Montako kansaneudustajaa seuraavissa vaaleissa?

Eduskuntavaaleihin on neljä kuukautta. Montako kansanedustajaa veikkaat että tulee? Vuoden 2011 jytkyssä tuli 39 kappaletta, yksi on loikannut. Kyllä määrän pitää alkaa vähintään kolmosella, muuten tulos on katastrofi.
15101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Veikkaan että vastuksia tähän, tälle palstalle erittäin tyypilliseen ja älykkääseen kysymykseen tulee, palstan viideltä osallistujalta yhteensä 36 kpl. Yksikään ei varsinaisesti vastaa tuohon kysymykseen, niin kun ei yleensäkään täällä vastata mihinkään.

Äänestä

Soinin mukaan 33 edustajaa on "loistava tulos" joten eiköhän se vähintään tule.

Äänestä

Tarkistin Goglelta ja seuraavissa vaaleissa valitaan Suomeen200 kansanedustajaa.

Äänestä

kyllä minnäi lähen siitä jotta 200 etustajjaa

Äänestä
  • Nyt valitettavasti erehdyt. Viime vaaleissa valittiin 161 kansanedustajaa ja 39 mukakansanedustajaa. Viime mainituttejen tavoitteenahan oli päästä nauttimaan jättieduista ilman työvelvoitetta. Soini on tietysti oma lukunsa, sillä hän onnistui yksityistämään säätiöönsä puolueensa puoluetuet ja jäsenmaksut.

    Äänestä

Soini asettanut tavoitteen maltilliseen tappioon. Eli miinusta kuusi paikkaa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014112018852485_uu.shtml

"Soinin mukaan 33 kansanedustajaa olisi tällä kertaa loistava tulos."

Mutta tuossakin soinimaista kalavale lisää. Eli tappiota voi tulla enemmänkin.

Äänestä

Veikkaan, että persut saa 15 edustajaa huhtivaaleissa eduskuntaan. Kun tulosta oikein pyöritellään ja verrataan kaikkiin aiemmin saatuihin vaalituloksiin, se saadaan näyttämään vähintään tuhnulta.

Äänestä

Minusta tuossa aloituksessa on selvä virhe, mitä tulee nykyisiin edustajiin, sillä nykyisistä edustajista on vahvuudesta poistunut kaksi. Yksi on loikannut ja yksi poispotkaistu, mutta se siitä. Asiaan!
Tulossa on siis pelkäämäsi katastrofi. Kannatus on koko ajan laskevaa ja vaaleihin mennessä se on tippunut jo tuonne 12 - 13 % luokkaan ja noilla prosenteilla ei irtoo kuin max. 20 paikkaa. Eduskunnasta tippujia tulee olemaan mm. ensimmäisen kauden pyrkyri Jari Lindström.

Äänestä
  • Teuvo Hakkarainen, Reijo Hongisto, Juha Väätäinen ja Pentti Oinonen ainakin jatkavat, tämä on varma tieto. Noista parista tulee vielä ministereitä. Ketkä, se on vaikea valinta koska kaikki ovat päteviä ja sopivia. Meinasi unohtua Mika Niikko, hän on jokeri, ministeriainesta. Vai onko muita yhtä hyviä...

    Äänestä

  • Vaikea valinta kirjoitti:

    Teuvo Hakkarainen, Reijo Hongisto, Juha Väätäinen ja Pentti Oinonen ainakin jatkavat, tämä on varma tieto. Noista parista tulee vielä ministereitä. Ketkä, se on vaikea valinta koska kaikki ovat päteviä ja sopivia. Meinasi unohtua Mika Niikko, hän on jokeri, ministeriainesta. Vai onko muita yhtä hyviä...

    Joudut kyllä pettymään, sillä sirpalepuolueita ei hallituksessa tarvita. Ehdokkaasi ovat kyllä selvää ministeriaineista ja lisääkin löytyisi kuten Pentti Kettunen, Pietari Jääskeläinen ja tietysti Suomen Sisun karaisema Olli Immonen. Ympäristö-, valtiovarain- ja sisäministeri saataisiin näistä asiantuntioista.

    Äänestä

Vaaliromahdus tulee. Se on väistämätön. Kun puolueen pääareena on käräjäoikeudessa kansan ei pidä äänestääkään sellaisia.
25 kansanedustajaa tulee vanhalta muistilta. Heti vaalien jälkeen (ehkä jo ennen sitä) jatkuu hajoaminen jyrkästi. Seuraavissa vaaleissa Timon rahojen turvin pers.suom on mukana ja 2- 6 edustajaa tulee. Nekin syövät turhuudellaan kansan varoja.

Äänestä

Tutkimukseni mukaan 12-15 edustajaa. Virhemarginaali 5%.

Äänestä

Olen kans laskenut niin 10-12 edustajaa on totuuden mukainen.

Äänestä
  • 47 edustajaa tulossa

    Äänestä

20 edustajaa on tiukassa, sillä persuäänestäjät eivät ole kovin uskollisia plösöjohtajansa puolueelle. Kun gallup lupaa 14 prosenttia ja trendi on koko ajan laskeva, vaalikannatus tulee olemaan kymmenen prosentin tienoilla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mitä veikkaat kirjoitti:

Eduskuntavaaleihin on neljä kuukautta. Montako kansanedustajaa veikkaat että tulee? Vuoden 2011 jytkyssä tuli 39 kappaletta, yksi on loikannut. Kyllä määrän pitää alkaa vähintään kolmosella, muuten tulos on katastrofi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu