Pankki muutti korttiani

Omituistaon

Minulla on eräässä pankissa ikivanha tili, jota en juurikaan käytä. Tilillä oli Visa Electron-kortti, joka meni vanhaksi nyt marraskuussa. Pankki lähetti minulle uuden kortin, mutta sieltä tulikin Mastercard Debit?

Mitäs tämä oikein on? Debit-korttihan voi mennä miinukselle, toisin kuin Electron. Aika hurjaa ajatella, että tilillä on vuoden aikana ollut 20€ ( /-10€ riippuen kuukaudesta). Eli eivät voi tietää onko minulla esimerkiksi säännöllisiä tuloja ollenkaan (muut tilit ja vakuutukset yms. on eri pankissa). Uuden kortin mukana tuli kirje, jossa kerrottiin mikä tuo Debit oikein on ja myös se, että voi mennä miinukselle kun ei aina varmenna ostoja ja niin edelleen.

Voiko pankki oikeasti tehdä niin, että antavatkin sinulle kortin joka voi mennä miinukselle ja tulla sen jälkeen ties mitä tilinylitys maksuja ja mitä vielä? Ei sillä, että se tili miinukselle menisi kun en sitä käytä, mutta omasta mielestäni kuulostaa erittäin oudolta. Eli miten on asian laita? Tietäisikö joku?

3

348

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BancaBanana

      Eräs pankki Danske Bank ?
      Heillä on S-Pankin tapaan Debit kortti sekä ON-Line kuin OFF-Line versiona, verkkopankista selviää minkä sait, korttitiedot kohdasta.
      ***

      Jokainen korttibrändi maksaa, halvempaa tehdä asetuksiltaan erilaisia kortteja.
      MasterCardin Maestro kortteja siiretään kaikkialla Debit korteiksi joilla parempi brändi.

      • Omituistaon

        Danske hyvinkin.. Verkkopankkitunnuksia minulla ei ole, sillä tuo tili oli käytössäni alle 18-vuotiaana jollon niitä en saanut. Enkä ole vaivautunut hakemaan kun ei tili käytössäkään juuri ole. Ja kirjeessä oli että se on nimen omaan tuo OFF-line kortti, eli ei varmenna aina tapahtumia.

        En sanoisi mitään jos kortti olisi tosiaan tuo ON-line, eli kaikki ostot varmistuvat Electronin tapaan..


    • 9+6

      Voit pyytää pankkia muuttamaan sen onlinekortiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      76
      1981
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1239
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      24
      1033
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1028
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      91
      729
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      116
      701
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      697
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      59
      655
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      652
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      59
      598
    Aihe