"Poliisi etsii Helsingin Taka-Töölössä toistuvasti syksyn aikana törttöillyttä miestä.
Linnankoskenkatu 6:n kohdalla ja sen ympäristössä on syys-marraskuun naarmutettu useita kymmeniä autoja. Poliisin mukaan vahingot on tehty tahallisesti vetämällä naarmu konepeltiin tai oviin.
Samaa autoa on saatettu naarmuttaa jopa kolme kertaa. Lisäksi autoja on tuhrittu koiran ulosteella.
Poliisi epäilee teosta noin 30-40-vuotiasta pitkähköä ja hoikkaa miestä. Mies on osassa tapauksia pukeutunut tummaan pusakkaa ja farkkuihin.
Naarmutukset ovat tapahtuneet yleensä aamuyöllä tai päivällä. Valvontakamerakuvat paljastavat, että mies on ollut liikkeellä dalmatiankoiran kanssa.
Poliisi kaipaa havaintoja tekijästä. Mahdolliset vihjeet poliisi pyytää ilmoittamaan joko suoraan rikostutkijalle numeroon 029 547 5594 tai poliisin vihjepuhelimeen 029 541 7931."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014120318888748_uu.shtml
Sairas äijä, tyypillinen rakkihullu. Toivottavasti joku tunnistaa mahdollismman pian, saa ison laskun. Ei tekisi pahaa vaikka joku hieroisi rakinpaskaa naamaan.
Linnankoskenkatu 6:n kohdalla ja sen ympäristössä on syys-marraskuun naarmutettu useita kymmeniä autoja. Poliisin mukaan vahingot on tehty tahallisesti vetämällä naarmu konepeltiin tai oviin.
Samaa autoa on saatettu naarmuttaa jopa kolme kertaa. Lisäksi autoja on tuhrittu koiran ulosteella.
Poliisi epäilee teosta noin 30-40-vuotiasta pitkähköä ja hoikkaa miestä. Mies on osassa tapauksia pukeutunut tummaan pusakkaa ja farkkuihin.
Naarmutukset ovat tapahtuneet yleensä aamuyöllä tai päivällä. Valvontakamerakuvat paljastavat, että mies on ollut liikkeellä dalmatiankoiran kanssa.
Poliisi kaipaa havaintoja tekijästä. Mahdolliset vihjeet poliisi pyytää ilmoittamaan joko suoraan rikostutkijalle numeroon 029 547 5594 tai poliisin vihjepuhelimeen 029 541 7931."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014120318888748_uu.shtml
Sairas äijä, tyypillinen rakkihullu. Toivottavasti joku tunnistaa mahdollismman pian, saa ison laskun. Ei tekisi pahaa vaikka joku hieroisi rakinpaskaa naamaan.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Saa auto maalarit töitä olisi vielä tehnyt pari lommoa lisäksi
"Joukkovainoamisen menetelmät pähkinänkuoressa
Poimin keskustelupalstalta jonkun kirjoittajan tekemän mainion yhteenvedon joukkovainoamisen menetelmistä. Itseäni vastaan näistä on käytetty suurinta osaa, ja olen ollut juuri tuon kovemman asteen vainon kohde.
Eristäminen ja vihjailurikollisuus
- mustamaalaus ilkeillä, perättömillä ja valheellisilla jutuilla
- maineen tuhoaminen
- fantasia-hahmon luominen uhrista
- keskustelu uhrista tarkoituksellissa muodossa ulkopuolisten kuulleen/nähden huhumyllyn käynnistämiseksi / epäluulojen herättämiseksi
- mielipideohjaus uhria vastaan
- tekosyillä vainoaminen
- vainon levittäminen asuinympäristöön, työyhteisöön ja harrastuksiin
- häpäisyrikollisuus, mm. julkinen häpäisy ja häpäisyrangaistus
Uhrin stalkkaaminen
- uhrin elämän tarkkailu
- seurailu
- tarkkailluksi tulemisen tunteen kasvattaminen uhrissa
- kotirauhan rikkominen
- häirintä
- "puskaradio" ja "mustalista" -tyyppinen ajattelumalli
- vainon levittäminen sinne missä uhri liikkuu ja vaikuttaa
- vakoilu, tiedonhankinta ja juoruilun ylläpitäminen
Provokaatiot
- tarkkailun tunteen aiheuttaminen uhrille, epäluuloisuuden kasvattaminen ja ajojahdin tunteen järjestäminen
- katuteatterit
- skitsofreniaan sopivien harhojen rakentelu erilaisia tilanteita luomalla
- puhuminen uhrista tämän kuullen niin, että uhri joutuu epäilemään koskeeko puheet häntä ja miksi puhutaan
