Iandra länder försöker man bevara minoriteter och deras språk,här är viktgaste frågan på agendan att få Finland enspråkigt finskt.
Finlandsvenskarna skall utrotas.
Finlandsvenskarna skall utrotas.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Muissa maissa vähemmistöt opettelevat enemmistön kielen - eivätkä etenkään pakota valtaväestöä opettelemaan omia kieliään. Tolkku se on kerjätessäkin!
"viktgaste frågan på agendan att få Finland enspråkigt finskt.
Finlandsvenskarna skall utrotas."
Taas suru marttyyrimäistä kommentointii.
Suomen valtion kaksikielisyyttä harva vastusta; sen sijaan enemmistö vastustaa ihmisten pakottamista kaksikielisiksi, eli ruotsin kielen pakottamista jokaisen suomenkielisen identiteettiin ja kielirepertuaariin. Nämä ovat eri tasoja, ja ehkä sinäkin jaksat miettiä joskus näitä eroavaisuuksia.
Ruotsinkielisiä on niin vähän, että suomenkielisten pakkoruotsia tarvitaan pönkittämään kaksikielisyyden huojuvaa kulissia. Valtaosa suomalaisista ei koskaan saavuta käyttökelpoista ruotsin taitoa, mutta ei se haittaa, kun ei todellista tarvettakaan ole. Pakollinen opiskelu on pääasia.
Pakkoruotsin todellinen syy on ruotsinkielisten aseman turvaaminen, status quon säilyttäminen.
Pakkoruotsi on ensisijaisesti politiikkaa, ei kielen opiskelua.
"Suomen valtion kaksikielisyyttä harva vastusta"
Väärin. Suomalaisista vähemmistö kannattaa nykyistä, kaksikielistä Suomen valtiota.
Miksi tämä tosiasia ei näy politiikassa ja lainsäädännössä, on eri juttu.
http://www.sampoterho.net/?p=886
"Väärin. Suomalaisista vähemmistö kannattaa nykyistä, kaksikielistä Suomen valtiota"
Toki riippuu miten kaksikielisyyden määrittelee.
Esim. Saukkosen malli määrittelisi että nykyiset kaksikieliset kunnat missä selkee ruotsinkielinen väestö säilyisi ruotsinkieliset ja suomenkieliset palvelut.
Loppu suomi sitten olisi täysin suomenkielinen. Myös ylimitoitettu virkamies ruotsi muutettaisiin vastaamaan todellista ruotsinkielen tarvetta eikä nykymallilta poliittista päätöstä jossa keinotekoisesti ylläpidetään kaksikielisyyttä koko maan laajuisesti mikä on täyttä puppua.
Finlands TV kanal MtV vill utsrota svenskan. Kanalen strutar bara finsk program hela tiden. Efter Seitsemän uutiset börjar någån finsk ofattlig Salatut Elämät.
Där borde vara tiden på svnsk språgiga nytt.
Jag förstor inte att SFB gör ingenting. Päivi Stårgord ingen röstar på dig om du inte slår alarm här. Radio Nova har inga nytt heller
MTV syrjii ruotsinkielisiä, vaikka on ruotsalaisomisteinen. Seitsemän Uutisten jälkeen tulee käsittämätö ohjelmaa Salatut Elämät.
Päivi Stårgord ja RKP kukaan ei äänestä teitä, jollette vaadi ruotsinkielisiä uutisia tilalle. Radio Nova myös syrjii, eikä lähetä ruotsinkielisiä uutisia!!!!
Hauska viittaus aloittajalla Hitleriin.
Suomen ruotsalaiset vertaavat usein itseään juutalaisiin ja suomalaisia Hitleriin ja natseihin, ja valittavat, kuinka heitä kohdellaan samoin juutalaisia Saksassa 1930- ja 40-luvuilla.
Miksiköhän? No koska ruotsalaiset ovat asioista täysin pihalla ja lisäksi heillä ei ole mitään suheteellisuudentajua.
Tälläkin palstalla on joskus, kai ihan tosissaan, kysytty: "Tunsivatkohan seka-avioliitossa elävät juutalaiset samaa pelkoa 1930 luvun Saksassa kuin ruotsalaiset tänään Suomessa?"
On lievästi sanottuna väärin verrata Suomen ruotsalaisia Saksan juutalaisiin.
Miksi?
1. Saksan juutalaisten jiddishillä ei ollut keinotekoista epäoikeudenmukaista virallista kaksikielisyysasemaa niin kuin ruotsilla on Suomessa.
2. saksalaisia ei pakotettu väkisin opettelemaan jiddishiä.
3. Juutalaisilla ei ollut lakiperusteisia, jiddishin kieleen perustuvia etuoikeuksia saksalaisiin nähden.
Jos olisi ollut, niin en ollenkaan ihmettelisi Saksan juutalaisille koitunutta kohtaloa.
Onko rkp fasistinen?
Siitä ei ole epäilystäkään. Suomen ainoa fasistinen puolue on svenska folkpartiet, sfp ("rkp"). Ainoana Suomessa toimivana rekisteröitynä poliittisena puolueena se täyttää fasismin kaikki 3 (kolme) ominaispiirrettä:
1) Oikeistolaisuus: Puolustaa ruotsalaisen pääoman etuja viimeiseen hengenvetoonsa asti, joka toivottavasti ei ole enää kaukana. Ja tietenkin se myös istuu eduskunnassa äärimmäisenä oikealla.
2) Kansallismielisyys: Svenska folkpartietin tapauksessa siis heidän julkisestikin julistamansa "vahva ruotsalaisuus", jota se ajaa Suomeen suorastaan fanaattisesti, kaiken suomalaisuuden kustannuksella.
3) Korporatismi: Politiikka tehdään pienissä, vaikutusvaltaisissa sisäpiireissä, joissa haistatetaan pitkät demokratialle. Tällaista hallintotapaa sanotaan korporatismiksi, kts.:
http://sinuhe.jypoly.fi/~jkananen/tal-historia2005/html/63_korporatiivinen_jarj.html
Sfp on tietysti myös Suomen ainoa rasistinen puolue; koko sen olemassaolo perustuu suomenruotsalaisten puolijumalan, 1800-luvulla Helsingin yliopistossa vaikuttaneen "suomenruotsalaisuuden isän" Axel-Olof Freudenthalin rasistisiin suomalaisvastaisiin rotuoppeihin. Rasistisuus ei kuitenkaan sinänsä ole fasismin ominaispiirre, mutta ns. "suomenruotsalaisuuden" peruspilari se on: käsite "svenska-talande bättre folk" ei ole mitään huulenheittoa, vaan kuvaa osuvasti suomenruotsalaisten luuloja itsestään.
Sfp on myös törkeä valehtelijapuolue: selkein osoitus sfp:n valheellisuudesta on se, että ennen 2007 eduskuntavaaleja, epätoivoissaan kannatuksensa jatkuvan laskemisen vuoksi, se otti suomenkieliseksi markkinointinimekseen "Suomalainen kansanpuolue"!
Myös absoluuttinen omien mielipiteiden vastainen sensuuri kuuluu fasismiin, samoin kuin muihinkin totalitarismiin tähtääviin liikkeisiin.
Toivottavasti myös maamme ruotsinkielisen vähemmistön järkevin osa jo vähitellen alkaa tajuata, että on tullut vihdoinkin aika antaa sfp:lle armonisku. Sitä ei enää tarvita Suomen hallituksissa vaa'ankielipuolueena pitämässä demokratiaa pilkkanaan, määräämässä Suomen kieli- ja maahanmuuttopolitiikasta ja kiihottamassa alati kasvavia ristiriitoja maamme enemmistön ja vähemmistöjen välille.
Ja muiden puolueiden kannattaa pysyä sfp:stä - ja etenkin sen uppoavasta laivasta loikkivista rotista - ainakin harjanvarren etäisyydellä.