Norjalla menee hyvin

Norjalla menee loistavasti, samoin Tanskalla. Myös Ruotsilla, vaikka pieni hallituskriittinen poikanen, joka ei juurikaan vaikuta elinkeinoelämään. Suomi sen sijaan rypee pohjamudissa. Lieneekö kansakunnan suhteellinen menestys suoraan verrannollinen maassa asuvien fennojen lukumäärään? Siltä kieltämättä vaikuttaa. Valitettavasti!
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kun öljy loppuu, ei enää ns. "mene hyvin". Tälläkään hetkellä esimerkiksi kouluissa ei tarjota Norjassa ruokaa, jne. Pitää ymmärtää sisältä päin Norjaa, jotta ymmärtää kokonaistilanteen. Esim. asua kys. maassa. Raiskaus- ja rikostilastot on todella korkeita aivan kuten Ruotsissa. Lisäksi ei mene sielläkään enää kauaa, kun maahanmuuttajia on kansasta yli puolet, Oslon kouluissa maahanmuuttajat on enemmistössä jo 9 vuoden kuluttua ennustuksen mukaan.


http://jlokka79.puheenvuoro.uusisuomi.fi/130129-vahemmistot-enemmistona-54ssa-oslon-koulussa


Nyt kun Ruotsilla ei voi enää kielipolitiikkaa "puolustaa", siirrytään Norjaan ja Tanskaan???? Eipä ole näilläkään mailla keinotekoista, kallista kaksikielisyyttä, joka syö sekä kielitaitoa että varoja.

Äänestä
  • Ei se öljy lopu ainakaan sinun tai sinun lastesi elinaikana Norjassa, joten älä ole huolissasi norjalaisten hyvinvoinnista. Omasi ja lastesi hyvinvoinnista, sen sijaan, olisin hyvinkin huolissani! Tuskin olet elänyt Norjassa päivääkään höpötyksistäsi päätellen. En minäkään, mutta käyn viikottain, välillä pitempiäkin jaksoja. Norjassa maahanmuuttajat voivat hyvin ja osallistuvat työelämään, toisin kuin sinun, perusnegatiivisen fennon harhaluuloista/-toivomuksista huolimatta. Eivät toki öljykentillä, mutta kiitettävästi mantereella kaikenlaisissa palveluammateissa.

    Äänestä

  • Fennoa ei tarvita kirjoitti:

    Ei se öljy lopu ainakaan sinun tai sinun lastesi elinaikana Norjassa, joten älä ole huolissasi norjalaisten hyvinvoinnista. Omasi ja lastesi hyvinvoinnista, sen sijaan, olisin hyvinkin huolissani! Tuskin olet elänyt Norjassa päivääkään höpötyksistäsi päätellen. En minäkään, mutta käyn viikottain, välillä pitempiäkin jaksoja. Norjassa maahanmuuttajat voivat hyvin ja osallistuvat työelämään, toisin kuin sinun, perusnegatiivisen fennon harhaluuloista/-toivomuksista huolimatta. Eivät toki öljykentillä, mutta kiitettävästi mantereella kaikenlaisissa palveluammateissa.

    Ensinnäkin, mikä saa sinut noin haukkumaan omaa "isänmaatasi", se kuuluisa "isänmaallisuutesi" ??

    Minua ei itse asiassa kiinnosta se yhtään, onko Suomi maailman rikkain vai kymmenenneksi rikkain maa. Kun keinotekoinen kaksikielisyys puretaan, taloudellisestikin menee paremmin. Minua kiinnostaa VAIN se, että kulttuurini ja kieleni säilyy JA että lapseni, lapsenlapseni, lapsenlapsenlapseni ja lapsenlapsenlapsenlapseni saavat asua turvallisessa maassa, jossa ei kaduilla mellakoida, raiskata tai ryöstetä ihmisiä. Sekä Ruotsi että Norja on varoittavia esimerkkejä. Murhat on siellä jo arkipäivää.

    Olen kuullut sanan "fenno" vasta tällä palstalla, joten miellän itseni kyllä ennemmin äidiksi, suomalaiseksi, suomenkieliseksi sellaiseksi. Nämä ovat siis kaikki osa identiteettiäni.

    Äänestä

Ei Suomella VOI mennä hyvin, jos svekoeliitti ajaa Ruotsin asiaa Suomen etujen kustannuksella!

Miten ihmeessä se vois johtua fennoista, jotka ainoina ajavat maan etuja!?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


A.Mahtisaari kirjoitti:

Norjalla menee loistavasti, samoin Tanskalla. Myös Ruotsilla, vaikka pieni hallituskriittinen poikanen, joka ei juurikaan vaikuta elinkeinoelämään. Suomi sen sijaan rypee pohjamudissa. Lieneekö kansakunnan suhteellinen menestys suoraan verrannollinen maassa asuvien fennojen lukumäärään? Siltä kieltämättä vaikuttaa. Valitettavasti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu