Reserviläiset pidettävä kunnossa ja ajan tasalla!

"mummeli""

Mihin tuo määrä sotilaita kykenee,oliko se 230 000 , eiväthän he millään pysty puolustamaan tätä maata.
Miten Suomen armeijalla on varaa haaskata koulutettu reservi? Onko se niin kallista pitää kertausharjoituksia, että isänmaalle voi sanoa näkemiin.

Outoa ajattelua. Koettakaa nyt hyvät päättäjät saada sinne päätöksen tekoon muitakin, kun homoja ja "akkoja".
"akat" eivät tarkoita naisia
ja homot ovat tärkein asia tämänpäivän Suomessa!!!!

15

250

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hwcgv

      Minun mielestäni määrä oli 120 000 sotilasta.

      • MukanaVaiUlkona

        Tuo 120 000 taitaa jäädä jäljelle, kun 900 000 ressukirjeen saajasta päivitetään ulos kaikki kruununraakit.


    • puujalka

      Minun mielestäni kaikki jotka ovat käyneet armeijan on pidettävä jonkinlaisessa varareservissä olipa ikä mikä tahansa jos vaan terveys edellyttää jonkinlaiseen tehtävään, esimerkiksi huoltojoukkojen kevyempiin tehtäviin soveltuu ihan hyvin jopa 65-70 vuotiaskin, sillä vaaditaanhan nykyään sitä että pitää käydä töissä vaikka ikää on 65 ja koko ajan yritetään ikärajaa nostaa.

      Turha tuhlata nuorempia ja kyvykkäämpiä sotilaita huoltotehtäviin tai jonkin kohteen suojeluun kovin nuoria esimerkiksi 40 vuotiaita, 40 vuotiaat on vielä taistelukykyisiä jos heilläkin terveys on hyvä.

      Näin saataisiin Suomeen huiman suuri reservi ja reserviläisten kuntoa seurattava paremmin, esim työpaikkojen terveystarkastusten kautta ja työttömät kelan kautta.
      Tiedot puolustusvoimille.

      Ei maksa mitään pitää miehiä reservissä ja kaikille ei tarvitse järjestää kertausharjoituksia sillä huoltojoukoissa ja vähemmän tärkeissä ja helpoissa tehtävissä pärjää ilman kertausharjoituksiakin, jos minä olisin päättävässä asemassa puolustusvoimissa, ajaisin ehdottomasti asiaa jolla kaikki, ainakin 65 ikävuoteen saakka olisivat jonkinlaisessa varareservissä, sillä vielä jää jäljelle paljon niitä jotka jäävät taustalle siviilitehtäviin ja "kotirintamalle".

      Tämän viestin saisivat lukea ajatuksella myös puolustusvoimien ylin johto!!!

      • Muuten komppaan, mut

        korvaan rasahti tuo "huoltojoukoissa ja vähemmän tärkeissä ja helpoissa tehtävissä". PV kouluttaa sakkia kaikennäköisiin tehtäviin ja kokonaisuutena ne on yhtä tärkeitä: paras ja särminkin sissi on hyödytön ellei taustalla ole esim. radio- ja viestintäyhteyksiä ylläpitäviä henkilöitä pitämässä huolta siitä että saadaan tarpeen tullen tulitukea, varustetäydennystä tai ilmoiteta vihollisten liikehdinnästä. En ala väittämään että porukka tarvitsisi kertausta jos asepalvelus on kulunut esim. varusvarastolla vaatteita viikatessa, mutta jokaista miestä tarvitaan tosipaikan tullen ja kaikki ovat yhtä tärkeitä tekemässä omaa tehtävänsä parhaansa mukaan.

        T: Ivalo, II/97


      • puujalka
        Muuten komppaan, mut kirjoitti:

        korvaan rasahti tuo "huoltojoukoissa ja vähemmän tärkeissä ja helpoissa tehtävissä". PV kouluttaa sakkia kaikennäköisiin tehtäviin ja kokonaisuutena ne on yhtä tärkeitä: paras ja särminkin sissi on hyödytön ellei taustalla ole esim. radio- ja viestintäyhteyksiä ylläpitäviä henkilöitä pitämässä huolta siitä että saadaan tarpeen tullen tulitukea, varustetäydennystä tai ilmoiteta vihollisten liikehdinnästä. En ala väittämään että porukka tarvitsisi kertausta jos asepalvelus on kulunut esim. varusvarastolla vaatteita viikatessa, mutta jokaista miestä tarvitaan tosipaikan tullen ja kaikki ovat yhtä tärkeitä tekemässä omaa tehtävänsä parhaansa mukaan.

        T: Ivalo, II/97

        Onhan toki tärkeitä tehtäviä kaikki mutta korjataanpa nyt sitten että niissä tehtävissä missä pärjää vähemmälläkin sotilaskoulutuksella ja huonommalla fyysisellä kunnolla ja en tarkoittanut viestintää vaan nimenomaan esim. varustehuoltoa ja korjausta ja lääkintätehtävien avustamista, kuljetustehtäviä yms.

        .--- .- - .. - .- .-. .. -. .- .--. .-.- .-. .--- .-.- .-.- -.- --- -- . -. - --- .--. .- .. -.- .- .-.. .-.. .- ... ...- .-.- .... .-.- -. .... . .. -.- --- -- .--. .. -.- ..- -. - --- .. -. . -. -.- .. -.


      • Koiraslottakersantti

        Puolustusvoimissa palvelee useita siviilipukuisia kouluttajia ostopalveluna.Oman alansa asiantuntijoita.Eikä päivääkään huomioida kertausharjoitusvuorokausissa, SA-sijoituksissa saati YLENNYKSISTÄ puhumattakaan.
        Todellisia oman alansa osaajia kohdellaan kuin ilmaa.
        Kohta rauhanpuolustajien jäsen.
        - I-luokan koiraslotta ja res kers -


      • ainavamihina

        soran varalt
        Olen huolissaan maalman epävakaurest. Resitenttikin se alvarikseen vaan soitteloo ja ärsyttää naapurin isäntää. olis ny nöösipoika varovaisempi. Mutta eihän ne tuossa iässä usein ymmärrä. Enhän minä mitenkään sotaa toivo, mutta olen siihen varautunnu ihan konkreettisesti. Mulla on nimittäin sänkyn alla repuus kuivamuonaa, viikoks varuilt jos ei armeijaan huolto satu toimahan. Kokemuuksesta tierän jotta esmerkiks talvisoras se reistaali pahoin. ja puhras alusvaatekerraasto, jalkarätit ja sukkia. saipoota ja pyhje ja par nästuukia suolaa ja kahveeta. ja sellaane riimus rankia sain sen vävylt 80 vuotis lahjana toi se kyllä hyvää konjakkiakin. ja pulloo sinoolia. pari puukkoo ja paripulloo molotovin koktailia. Ja pullo hyvää konjaakkia on lääkkeheks. Aseena puukojen lisääk mulla on 9mm pistooli sellaanen lahtiase ja muutaman kymmeenen patruunaa, ny alkuunsa. tänne vaivaiskotihin kun ei pitkäpiippusta kivääriä tohtinnu tuora. nykki johtaja-rouvva kyseli mun reppun sisältyä sanoin rotta siin on mun pilkkivehkehet. Kaapis mul on oikein hyvää laatunen sarkapuku karvalakki, erinomaaset pilkkisaappahat ja kunnoon rukkaset. Lähteis tempaasen tuolt hoitajen pukukaapis sellaasen ison valkoosen kaavun sarkapuvun päälle lumipuvuuks. Tuost ysi millisest puheenollen kokeemuksesta tierän, että se on sellaanen vekotin, jotta kun sillä antaa napin ohtahan joko rysälle , niskuroovalle torppaarille tahi renkille nin siinä henki vaihtaa hiippakuntaa meko nopiaa. Liki väliittömästi. Se on melko kivuton lähtö, oikia armomurha. Pääsöö joutava pois pahasta maailmasta.
        Vanhainkorin nopian lähröön joukoist
        Lapualla 16.4.2015


      • KymmenenTekeeYhden

        Mitenkäs amerikkalaiset tuon kerran laskivat:

        Jotta saadaan yksi rintamakelpoinen jenkkisotilas varustetuksi tehtäväänsä, tarvitaan hänen taakseen erilaisiin tukitoimiin kymmenkunta muuta ihmistä kokkaamaan, pyykkäämään, ylläpitämään asumisjärjestelyjä, rassaamaan aseita, kantamaan varusteita, organisoimaan kuljetuksia, huolehtimaan terveydestä jne.


    • gummeli

      Onko mummelilla itsellä asepalvelus suoritettu?

    • ....

      Suomeakin riivaa länsimaisen korkean elintason vitsaus = huonot elintavat, ylipaino ja liikkumattomuus. Näistä sitten muodostuu diabetesta, liikuntaelinsairauksia, nivelrikkoja, vyötärölihavuutta jne.

      Reserviläisistä enää 20% omaa kiitettävän kunnon ja 50% ei tositilanteessa pystyisi enää suoriutumaan kiitettävästi sodanajan tehtävistään, vaan heidät on sijoitettava kevyempiin tehtäviin. Nyt täytyisi kyllä jokaisen reserviläisen vähän pohtia sitä omaa fyysistä toimintakykyä, että olisiko kenties jonkunlaisen skarppauksen aika.

    • Rauhan asialla

      Taidat "mummeli" olla hiukan TYHMÄ.

    • rergergegrergerg

      Alkoi yhtäkkiä tehdä mieli potkia mummoja. Asevelvollisuus on alistumista homoseksille. Vitun homot.

    • homma
    • tykinruokaa

      Taitaa se 230 000 olla tänäpäivänä tykinruokaa, kun nykyajan sodankäynti on aivan muuta, mihin 1989-1990 luvulla armeijan käyneet on opetettu sotimaan, kuten itsekin kävin armeijan tuolloin esikuntajoukoissa, terveydentilani takia.
      Tykinruokaa sotilaat ovat, jos heidät pannaan suurena joukkona etenemään vihollista kohden ja vihollinen käyttää taktisia aseita.
      Tämänpäivän sodankäynti on siirtynyt yhä enemmän erilaisiin kauko-ohjattuun sodankäyntiin ja kehittyy siihen yhä enemmän.
      Vihollinen ei enää rynnistä fyysisesti puolustus joukkojen kimppuun omaa henkeään vaarantaen, vaan pysyttelee kaukana rintamalta ohjaten kauko-ohjattuja sotakoneitaan turvallisesti bunkkerissa.
      Yhä enenmmän taktiset iskut suoritetaan kauko-ohjattujen pommien avulla ilmasta käsin, kuten uutisista olemme saaneet todeta.

      Milloinkahan saamme nähdä ensimmäisen kauko-ohjatun panssarivaunun suomessa, jossa miehistöä ei menetetä, jos panssarivaunu tuhotaan.

    • Anonyymi

      Et nähtävästi ole nähnyt sitä kreikkalaista tms. solan puolustusta jossa kourallinen taisteli viimeiseen mieheen kokonaista armeijaa vastaan, ja petturi petti ne. hyvin niillä pyyhki. suomeen vaikea tulla järvien ja metsien läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1020
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      974
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      910
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      814
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      74
      699
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      3
      654
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      186
      602
    8. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      593
    9. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      587
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      587
    Aihe