Naispappeus=karmea seuraus

On siitä kyllä ollut karmea liberaalinen kehityssuunta seurauksena kun ajatellaan Askolan ja Mäkisenkin kommentteja

9

111

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • realismi

      Jos antaa pikkusense vie koko käden... karmeaa rappiodemokratiaa sSuomessa harjoitetaan. Tämä kansa tarttis vähän m oraali käsitystä lisää talvi ja jatkosodassa kansa kärsi ja rukoili. En nyt sotaa toivo mut Vladimir vois meitä vähän säikäyttää.

      • siinä realismia

        Oletko lukenut "Tuntemattoman" ? Ei ne paljon rukoilleet, kärsivät vaan.


      • vähäjärkinen tai sit

        Olette vain vähäjärkinen tai sitten aivan oikea hullu!


      • Koroljov

        "En nyt sotaa toivo mut Vladimir vois meitä vähän säikäyttää."

        Nimenomaan samat tahot, jotka säikyttelevät suomalaisia mediassa päivästä toiseen Putinilla ja Venäjällä, ovat myös tämän gay-agendan kiihkeän edistämisen takana Suomessa.


    • aluksi meidän tulee

      Aivan aluksi meidän tulee muistaa, että luterilaisuudessahan ei ole koskaan sen historian aikana toteutunut oikea kristinopin mukainen piispan virka, siksi kaikki luterilaiset piispat ovat maallikkosaarnaajia.

      Koska ei ole oikeaa piispan virkaa, myös oikea pappeus puuttuu ja ihan kaikki luterilaiset papit, niin miespapit kuin naispapitkin ja vielä lutherisaationkin papit ovat aivan puhtaita maallikkosaarnaajia! Tämä tarkoittaa myös sitä, että useimmat heidän toimittamansa toimitukset ovat pätemättömiä kristinuskon perusteilla arvioituna.

      Luterilaisuutta pitääkin tarkastella vain luterilaisen uskonnon ehdoilla ja muistaa aina mainita, että kyse on esimerkiksi luterilaisesta naispappeudesta tai luterilaisesta miespappeudesta.

      Kristinuskon suurissa keskuksissa luterilaisuus on aika tuntematon lahko, vain harva patriarkka, piispa, metropoliitta on siitä edes mitään kuullutkaan.

      • Koroljov

        Vatikaanin II kirkolliskokouksen jälkeen paavit ja roomalaiskatolinen kirkko ovat kylläkin osoittaneet huomattavaa ekumeenisuutta luterilaista kirkkoa kohtaan jopa siinä määrin, että se on koko lailla ihmetyttänyt meitä ortodokseja.


    • 45+17

      Visktröm ajoi sen naispappeuden läpi ja siitä luikerteli käärme kirkkoon.

      Tutkimusten mukaan > 80 % naispapeista hyväksyy homo avioliitot.

      Kaikki Vikström piispat ovat eksyttäjiä.

      • henget koetellut !

        Eksyttäjiä ovat 100%:sesti.


    • Arto T

      Ensimmäinen iso luopumus oli kylläkin eronneiden vihkiminen joka selkeästi poikkesi Jeesuksen opetuksesta, kun kompromissien tielle lähtee niin edessä ei ole enää muuta kuin seuraava kompromissi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      790
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      620
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      605
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      595
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      532
    9. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    Aihe