"VENÄJÄLLÄ OPERAATIO SUOMESSA!

Suomi on joutunut Venäjän informaatio-operaatioiden kohteeksi.
Saatko outoja sähköposteja? Onko tutulle verkkosivustolle ilmaantunut nimettömiä vihaviestejä? Tuntuuko, ettei uutisvirrassa liikkuvaan tietoon voi enää luottaa? Onko viestinnän maailma muuttunut negatiiviseksi ja uhkaavaksi?

Jos vastaat näihin kysymyksiin kyllä, olet havainnut jo useita informaatiosodankäynnin tunnusmerkkejä.

Uutinen kokonaan:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288749073978.html
7147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hohhoijakkaa.

Jos saisin euron joka kerta kuin juutalaistrolli on kutsunut minua Putinistiksi tai Venäjän trolliksi, niin omistaisin puolet Helsing Pörssistä. Olen vain perustellusti eri mieltä ja nämä juutalaistrollit kutsuvat kaikkia niitä, jotka eivät usko juutalaismedian propagandaa Venäjän trolleiksi. He itse ovat näitä maksettuja agitaattoreita, mutta he heijastavat oman rikoksensa niiden ylle, jotka eivät heidän tuottamaa skeidaa usko.

Verratkaa vaikka Venäjän median ja Lännen median MH17 raportointia. Kumman uutisointi perustuu leimaamiseen ja kumman todisteiden esittelyyn? Vaikka en usko kuulevani totuutta Venäjänkään medioista, niin kyllä RT:n uutisointi perustuu enemmän todisteisiin kuin Lännen jatkuva sormiosoittelu Putinin suuntaan.

En muista nähneeni yhtäkään todistetta Lännen juutalaismedian väitteistä Venäjän toimista Ukrainassa. Kaikkea sanotaan ja kirjoitetaan, mutta väitteitä ei koskaan todisteta mitenkään. Länsimedia on myös valehdellut ja sensuroinut faktoja armotta, jotta sen propagandalla olisi edes jonkunlainen marginaalinen uskottavuus.

Äänestä
  • Täällä keskustellaan nykyään vain homoista, eli nyt faktat pöytään tuosta aiheesta.

    Äänestä

  • Venäjän median MH17 raportointi on tosiaan perustunut todisteiden esittelyyn. Harmi vaan kun ne todisteet on tekaistu niin tökerösti että ne heti paljastuivat tekaistuiksi.

    Joko Venäjän TV on kertonut katselijoileen esittäneensä väärennetyn kuvan? Joko se on pyytänyt anteeksi katselijoiltaan?

    Äänestä

Ai että informaatio-operaatio?
Tuohan saa valehtelun kuulostamaan työltä.

Äänestä

Mulle tulee usein ja maili alkaa "etsin vakava suhde"
Lähettäjä on usein Oksana ja kertoo olevan Hjuva tuttö ja ne.
Asuu Venäjällä ja pyytää lähettämään rahaa...
Tietää kuinka lähetys toimii Western Unionin kautta ja tietää konttorinkin sijaitsevan Itä Keskuksessa;-)
En tiedä mistä ovat löytäneen mun fake maili-osoitteeni;-)

Äänestä
  • Mulle tulee roskapostina vaan niitä enlarge your penis kalkkitablettien mainoksia. Ehkä jos niitä kuurin popsisi, alkaisi tulemaan oksana-tarjouksiakin..

    Mutta aiheeseen mennäkseni, propagandaa tulee tuutin täydeltä jokaiselta puolelta. Eri lähteitä kannattaa todellakin tässä tilanteessa seurata. Samalla saa yllättyä, että yksi pahimmista propagandan levittäjistä on oma rakas ylemme. Esim russia today vaikuttaa yleen verrattuna jopa objektiiviselta medialta, vaikkei varmasti sitä ole!
    Objektiivista mediaa ei vain ole olemassakaan.

    Äänestä

En tiiä nuista viesteistä , mutta tarkkana pitää olla nuissa pankkilaskuissa , kun olin vahinkossa maksaa pikavippi laskun, kahteen kertaan tuola OP - sähköiseen laskuun olivat ujuttanneet. Siinä se oli jononjatkeena ,, maksatko kaikki laskut. Oneks hokasin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NYT: kirjoitti:

Suomi on joutunut Venäjän informaatio-operaatioiden kohteeksi.
Saatko outoja sähköposteja? Onko tutulle verkkosivustolle ilmaantunut nimettömiä vihaviestejä? Tuntuuko, ettei uutisvirrassa liikkuvaan tietoon voi enää luottaa? Onko viestinnän maailma muuttunut negatiiviseksi ja uhkaavaksi?

Jos vastaat näihin kysymyksiin kyllä, olet havainnut jo useita informaatiosodankäynnin tunnusmerkkejä.

Uutinen kokonaan:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288749073978.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu