Norjalla menee loistavasti, samoin Tanskalla. Myös Ruotsilla, vaikka pieni hallituskriittinen poikanen, joka ei juurikaan vaikuta elinkeinoelämään. Suomi sen sijaan rypee pohjamudissa. Lieneekö kansakunnan suhteellinen menestys suoraan verrannollinen maassa asuvien fennojen lukumäärään? Siltä kieltämättä vaikuttaa. Valitettavasti!
Norjalla menee hyvin
A.Mahtisaari
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kun öljy loppuu, ei enää ns. "mene hyvin". Tälläkään hetkellä esimerkiksi kouluissa ei tarjota Norjassa ruokaa, jne. Pitää ymmärtää sisältä päin Norjaa, jotta ymmärtää kokonaistilanteen. Esim. asua kys. maassa. Raiskaus- ja rikostilastot on todella korkeita aivan kuten Ruotsissa. Lisäksi ei mene sielläkään enää kauaa, kun maahanmuuttajia on kansasta yli puolet, Oslon kouluissa maahanmuuttajat on enemmistössä jo 9 vuoden kuluttua ennustuksen mukaan.
http://jlokka79.puheenvuoro.uusisuomi.fi/130129-vahemmistot-enemmistona-54ssa-oslon-koulussa
Nyt kun Ruotsilla ei voi enää kielipolitiikkaa "puolustaa", siirrytään Norjaan ja Tanskaan???? Eipä ole näilläkään mailla keinotekoista, kallista kaksikielisyyttä, joka syö sekä kielitaitoa että varoja.
Ei se öljy lopu ainakaan sinun tai sinun lastesi elinaikana Norjassa, joten älä ole huolissasi norjalaisten hyvinvoinnista. Omasi ja lastesi hyvinvoinnista, sen sijaan, olisin hyvinkin huolissani! Tuskin olet elänyt Norjassa päivääkään höpötyksistäsi päätellen. En minäkään, mutta käyn viikottain, välillä pitempiäkin jaksoja. Norjassa maahanmuuttajat voivat hyvin ja osallistuvat työelämään, toisin kuin sinun, perusnegatiivisen fennon harhaluuloista/-toivomuksista huolimatta. Eivät toki öljykentillä, mutta kiitettävästi mantereella kaikenlaisissa palveluammateissa.
Ensinnäkin, mikä saa sinut noin haukkumaan omaa "isänmaatasi", se kuuluisa "isänmaallisuutesi" ??
Minua ei itse asiassa kiinnosta se yhtään, onko Suomi maailman rikkain vai kymmenenneksi rikkain maa. Kun keinotekoinen kaksikielisyys puretaan, taloudellisestikin menee paremmin. Minua kiinnostaa VAIN se, että kulttuurini ja kieleni säilyy JA että lapseni, lapsenlapseni, lapsenlapsenlapseni ja lapsenlapsenlapsenlapseni saavat asua turvallisessa maassa, jossa ei kaduilla mellakoida, raiskata tai ryöstetä ihmisiä. Sekä Ruotsi että Norja on varoittavia esimerkkejä. Murhat on siellä jo arkipäivää.
Olen kuullut sanan "fenno" vasta tällä palstalla, joten miellän itseni kyllä ennemmin äidiksi, suomalaiseksi, suomenkieliseksi sellaiseksi. Nämä ovat siis kaikki osa identiteettiäni.
Ei Suomella VOI mennä hyvin, jos svekoeliitti ajaa Ruotsin asiaa Suomen etujen kustannuksella!
Miten ihmeessä se vois johtua fennoista, jotka ainoina ajavat maan etuja!?