Onko joku katsonut tätä Yle Teeman sarjaa Elokuvan tarina? Olen tallentanut sitä digiboksille siltä varalta, että innostuisin katsomaan. Kuitenkin mitä olen pätkiä katsonut, niin selostaja Mark Cousins puhuu äärimmäisen ärsyttävästi. Tuntuu ettei sarjaa pysty sen takia pitempään katsomaan. Ihan kuin vetäisi jotain ylimielisen "huippuasiantuntijan" ja kuspääkriitikon roolia. Jos normaalistikin puhuu sillä tavalla, niin ei oo todellista!
Elokuvan tarina - ärsyttävin selostaja ikinä
ärsyyntynyt
682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
homo?
Ei se kuulosta stereotyyppiseltä homomaiselta puheelta. Murre on voimakkaasti irlantilainen, skotlantilainen ja/tai "kuninkaallis-englantilainenkin", mutta sekään ei sitä karmeutta selitä. Ei mua yleensä kyseiset murteet tai homomaisuus haittaa, vaan kauas paistava omahyväisyys, itsekeskeisyys jne.
On asia muuallakin näköjään huomattu. Yksi lainaus:
"For fuck’s sake! How can a person talk like that without receiving a fist in his face every minute of his life?
How many TV screens have been smashed to pieces because of Mark Cousins and his infuriating voice?"
Meinasin sanoa ihan samoin!! Luulen vahvasti, että puhetapa myös kertoo paljon hänen ajatuksistaan ja luonteestaankin. Sopii hyvin yhteen hänen mielipiteiden ja "vähän oudon" elokuvamakunsa kanssa.
ite oot ?
Jep, muissakin maissa löytyy MC:n äänen inhoajia, esim. norjalainen Lasse *LOL*
http://streetcarnage.com/blog/the-infuriating-voice-of-mark-cousins/
Youtubestakin löytyy inhoajia *LOL*
https://www.youtube.com/watch?v=zNV2YpcfaCs
http://www.ultraculture.co.uk/11537-normalising-mark-cousins-voice.htm
Ei mene Markilla hyvin, ei.
Mark Cousins näkyisi olevan pohjoisirlantilainen, vaikka minä kuvittelin hänet ranskalaiseksi, joka puhuu vähän omituisesti englantia. Todella ärsyttävä, laahaava ja itsetietoinen tyyli.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Cousins_(film_critic)
Minä taas katsoin sarjaa juuri hänen persoonallisen irkku aksentin takia.