Äskettäin rempattu talo ja keittiön pistorasioissa on sähkö maapiikkeissä.
Johto on nyt katkaistu ja silti keltaisessa johdossa on sama "virta" kun
ruskeassakin.
Onkohan ihan normaalia?
Johto on nyt katkaistu ja silti keltaisessa johdossa on sama "virta" kun
ruskeassakin.
Onkohan ihan normaalia?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei voi olla koska siellähän on tehty lain vaatima käyttöönotto tarkastus.
Hyvin usein keltaisessa johdossa on jännite, keltainen kun on yksi vaiheväreistä kuten ruskeakin.
Mitenköhän tämä "virta" on todettu?
Tuollaisella virtakynällä, jota sormella "maadoitetaan".
Kiitokset nopeista vastauksista, ongelma on olemassa.
Sitä epäilee aina itseään ja sitten tuleekin jo paniikki.
Siinnä huoneessa ei onneksi ole viellä käytetty kodinkoneita ja
se vuotaminen tapahtuu jossain rasiassa. On niin uusi asennus
etten ymmärrä vielläkään periaatetta ja siksi kysyin täällä.
Tämän takia kysyinkin koska tuommoseen "virtakynään" ei voi luottaa täysin varmasti vaan pitäisi mitata luotettavammalla vehkeellä joka ei varmasti näytä kaikenaailman kissasähköjä.
Eli voi olla että kaikki on kuitenkin ok, mutta tietenkin syytä selivttää, vaikkapa sähkörempan tehneen firman kautta.
Kiitoksia vastauksesta.
Kun ilta on jo näin pitkällä, on vaikea saada mittareita paikalle ja sähköfirmakin
aukeaa vasta aamulla. On kyllä ensimmäinen kerta, että pistorasian
maakoskettimessa on kynällä nähtävää virtaa minulle.
Nythän saat sitten halpaa maasähköä, äkkiä vaan vispilät pyörimään ennenkuin loppuu, ei kannata valittaakaan.
Päätän tämän keskustelun. Kiitokset kaikille vastanneille. Tuo maapiikin
virtajuttu säikäytti kyllä ja keittiö oli sähköjen osalta suljettu viikonlopun.
Sulakkeilta meni johto keittiöön jossa jakaantui kolmeen pistorasiaan
ja neljäntenä keittiövalaisimeen, sisältäen loisteputken. Tarkkojen mittausten
jälkeen, valopiste antaa virtaa maapiikille noin 7v vaihtosähköä. Ei tunnu
sormella koittaessa.. Joten kai se on normaalia.
Mitkähän oli ne mittauspisteet joiden väliltä tuo 7 VAC on mitattu?
Joo olisi mielenkiintoista tietää että mistä mitattu sekä myös taas että millä mitattu.
Jos mitattu nykyaikaisella digimittarilla joka ei kuormita mitattavaa piiriä juuri yhtään niin voi saada helposti kymmenienkin volttien tuloksen joka tipahtaa nollaan jos hiemankin piiriä kuormittaa, parempi olisi mitata vaikka jollain 2-napaisella jännitteenkoettimella jotka sentään kuormittavat piiriä useammalla milliampeerilla.
Tämmöinen ilmiö johtuu johtimien välisestä induktiivisesta tai kapasitiivisesta kytkeytymisestä kun johtimet kulkevat rinnakkasin.
Kun mitataan jännitettä suojamaakoskettimen ja jonkin varmasti oikeassa maapotentiaalissa olevan pisteen välillä, niin kunnossa olevassa sähköjärjestelmässä ei voi esiintyä loistevalaisimen aiheuttamana 7 voltin jännitettä, mitattiinpa kuinka herkällä mittarilla tahansa.
Varmaan syytä tutkia pen-johtimien ja maadoitusten kuntoa tarkemmin.
Keskuskytkentävirhe, nolla on kytketty nollakiskoon vaikka pitäisi olla vikiksen nollassa. Siksi tulee hassua jännitettä. Henkimaailmanjuttujako ?
