Tuli tuossa mieleen kysymys mahtaako ulosotto viedä veronpalautuksen jos on ulosotossa olevat velat maksettu mutta 2 velalla on varattomuusmerkintä. Jotka on tullut viime keväänä. Tämän syksyn aikana olen itse maksanut ulosotosta pois velkoja sen summan mitä ulosotto sanoi velkoja olevan. Puhui noista varattomuusmerkinnän aiheuttaneista veloista niin että ne tulee maksaa velkojalle suoraan. En ole vielä pystynyt maksamaan noita velkoja.
Tähän mennessä viimesen 3 vuoden aikana kun minulla on ollut velkoja uo:ssa on aina tullut ennakkoilmoitus veronpalautuksen ulosmittauksesta. Tänä vuonna ei ole lappua näkynyt postitse. Eli tulisiko palautukset tällä kertaa tilille ulosoton sijaan?
Tähän mennessä viimesen 3 vuoden aikana kun minulla on ollut velkoja uo:ssa on aina tullut ennakkoilmoitus veronpalautuksen ulosmittauksesta. Tänä vuonna ei ole lappua näkynyt postitse. Eli tulisiko palautukset tällä kertaa tilille ulosoton sijaan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä ottaa
Jos ennakkoilmoitusta ei ole tullut niin saat veronpalautukset itsellesi!
Tuli veronpalatukset tilille .
Ulosotto vie kaiken, se on selvää. Minulta meni 1000€ erilaisiin korkoihin ja arviokuluihin, viivästymaksuihin, toimenpidemaksuihin ja muistutuksiin sekä lappujen toimitusmaksuihin ja lopulta ns. "peitellyn osinkotulon nostamiseen" (eli hukkunut kuitti kirjanpidosta). Velkapääoma ei lyhentynyt lainkaan.
Meikäläisen palkalla tuon nyt ulosmitatun tonnin eteen on tullut tehtyä fyysistä kovaa duunia yli kaksi viikkoa.
Täysin toivotonta. Tietää nyt ainakin tämä riuska nuori mies, ikänsä kova töitä ollut tekemään, että mitä tekee lopun elämäänsä -ei yhtään mitään. Ei voi tehdä mitään. Se oli siinä. Pelasin ja hävisin, eikä uutta jakoa enää tule, koskaan.
Varttomuusmerkintä = velka on mennyt takaisin velkojalle joten uo on "puhdas". Siksi sait pitää palautukset :)