Horjuttavat mokomat yhtä yhteiskuntamme peruspilareista kirkkoa - eivätkä edes ymmärrä mitä ovat tekemässä. Miksi yleensä kirkosta voi erota "Eroa kirkosta sivustolla"? Eihän valtiostakaan voi erota, eikä edes kunnasta. Kirkko on sentään Suomessa 800 vuotta vanha, Suomen nyky-valtio vain 100 vuotta.
Nyt sitten eroääliöt liittyvät helluntalaisiin, takapajuisiin ortodokseihin ja, rättipäämuslimit nauravat jihad.partoihinsa.
Nyt sitten eroääliöt liittyvät helluntalaisiin, takapajuisiin ortodokseihin ja, rättipäämuslimit nauravat jihad.partoihinsa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
" Eroääliöt" nimenomaan kannattavat peruspilaria kirkkoa,eli eivät hyväksy näitä Mäkisen muutoksia .Kirkko ja Raamattu on ja pysyy,ei sitä voida nykylaeilla muutella
Kirkko elää ajassa mukana ja kristinuskon perusta on Uusi Testamentti. Jeesus ei sanonut homoista halaistua ja yleensä kehotti rakastamaan lähimmäistään ja neuvoi että kohtele muita niin kuin toivot itseäsi kohdeltavan.
Vanhassa Testamantissa löytyy jos jotakin kumottua soopaa, missä käskemään murhaamaan naapurieta ja sukulaisia, sallitaan pitäää orjia ja olla moniavioisia, eikä Paavalinkaan opetus aivan linjassa Jeesuksen kanssa ole.
Fariseuksen tie on tuskainen ja turha.