Mitä sää horiset.
jaa amisluokka meinaa siis että se nollajohto päättyy siihen vikinään?
vai jatkusko se läpi mentyään just sinne tulon nollaan mitä.
Herättipä nyt mielenkiintoa.
.-suojamaakosketin - nollajohto (vasen reikä) 7vac
-yhtään älyköimättä, mittauspaikka oli pistorasia, kansi poistettuna.
Nollajohto oli se maapotenttiaalipiste. (se suojajohto oli fyysisesti katkaistu
sivuleikkurilla, että mittausalue saatiin rajattua)
Mittarina kiertokelamittari, riittävän tarkka.
jhuy:n kysymys oli minulla mielessä, kun avasin tämän keskustelun,
olin huolissani.
Sähköt on uudistettu ko kohteessa pari kuukautta sitten. Ja urakoitsija
takasi työt, mittaukset on suoritettu. Piste.
Eihän toi kerro suojajohdon jännitteestä "oikeaan maahan" nähden yhtään mitään, vain sen että suojajohdon ja nollan välillä on jänitettä joka voisi olla vaikka nollajohdon jännitehäviö jos ryhmässä kuormaa.
Tuota suojajohdon fyysistä katkaisu juttua en kyllä ymmärrä että voi sen takia mennä jotain ajatelmassani pieleen -eli mitä oikein tarkoitat?
" Nollajohto oli se maapotenttiaalipiste. (se suojajohto oli fyysisesti katkaistu
sivuleikkurilla, että mittausalue saatiin rajattua)
Mittarina kiertokelamittari, riittävän tarkka. "
Tuota suojajohtimen katkaisua en kyllä ymmärrä. Kun mitataan toiminnassa olevan asennuksen turvallisuutta, ei silloin mitään johtimia tarvitse irrotella.
Jos tosiaan on mitattu kelluvan suojajohtimen jännitettä maata vasten, siitä saa herkällä mittarilla vaikka mitä jännitteitä.
Ehkäpä johdin oli jäänyt asentajalta irti ja selitys oli hätävale.
E>i noilla digimittareilla mitään kannata mitata jos ei tasan justiinsa tiedä mitä tekee. niillä kun saa sama minkä lukeman jos sormella pitelee mittajohtoa ja toinen käsi on taskussa kynsii takamustaan tai päätään niin koko ajan lukemat vaihtuu.
mittarin pitää olla oikealla tavalla kuormittava jos halutaan jotain tolkkua tuloksiin.
vastusmittaus nollan ja suojaliitännän v'äliltä prasiassa kertoo saman tien onko johdot oikein ja edelleen sama kummasta ja maan väliltä pitää löytyä sam anollalukema. maa löytyy sitten sähkövaraajasta kiukaasta sähköhellnkuoresta ja pääkeskukselta toki.
Kyllä se jatkuu mutta esim liitinkiskon läpi, jolloin jos nolla on kytketty väärään paikkaan esiintyy jännitteen läpivuotoa.
Mitä sää TAAS horiset.
Nollaa vasten mittaamalla MISSÄÄN ei saa mitattua OIKEAA MAAPOTENTIAALIA.
Irroita syötön nolla ja maa ja mitta se maa (nolla) potentiaalintasauskiskoa vasten, niin saat potentiaalieron asuntosi maan ja syöttävän PEN Johtimen väliltä (pitää myös muistaa ottaa kaivannon kupari irti PEN kiskosta...
Nollaa vasten jos mittaat, niin et tule saamaan muuta tietoa, kuin että kolmivaiheverkko ei ole täysin tasainen ja vinokuormaa löytyy, joten normi kaavoillakin laskien (nollapiste siirtyy) joten potentiaalieroa löytyy. Mutta enempi tuo kertoo rakennuksesi huonosta potentiaalin tasauksesta (eikä sen niin huono tarvitse olla kun nykyaikana löytyy tuota induktiivista kuormaa...)
Tässä suomi24:ssä on huonoa se, ettei helposti näe onko jokin viesti vastaus jollekkin, vaiko kirjoitettu suoraan aloitukseen.