- yksityiskohtaisen tiedon käyttäminen uhrin kuullen joko pilkallisesti, mitä hänestä muka luullaan, tai tarkoituksellisesti niin, että uhrille tulee kiusatuksi tulemisen tunne tai tarkkailluksi tulemisen tunne, esim. uhri jää miettimään, miksi joku puhuu, tietää tai luulee sellaista
- yritetään saada uhri reagoimaan, esim. esittämään syytöksiä provokaatioiden jälkeen, jolloin voidaan syyttää harhaiseksi, reagoimaan väkivallalla, jolloin voidaan saada uhrille rikosrekisteri tai selvittelemään provokaatioihin osallistuneita, jolloin voidaan syyttää uhria vainosta
-perättömien juttujen kertominen uhrille, jolloin tämän puhuessa eteenpäin, voidaan syyttää kiusaamisesta, kunnianloukkauksesta tai vainoamisesta
Kovemman asteen vaino
- esiintyminen uhrina
- valeprofiilit
- lavastukset
- viranomaisena esiintyminen / virka-aseman väärinkäyttö uhrin häpäisemiseksi tai tietojen hankkimiseksi
- terveystietojen hankkiminen, levittely ja vääristely
- mustamaalaaminen rikolliseksi
- perättömien tietojen tallentaminen viranomaisjärjestelmiin
- rikosten ja vainon uhriksi joutuneen tarkkailu ja uskottavuuden tuhoaminen
Fyysinen tuhoaminen
- huumeet
- kemiallinen vaikuttaminen
- elektroninen häirintä
- mikroaallotus
- väkivallan käyttö
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12609461
Suomi24:n keskustelupalstoilta on muuten viime päivinä poistettu kovalla tahdilla ketjuja joukkovainoamisesta. Kaikkein eniten niiten on poistettu Salaliittoteoriat -palstalta, mikä kertoo paljon, sillä siellä yleensä saa puhua melkein mistä vain ilman sensuuria. Oikeastaan ainoa ketju, mikä on nyt pysynyt pitempään pystyssä, löytyy vähemmän yllättäen mielenterveyspalstalta, onhan mielenterveys juuri se konteksti, jossa vainoajat haluavat keskustelun käytävän. "
Eikö tuolle "harrastukselle" ole englannin kielinen nimikin?
Ilmeisesti itse kortiton ja autoton mies, joka on katkeroitunut,,,
Todennäköisesti sellainen, että ei ole saanut autopaikkaa ja saanut muutamat sakot väärinpysäköinnistä, ehkä loparit ja ero ja pimahtanut. Eikös Helsingin Töölössä ole niitä hullujen tukiasuntoja?
Viherpiiperöterroristi, nehän haluaisi tappaa kaikki ihmiset ja hävittää autot, vain eläimet ja erityisesti rakit tärkeitä, vaikka ne eivät todellakaan kuulu kaupunkeihin. Voi olla ihan tavallinen rakinomistajakin, jolle joku valittanut paskojen siivoamatta jättämisestä. Nehän puolustautuu aina, että autot saastuttaa ja maassa muitakin roskia.
Luulisi jonkun tunnistavan, tuskin tuolla alueella montaa kehen voisi sekoittaa.
Kyl tuo jannu nyt jää kiinni, sen verran selkeät kuvat ja joku -naapuri vaikkapa- tunnistaa. Toivottavasti saa isot rapsut. No, tietysti kaveri on sossun asiakas ja varaton...pakkotyöleirit olisivat erinomainen lääke tällaisille.
Selvästi vasemmistolainen
kateelliset mielipuolet ovat vasemmistolaisia.
Anarkisti ja paikkojen hajottaja on tutkitustikin aina vasuri, mutta mitä sitten?
Vasuri se tietää miten yhteiskunnan kustannuksia ja samalla veroja lisätään.
Kyllä maailma olisi halvempi ja parempi ilman vasureira.
Joku autoilija kieltänyt kusettamasta piskiä autonsa kylkeen ja kosto seurasi heti?
Tuntomerkit: Housuista puuttuu kuminauha ja pilkullinen koira häpeää vieressä.
turun poliisin vastaus; TEISSÄ ON JOTAIN VIKAA KUN TEITÄ VAINOTAAN !
Vainoajat ovat kovemman luokan narsisteja.
Pistetään autonvihaajien polkupyörät solmulle.
Koiraparka saa hävetä isäntänsä touhuilua.
Koira pois siltä!
Koiran pitää valvoa isäntänsä touhujen takia.
Taisi pelätä seurauksia kun kuva julkaistiin. Nyt sitten riittää maksettavaa muutama kymmenentuhatta.