Liikenneturvallisuutta parannettava

Pyöräilijä.

Orivedellä autoilijat eivät tunnu piittaavan vähääkään väistämisvelvollisuudestaan, joten ehdotan että esim stop-merkit ja kärkikolmiot korvattaisiin aseistetuilla sotilailla.

Liikkuvia päihderatsiapartioita voisi olla 20-30.

4

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alle vaan tungetaan

      Pyöräilijät rollaattorimummelit ja mitään näkemättömät jalankulkijat törttöilevät milloin missäkin.Suorastaan kiire heillä on loikata suojatielle lähestyvän auton saapuessa.

      • Pyöräilijä.

        Mitä tarkoitusta varten sinä luulet suojateiden olevan olemassa?

        Autoilijalla on velvollisuus antaa jalankulkijalle esteetön ja turvallinen mahdollisuus ylittää suojatie. Autoilijan on myös ajotavallaan osoitettava jalankulkijalle, että hän noudattaa velvollisuuttaan.

        Pyöräilijän tulee taluttaa pyörä suojatien yli, paitsi jos kyseessä on myös pyörätien jatke. Ymmärrätkö milloin kyseessä on pyörätien jatke ja milloin olet väistämisvelvollinen?

        Pyörää taluttava henkilö on jalankulkija. Sitä monikaan oriveteläinen autoilija ei tunnu ymmärtävän. Pyörää suojatien yli taluttaessani kohtaan kaikkein hulluimmat autoilijat.

        Vaikutat hyvin vaaralliselta autoilijalta, siis tyypilliseltä oriveteläiseltä autoilijlta.


    • alle vaan varomatta

      Monesti olen havainnut että siihen suojatielle on oikein kiire,oli kysymyksessä pyörailijä tai jalankulkija,kyllä siinä aina pyörämies tai ja jalankulkija on heikommassa asemassa autoon nähden.

      • Pyöräilijä.

        Sitä ei voi kiistää että liikenteessä on vastuuttomia ja arvaamattomia henkilöitä kaikissa kulkutaparyhmissä.

        Mutta auton eteen ajava pyöräilijä vahingoittaa yleensä vain itseään ja omaisuutta, kun taas väistämis- ja varovaisuusvelvollisuutensa laiminlyövä autoilija aiheuttaa yleensä henkilövahinkoja.

        Jalankulkijan on yleensä varsin mahdotonta yllättää autoilija. Autoilijan on aina varauduttava antamaan jalankulkijalle esteetön mahdollisuus suojatien ylittämiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2219
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      24
      1323
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      126
      1225
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe