Nyt on aika palauttaa maamiinat takaisin palvelukseen.
Ilman maamiinoja emme olisi selvinneet viime sodista ja venäläisten viime toimet kyllä pistää miettimään, olisko sittenkin järkevintä siirtää sitä päivämäärää, milloin Suomi luopuu maamiinoista.
Esim. Suomi luopuu maamiinoista vuoteen 2054 mennessä.
Ilman maamiinoja emme olisi selvinneet viime sodista ja venäläisten viime toimet kyllä pistää miettimään, olisko sittenkin järkevintä siirtää sitä päivämäärää, milloin Suomi luopuu maamiinoista.
Esim. Suomi luopuu maamiinoista vuoteen 2054 mennessä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Maamiinat käyttöön.
Miinat eivät ole ratkaisseet yhtäkään sotaa. Suomalaisille itselleen ne ovat erittäin tuhoisia, varsinkin siviileille, koska ne levitetään omalle maalle. Kannattaa perehtyä faktoihin.
http://wiki.narc.fi/portti/index.php/Vuosina_1944-1949_miinaan_ja_räjähteisiin_kuolleet_siviilihenkilöt
Kannattaa todella perehtyä faktoihin.
Linkkisi koskee saksalaisten villejä miinoituksia ja ansoituksia.
EI suomalaisten!
Kaikista meikäläisten miinoitteista tehtiin kartat juuri purkamisen vuoksi.
Mm. Ilomantsin taisteluissa asiantuntijat arvioivat miinoitteiden korvanneen yhden jv-divisjoonan.
Venäläisten vaatimukset miinoitteiden nopeaksi purkamiseksi pystyttiin toteuttamaan juuri karttojen ansiosta.
Älä sekoita sakujen vetäytymisen suojaksi tekemiä miinoitteita! Kyse oli myös räjähdemateriaalien tuhoamisesta.
Sakuien tarkoitus oli haitata ja häiritä suomalaisia mahdollisimman tehokkaasti ilman purkuaikomustakaan.
Suomi kyllä hyötyi miinoista, varsinkin talvisodassa.
Juttusi kertoo suuresta tietämättömyydestä.
Suurimmat tuhot suomalaisille siviileille tosiaankin tuli miinoitteista karjalassa, ei lapissa. Lapsia ja muita siviileitä, myös omia sotilaita kuoli ja loukkaantui suuret määrät.
Jatkosodan hyökkäysvaiheen jälkeen siviilit palasivat kotiseuduilleen, jossa oli miinoituksia vähän joka puolella. Miinoituksista ei ikinä voi olla täydellisiä karttoja, kartat tuhoutuu, miinoittajat kuolevat, tai karttoja ei ehditä tehdä. Kannattaa perehtyä faktoihin, tosin kaikkea ei ole tilastoitu, mutta uhreja tuli paljon, isänikin oli kuolla lapsena kuljettuaan tietämättään miinakentällä.
Miinat ei ole koskaan ratkaisseet yhtään sotaa. Miina on tyhmä ase, hullua kylvää niitä omille kotikonnuilleen. Kaikkien onneksi ne hävitetään ja tilalle tulee tehokkaampia välineitä. Te typerykset voitte niistä toki kiihottua, ei sillä mitään merkitystä ole asialle, päätös on tehty ja pysyy.
Höpöhöpö, ilman kunnon miinoituksia ei esim. jugosslavian sisällissodassa olisi muslimeille jäänyt mitään, kyllä se oli massiivinen miinoitus joka serbit lopulta pysäytti.
Sekä USA:n puuttuminen sotaan, kun eurooppalaiset ei saaneet kolmeen vuoteen mitään aikaiseksi.
Olet tosiaan ihan höpöhöpö. Ihannoimasi Jugoslavian alue on vieläkin osittain asumiseen kelpaamatonta aluetta miinojen takia ja tulee olemaan kymmenien vuosien ja tuhansien miinoihin kuolleiden, sekä rampautuneiden jälkeenkin. Muuta vaikutusta miinoilla ei ollut.
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT WQ E-2010-6288 0 DOC XML V0//FI
Se on pieni hinta siitä, että serbien valtaukset saatiin estettyä.
Ilman miinoja muslimeille olisi käynyt todella huonosti.
Suomikin pitäisi mielestäsi miinoittaa, jotta muslimi voisi paremmin.
Olet jälleen kankaalla tai sitten haluat provosoida.
Hyökkäysvaiheen miinoitteet? Etenevä armeija ei miinoita! Vetäytyvä = venäläiset miinoittivat.
Venäläiset harrastivat myös ansoitusta laajoissa mitoissa.
Vetäytyessään ansoittivat ehjiksi jääneitä asumuksia.
Räjähde ulkoportaiden alle, uunin arinan alle, ulkovessathan olivat mielenkiintoisia miinoitettavi kohteita, yms. epätodennäköisiä paikkoja.
Ansoittivat myös "unohtamaansa" materiaalia.
Juttusi on niin täydellisen epäjohdonmukainen, että pakostakin tulee miettineeksi paria vaihtoehto joita kumpakaan en ilkeä mainita!
Ps. Nimityksistä. Puhutaan maamiinoista kun tulisi puhua jv-miinoista.
Vastailetko itsellesi, vai vahingossa väärälle palstalle? Lahopään vikaa sinussa on joka tapauksessa.
Mikäli halutaan hidastaa vihollisen etenemistä, niin miinat on mainio ase siihen.
Jihadilta tuo äärivenäläisten kiihko Itä-Ukrainassa todella vaikuttaakin. Pelkuri Girkin aloitti koko sodan ja pakeni takaisin ryssälään.
Juuri niin kuin roletaari asian selittää.
Tietysti miinat on vaarallisia, kaikki aseet on, niitä pitää osata käyttää,
suomalaiset osaa.
Maamiinat käyttöön !
Mikäli Suomea uhkaisi Ukrainan kohtalo, kylväisin "ilomielin" kaikki käsiini saamat maamiinat heitä vastaanottamaan.
Rautatiet ja sillat räjäytetään paskaksi, niin jo siinä on tyhmyydestään kuuluisalla kansalla miettimistä.
Mitä miettimistä siinä on.
Putinilla on miettimistä öljyn ja ruplan romahduksessa.