Ministeri Kiuru valehtelee,

Opetusministeri Krista Kiuru (sd.) kiistää Yle Uutisille, että toisen asteen kouluverkkoa oltaisiin karsimassa.
Hallitusryhmät ovat saavuttaneet yhteisymmärryksen neuvotteluissa lukio- ja ammattikouluverkon supistuksesta. Asiasta kertoo STT:lle opetusministeri Krista Kiurun (sd.) erityisavustaja Mikko Koskinen.
685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

olisi edennyt, puolet lukioista olisi sujettu !

Äänestä

tapana:-)

Äänestä

aloitti leikkaukset !

Äänestä

Kiurulle ei ole kouluverkon karsimista jos aloituspaikkoja vähennetään niin että koiluverkko karsiutuu:D

Kun yhdestä ammattaikoulusta vähennetään puolet aloituspaikoista ei se ole Kiurun tekemää karsimista. Opiskelijamäärä vain pienenee niin paljon että opetusta ei voi aloittaa:D Kun koulussa on tarpeeksi noita aloja joiden aloituspakkoja lasketaan ei koko kolua voi enää jatkaa kosa yhtään opintolinjaa ei voi käynnistää.

Ei Kuiru karsi kouluverkkoa vaan aloituspakkoja:D Tuo politiikka on metkaa kun halutaan tiettyyn lopputulokseen.D

Samase on kuntakarttaharjoiutksessa. Ei pakkoliitoksia MUTTA leikataan valtionosuudet niin että kunnat saadaan selvitystilaan ja lain mukaan valtion määräämään pakkoliitokseen. Näin on nyt tehty. Ne kunnat joitka halutaan liittää toisin on valtion lakimääräisiä valtionosuuksia laskettu niin alas että kunnat ei voi selvitä ilman pakkoliitoksia.

Tämä on sitä ihka aitoa Demukokkia.

Äänestä

Kysta Kiulu - URPILAISEN VALINTA - aloitti välikysymyskeskustelun keskiviikkona juuri nyt sanomalla että hänellä on jopa ulkomaisia ystäviä ja että niiden kanssa keskustelu kääntyy Suomen kouluun. Millä kielellä he keskustelevat? Entä millä pätevyydellä Kysta Kiulu puhuu koulusta?

Onko kyseessä ruumiinkieli bodylanguage rakastavaisten kesken?

Pakkoruotsi, jotta voi saada ruotsalaisen poikaystävän!


"Opetusministeri Krista Kiuru (sd.) jopa kertoi eduskunnalle tutustuneensa nuorena ruotsalaiseen poikaystävään juuri siksi, että osasi ruotsia."



Tässä ehkäpä päivän paras perustelu ihan jokaista koskettavalle pakkoruotsille, joka jatkuu ehdottomana pakkona peruskoulusta yliopistoon saakka. Onpa meillä pätevä opetusministeri!



http://yle.fi/uutiset/pakollinen_kouluruotsi_sai_keskustelussa_enemman_kannatusta_kuin_vastustusta/724

http://mikkoelo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/173800-miksi-ministeri-kiuru-valehtelee-koulutuksensa-ja-ammattinsa

http://mikkoelo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/174464-avoin-kirje-antti-rinteelle-miksi-et-puutu-ministeri-kiurun-valehteluun

Äänestä

Kommentoi aloitusta


päin silmiä ! kirjoitti:

Opetusministeri Krista Kiuru (sd.) kiistää Yle Uutisille, että toisen asteen kouluverkkoa oltaisiin karsimassa.
Hallitusryhmät ovat saavuttaneet yhteisymmärryksen neuvotteluissa lukio- ja ammattikouluverkon supistuksesta. Asiasta kertoo STT:lle opetusministeri Krista Kiurun (sd.) erityisavustaja Mikko Koskinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu