Olen tullut siihen tulokseen, että paniikkihäiriö (ja kohatuksina ilmenevä yleistynyt ahdistus) on fyysinen sairaus eikä psyykkinen. Tai sitten on niin, että paniikkihäiriötä (ja yleistynyttä ahdistusta) on kahta sorttia: fyysistä ja psyykkistä.
Henkilölle voi tulla ns. paniikkikohatuksen fyysiset oireet täysin ilman psykologista triggeriä. Itselläni on näin.
Kärsin kohtauksittain ilmenevästä yleistyneestä ahdistuksesta. Kohtauksen oireet ovat
1. sydämen sykkeen kiihtyminen, johon joskus liittyy rytmihäiriöitä
2. hengityksen kiihtyminen, hyperventilaatio, jota en saa loppumaan
3. lievä pahoinvointi, heikotus
4. jos tämä kohtaus tulee illalla, en pysty nukahtamaan
5. jos tämä kohtaus tulee päivällä, sitä seuraa uupumus, jolloin vireystasoni on loppupäivän alhainen enkä pysty tekemään työtä
Kohtauksen alkaminen ei liity henkiseen ylikuormitukseen, stressiin, pelkoon, huolestuneisuuteen, masennukseen, tyytymättömyyteen tms.
Esimerkiksi tänä aamuna minulla oli tällainen kohtaus. Se alkoi odottamatta ja puhtaan fyysisin oirein. Läpi koko kohtauksen oireisto pysyi puhtaan fyysisenä.
Voisiko olla niin, että ainakin osalla henkilöistä, joilla on psykiatrisella puolella diagnosoitu paniikkihäiriö tai yleistynyt ahdistuneisuushäiriö, onkin kyse vain fyysisestä sairaudesta? Tässä tapauksessa fyysisten ahdistuskohtausten aiheuttaja olisi lääketieteellisesti tuntematon. Ehkä sen aiheuttaa dopamiinin kaltaisten välittäjäaineiden epätasainen vapautuminen verenkiertoon, eli kyseessä olisi seurauksiltaan keskushermoston sairauksia, kuten parkinsonintautia muistuttava sairaus, mutta hyvänlaatuisena eli ei-etenevänä.
Jos ph / ya onkin puhtaasti fyysinen sairaus, kaikki psykoterapia ja lässytys on hukkaan heitettyä aikaa, energiaa ja rahaa; lisäksi potilasta itseään tavallaan syyllistetään sairaudestaan ja hänet painostetaan ratkaisemaan tilanne ja parantamaan itse itsensä! Miettikääpä miten törkeää olisi, jos vaikka syöpää tai parkinsonin tautia sairastavilta vaadittaisiin samaa?
Onko muita ph / ya -diagnosoituja, jotka ovat alkaneet epäillä, että kyse on vain fyysisestä sairaudesta?
Fyysinen vai psyykkinen sairaus?
6
513
Vastaukset
- Enpä usko
,ovat niin autonomisenhermoston aiheuttamia oireita. Paniikkikohtauksen voi saada aikaan hyvätkin asiat ns. positiivinen stressi
- artsi7
Itselläni paniikki lähti kovasta työpaineesta ja se alkoi hellittää kun työpainetta vähennettiin. Jäi jäljelle ahdistus, josta kahden vuoden jälkeen on jäljellä ajoittainen epätodellinen olo ja lievä huimauksen tapainen olotila.
Paniikin ollessa pahimmillaan siihen auttoi vain rauhoittava(Opamox). Tällä perusteella mun paniikkihäiriö oli keskushermostoperäinen. - Tieto on tiedon must
"Paniikkihäiriö" eli yksinkertaisemmin panikoiminen ja paniikit ovat normaali psyykkinen ihmisreaktio erilaisiin elämäntilanteisiin. "Paniikkihäiriö" sairautena on, kuten kaikki psyykkiset sairaudet, ainoastaan metaforallisesti. Huomaa, että käsitteen 'Psyykkinen sairaus' kohdalla sana 'sairaus' on nimen omaan *aina* metaforallisessa merkityksessä. Sairaus kirjaimellisesti tarkoittaa jo itsessään fyysistä sairautta. Se on sairauden määritelmä.
- artsi7
Psyykkinen ja henkinen puoli kulkevat käsi kädessä. Oleellista on löytää keinot sairauden nujertamiseksi.
- hönetius
Kärsin lähes samasta ja jo pidemmän aikaa. Fyysinen stress aiheuttaa paniikkihäiriötä esim jos treenaat helvetan kovaa ja vähänkin unohdot syödä- tai venytellä kunnolla, niin lopputulos on ahdistustila fyysisesti. Eli liika on liikaa! Sitten toinen esimerkki: työn kuvani muuttui huomattavasti stressaavammaksi ja jouduin lopettamaan tulostavotteisen treenaamisen. Kuitenkin ahdistustilat tulivat takaisin vähän ajan kuluttua, seurauksena psyykkisestä stressistä ja vähäisitä unista. Olen myös huomannut kun kehon ja mielen tila on homeostaasissa niin silloin on ns. Normi olo. Ajattelin hakeutua tutkimuksiin, jotta selviää mikä oikeasti vaivaa!
- oireiluselvisi
Alkuperäinen on huomannut tärkeän asian. Itselläni pahat paniikkikohtaukset ja voimakas väsyminen ja varsinkin öiset hyperventilaatiokohtaukset johtuivat hengitykseen liittyvistä vaikeuksista. Se taas liittyi siitä, että olin vuosikausia koneellisen ilmastoinnin aiheuttamassa huonossa sisäilmassa. Pienikin hengästyminen sai valtavat rytmihäiriöt ja vapinan. Asia selvisi kun pyysin astmatutkimuksia ja sain pet-puhalluskokeen. Siinä käytettävä hangitystä avaava lääke parin viikon ajan auttoi merkittävästi olooni. Eli paniikin syyt olivat täysin ulkoiset ja fyysiset.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1527890Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1017327Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht27296Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317212Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216968Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t806812Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126342Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236204Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845700Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475488