkko on kehityksen kyydissä ja meitä edellä.

      On aivan sana mitä ortodoksit sanovat, juna menee kuitenkin, että aivan turhaan ortodoksien piispat hurskastelevat. Yksityinen ortodoksi on varmaan yhtä liberaali kuin luterilainenkin, eli yli 50 % sukupuolineutraalin puolella.

      • Vapauta itsesi

        Monet näistä ns. uskovaisista muistuttavat islamilaisia. Yritetään vaikka millä konsteilla saada ihmiset uskomaan niin kuin itse uskotaan. Voitko sinä tosiaan pistää taivasosuutesi pantiksi, että jos joku kumartelee sinun ohjeidesi mukaan, niin hän pääsee taivaaseen.

        Mitä enemmän olen kuunnellut näitä tosiuskovaisia sen vähemmän olen uskonut. Taivaskin on kadonnut jo vuosia sitten. Suosittelen sinua elämään nyt, sillä kuoleman jälkeen se ei ole mahdollista. Kiskaise itsesi orjuuttajien kynsistä vapaaksi, liity kirkkoon, jos se sinusta on välttämätöntä. Kirkko tekee sentään jotain hyvääkin saamillaan verorahoilla toisin kuin kaiken maailman lahkosaarnaajat.


    • kerro-lisää

      Mikä on syynä? Miksi nyt ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe