Tuhoisa TTIP

lkjdf<hdshg

6

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan rauhassa vaan...

      Noita verkkomedia.org:n juttuja ei nyt kannata kovin vakavasti ottaa. Ne on tarkasti valikoituja venäläisen näkökulmaa suosivaksi ja läntistä vahingoittavaksi.
      Verkkomedia.org:han on venäläinen propagandasivusto, juuri niitä joista Suomenkin medioissa mainittuja verkkopropagandan välineitä. Niillä yritetään uittaa venäläistä propagandaa asiallisuuteen verhoiltuna.

      Noita linkkejä ilmestyy säännöllisin väliajoin eri keskusteluryhmien sivustoille...

      • stop_ttip

        googlaappa, "vapaakauppa argentiina yle" jos ei kelpaa verkkomedia.


    • olet väärässä.

      Verkkomedia taas oikeassa. Valtamediamme ei kerro näitä asioita ollenkaan kansalle, kaikki olennainen jää "uutisoinnin" ulkopuolelle, kuten esim se että tämä "vapaakauppa-sopimus" antaisi jälleen lisää kansallista päätäntävaltaa ULKOMAISILLE KOMITEOILLE, mikä on täysin käsittämätöntä että siitä edes neuvotellaan. Tai mitä neuvottelua pienen sisäpiirin kähmintä nyt sitten onkaan, näistäkään ei kerrota kansalle. Olemme yhden tahon hallitseman median "totuuden" ja propagandan armoilla, ts meillä on valtiollisen eliitin hallitsema media joka suoltaa propagandaa tuutin täydeltä esim toisten maitten "valtiollisista medioista", vaikka on sitä itse mitä suurimmassa määrin ja VERONMAKSAJILTA VÄKISIN PERITYILLÄ RAHOILLA.

      • Ihan raihassa vaan...

        Suomessa on sekä valtiollisia että yksityisomistuksessa olevia medioita. Ne painottavat uutisia eri tavalla ja arvioivat uutisten painoarvoa itsenäisesti ja valtiohallinnosta riippumatta. Ketään ei estetä julkaisemasta mitä tahansa uutista. Myös valtiojohtoinen Yle uutisoi sellaisia uutisia ihan vapaasti, jotka eivät ole vallassaoleville hallituksille ja muille organisaatioille mieluisia tai tue heidän tavoitteitaan. Valtiojohtoinen Yle ei aja hallituksen tai kenenkään valtio-organisaation tai puolueen asiaa. Puolueilla on omat mediansa, äänenkannattajansa ja niissä puolueen ajamat asiat on etusijalla. Sitä ei yritetä peitelläkään, vaan jokainen tietää minkä puolueen asiaa ko puoluemedia ajaa.

        Venäläinen tarkasti valvottu media toki painottaa uutistarjontaansa omalla tavallaan, mutta aina siten, että uutisointi ei ainakaan tuo Venäjällä vallassa oleville epämiellyttävää. Lisäksi valitaan uutisten painotus siten, että Venäjän tahto ja tavoite tavalla tai toisella toteutuu. Sinänsä uutiset voivat toisinaan olla tosiakin ja jopa ihan aiheellisia. Valikointi on kuitenkin hyvin tarkkaa.
        Lisäksi verkkomediassa on suorastaan valheellisia väittämiä. Oikaisuja ei varmasti hyväksytä.

        Mitäpä tätä enempää jauhamaan. Tämän voi jokainen ihan itse todeta, kun käy lueskelemassa verkkomedian 'uutisia'. Kenellekään ei jää epäselväksi sen jälkeen mistä on kyse. Verkkomedia.org on puhtaasti venäläistä näkökulmaa ajava propagandasivusto.

        Sinänsä ihan ok, kyllä Suomeen mahtuu tällainenkin propagandasivusto, mutta asiallista olisi myöntää se. Valehtelu ja asian kieltäminen ei tässäkään asiassa edistä yhtään mitään, varsinkin kun jokaisen on helppo todeta uutisoinnista tuo. Uskottavuus häviää valehtelun myötä....


    • Olipa tuon "Verkkomedia"-median kanssa miten tahansa, niin joka tapauksessa on aiheellista suhtautua syvällä huolestuneisuudella TTIP-sopimukseen. Tilanteen vakavuuden tiedostamisessa sopii mainita kaksi olennaista kiinnekohtaa:
      - Järkyttävää on ounastella tilannetta, jossa globaalit jättifirmat sanelisivat pelisäännöt meillä Suomessa.
      - Erityisesti geenimuuntelusta on meidän mediamme ollut hyvin hiljaa hissun kissun tässä TTIP-yhteydessä. Kammottavaa on ajautua asetelmaan, missä esim. Monsanto määräisi kasvinviljelypolitiikkassa eduskunnan ylitse meilläSuomessa.

      TTIP-kriittisyydessä Verkkomedia on vain yksi ripaus varoittajien runsaassa joukossa.

    • sama hivutus käynnis

      Sama taktiikka näissä kaikissa näyttää olevan. Eu. n hivutettiin ja kaiken piti olla mahtavaa kun vaan ymmärsimme liittyä. Homo-laki sama juttu, natoon on käynnissä valtava media-propaganda ja samoin tämä TTIP sopimus salaillen valmistelllaan ja asia etenee kuin juna vaikka ongelmat on päivänselviä.

      Yhteistä kaikelle on että kansa ei saa päättää. Tai jos saa niin ei ainakaan oikeilla tiedoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      150
      1489
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      583
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      514
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      472
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe