Kysymys sheriffille

Rohtori

Onko nyt todellakin näin, että tämä n-sana on kielletty? En keksi muuta syytä sille, miksi vastaukseni tuohon suomileijona-ketjuun on poistettu. Miksi n-sanaa ei saa käytää rasismi-palstalla kun sitä saa käyttää kaikilla muilla suomi24:n palstoilla ja myöskin yleisesti mediassa? N-sanahan on vielä tiettävästi virallista suomenkieltä ja sen sanakirjamerkityksen yhteyteen on lisätty huomautus "tietyissä tilanteissa loukkaava" tai painoksesta riippuen "voidaan tulkita loukkaavaksi". Ei siis "aina loukkaava" tai "loukkaava termi, jolla kuvataan negridisen rodun edustajaa".

Ja voisitko kerrankin vastata tähän mielestäni aivan asialliseen kysymykseen sen sijaan, että poistaisit tämän avauksen palstalta? Ja vielä lisäpyyntönä, jos todella on näin, että tällä palstalla ei saa n-sanaa käyttää voisitko esittää ylläpidolle, että se eriteltäisiin tuonne yläreunaan tällä palstalla. Suurin osa suomalaisista ei välttämättä tulkitse n-sanaa aina rasistiseksi ja saattaa sitä siksi käyttää jos tästä ei erikseen mainita. On aika turhauttavaa huomata viestiensä katoavan taivaan tuuliin.

Tehdään säännöt selviksi niin pelaaminenkin on mukavampaa. Kiitos.

10

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos asiallisesta palautteesta. Olisko mahdollista käyttäytyä siten, että jättäisimme kyseisen sanan käytön, sillä se saatetaan tulkita loukkaavaksi vaikka tarkoitus ei olisikaan tämä. Tämä tuskin olisi mitenkään ylitsepääsemättömän vaikeaa eikä "keneltäkään pois". Kyseisen sana käytöstä voidaan keskustella, mutta sanan käyttö "irrallisena" jossain viestissä ei ole välttämätöntä.

      Toivottavasti tuli jotensakin selväksi =)

      • Diocletianus

        Minä en älynny. Sanoit että kyseisen sanan käytöstä voidaan keskustella. Ei nyt millään pahalla, mutta tuohan on iso vale.


      • Rohtori

        Asia on selvä. Vältän tästä lähtien tällä palstalla kyseisen termin käyttöä. Näkisin kyllä mielelläni sen listattuna tuolla yläreunassa jolloin asiasta ei syntyisi jälkipuheita.

        Itse käytän tätä termiä jatkuvasti lähinnä siitä syystä, että sille ei löydy kunnollista synonyymia. N-sanasta johdettuja termejä on niin paljon olemassa, että vaikka johonkin kohtaan joku toinen ilmaisu sopisikin ei se välttämättä sovi toiseen. Esim. n-kielet, joilla usein viitataan afrikkalaiskielien sudanissa esiintyviin alamuotoihin on hieman eri asia kuin tummaihoiskielet. Myöskin vastustan ihan periaatteesta suomenkielen keinotekoista muokkaamista poliittisen korrektiuden nimissä.

        No kuitenkin, nyt olen vastalauseeni saanut "pöytäkirjaan" ja tämä keskustelu on minun osaltani tässä.


      • ...........

        Sä et ole ehkä itse vielä tajunnut, mutta me ei olla USAssa eikä se sana ole sama kuin englannin n-sana. Toivottavasti toi tieto ei järkyttänyt nyt sua liikaa? Lisäksi Suomessa tuota sanaa pitää loukkaavana lähinnä sellaiset valkoiset wannabe-N:t, ei kukaan muu.


    • hoas

      se pieni ongelma on taas siinä, että jos yksi ihminen miljoonasta pitää kyseistä sanaa loukkaavana- niin eihän sitä tällöin voida julkisesti esittää.

      on totta että jotkut pitävät "tumma ihoinen" termiä myös loukkaavana ja lievästi rasistisena, mutta maalaisjärki kumminkin asioihin mukaan.
      eihän suomen jokaista sanaa voida banniin laittaa:)

      • Kaaleppi

        Kyllähän nyt pässikin tajuaa, mikä ajatus ja piruilu sisältyy siis tuon keskustelun alla olevan sanan käyttäjän viesteihin. Jokainen tiedämme, että fiksua ja ystävällissävyistä se ei ole! Että turha selittää! Monet henkilöt, jotka täällä kirjoittelevat, ovat kovin kielteisiä mustaihoisia kohtaan. Ettenkö sanoisi vihamielisiä. Sieltähän se ilkeys ja halu käyttää tuota sanaa kumpuilee. Ja vielä mielellään oikein korostetusti käyttää.


    • carma.

      ..muilta palstoilta olen huomannut tämän n-sanan käytön takia poistettavan viestejä, omakin viestini poistettiin, vaikka kyseessä oli erään henkilön mielipide.

      Miten niin mediassa tätä sanaa käytettäisiin yleisesti?

      • Rohtori

        Mediassa ei sensuroida tiettyä sanaa vaan sanan merkitys. Jos siis Jari Tervo, Klaes Andersson tai Jörn Donner käyttävät kyseistä sanaa kolumnissaan ilman rikoksen tunnusmerkistöä (esim. kiihotus kansanryhmää vastaan) on se ihan OK. Kyseistä sanaa ei ole siis tarve sensuroida sen itsensä takia niin, että se käsitettäisiin tabuksi - kielletyksi.


      • Kurre_Orava
        Rohtori kirjoitti:

        Mediassa ei sensuroida tiettyä sanaa vaan sanan merkitys. Jos siis Jari Tervo, Klaes Andersson tai Jörn Donner käyttävät kyseistä sanaa kolumnissaan ilman rikoksen tunnusmerkistöä (esim. kiihotus kansanryhmää vastaan) on se ihan OK. Kyseistä sanaa ei ole siis tarve sensuroida sen itsensä takia niin, että se käsitettäisiin tabuksi - kielletyksi.

        Kannattaa varmaankin muistaa, että nämä Eniron koneet sijaitsevat Ruotsissa ja siellä taidetaan olla hiukkasen vielä meitä enemmän herkkiä mahdolliselle rasismille.

        Uskoisin, että osa sensurointi ohjeista tulee Ruotsista näiden palvelimien ylläpitäjiltä. Lienee viisainta, että yritämme keskustella asioista siten, että emme loukkaa ainkaan tahallisesti emmekä pahasti poliittista korrektiutta.


      • Jops.
        Kurre_Orava kirjoitti:

        Kannattaa varmaankin muistaa, että nämä Eniron koneet sijaitsevat Ruotsissa ja siellä taidetaan olla hiukkasen vielä meitä enemmän herkkiä mahdolliselle rasismille.

        Uskoisin, että osa sensurointi ohjeista tulee Ruotsista näiden palvelimien ylläpitäjiltä. Lienee viisainta, että yritämme keskustella asioista siten, että emme loukkaa ainkaan tahallisesti emmekä pahasti poliittista korrektiutta.

        Vai poliittista korrektiutta.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      245
      6089
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4849
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      94
      3727
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      254
      3186
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2879
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      198
      2426
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      262
      1817
    8. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      59
      1655
    9. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1315
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1238
    Aihe