Kansat - Jumalan suunnitelma

Kansat – Jumalan suunnitelma

Mikä on kansa?

Aapeli Saarisalo kirjoittaa Raamatun Sanakirjassa: ”Jumalan säätämien luonnonlakien mukaan kasvaa ensimmäisestä ja pienimmästä ihmisyhteisöstä, perheestä, yhteisen polveutumisen, kielen, asuinpaikan, kokemusten ja oikeusjärjestyksen koossa pitämä kansayhteisö.”

Kansat ovat siis Jumalan idea ja suunnitelma. Ps. 86:9 sanoo: ”Sinä olet luonut kaikki kansat.”

Uskosta osattomille ihmisille tällainen puhe on tietysti täyttä hepreaa. Mutta on myös uskovia, jotka ajattelevat elämää lähinnä yksilöihmisen kannalta eivätkä he oikein tiedosta Jumalan aikomuksia kansojen kohdalla.

Raamattu, varsinkin Psalmit, puhuu paljon eri kansoista. Sen mukaan Jumala pitää silmällä, ohjaa ja johdattaa maailman kansoja, jakaa niille tuomarina oikeutta ja osoittaa voimansa kansojen vaiheissa.

Uuden testamentin puolella Jeesus puhuu viimeisiä aikoja käsittelevässä puheessaan (Matt. 25:31-46) kansojen tuomiosta. Kun Jeesus, Ihmisen Poika, tulee takaisin maan päälle kirkkaudessaan, niin kaikki kansat kootaan Jeesuksen eteen ja hän erottaa ihmiset toisistaan niin kuin paimen erottaa lampaat vuohista. Tämän erottelun perusteella osa kansoista saa jäädä asumaan 1000-vuotiseen rauhan valtakuntaan, mutta osa kansoista ei Jumalan valtakuntaan pääse. Tämä kansojen tuomio on siis ennen 1000-vuotista valtakuntaa. Yksilöihmisten tuomiot tulevat vasta 1000-vuotisen valtakunnan jälkeen pidettävällä viimeisellä tuomiolla.

Myös viimeisen tuomion jälkeen luotavassa uudessa maassa asuu eri kansoja (Ilm. 21:24,26), joten Jumalan ajatus ihmisistä ja kansoista jatkuu ikuisesti.
Aivan erityinen lukunsa on sitten Israel, joka on Jumalan papillinen omaisuuskansa, jolle Jumala antoi ilmoituksensa eli Raamatun ja jonka keskuudesta syntyi Jeesus, Messias, Daavidin Poika. Profeetta Aamos kirjoitti juutalaisten valinnasta seuraavasti: ”Vain teidät minä olen ottanut omakseni kaikista maailman kansoista.” Aam. 3:2.

Jumalan pelastussuunnitelmaan kuuluvat myös kaikki muut kansat. Jeesus lähetti opetuslapset tekemään kaikki kansat hänen opetuslapsikseen. Jeesuksen kautta syntyykin Jumalan uusi omaisuuskansa, jossa ei ole eroa juutalaisen ja pakanan välillä. Uskon, että Jumalan ikuinen suunnitelma Israelin kohdalla on kuitenkin edelleen voimassa eli en jaa korvausteologian näkemystä, että Uuden liiton seurakunta olisi kokonaan korvannut Israelin Jumalan omaisuuskansana. Voisi sanoa näinkin, että Israel on Jumalan vaimo ja kristityt ovat Jeesuksen vaimo. Kummallakin on oma paikkansa ja tehtävänsä.

Mikä on Suomen kansan asema? Suomi on Jumalan toinen omaisuuskansa, koska monilla suomalaisilla on heprealaiset juuret. Sen takia useat suomalaiset tulevat vielä palaamaan tulevina vuosina kotiinsa Israeliin.

Mutta niin kuin Jumala on joutunut monesti kurittamaan kansaansa Israelia sen syntien tähden, niin samoin Jumalan täytyy rangaista Suomea sen syntien takia. Nämä tuomion ajat ovat lähestymässä. Raamatun mukaan on niin, että se jota Jumala kurittaa, sitä Jumala rakastaa.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      "Suomi on Jumalan toinen omaisuuskansa, koska monilla suomalaisilla on heprealaiset juuret."

      Täyisn väärin.

    • ihan pihalla

      Piho on näköjään venäjäkiimoissaan seonnut totaalisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2244
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      988
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      952
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      853
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe