Viherpiiperoiden mielestä ei tarvita ydinvoimaa kun sähkö tulee pistorasiasta. Nämä iloiset ympäristön pilaajat ajattelevat, että kotimisesta puusta ja risusta (lue biopolttoaine) saadaan sähköä riittävästi. Tuuleekin täällä niin tuulivoimaakin he kannattavat, mutta kun ei piiperot rakkaat niistä saa tarpeeksi sähköä. Tietenkin jos halutaan muuttaa takaisin elämään 1930 olosuhteisiin, niin piiperoiden risut, tuulet ja muut korvaavat energialähteet riittävät mökin sähkölamppuun. Muuttaisivat afrikkaan savimajaan jos haluavat elää iliman sähköä ja vaurautta. Kyllä niillä tulis äitiä ikävä.
Viherpiiperot sai nenilleen auts!
iloiset piiperot
51165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Tuo on niin totta
Todella hyvä aloitus. Ei vieläkään mitään tilalle.
Nyt ajankohtainen kysymys tällä palstalla näköjään. Vastausta ei ole näkynyt ja milläs näkyisi kun sitä ei ole.
Nyt muutama katkera nillittää lakaattien kanssa Senaatintorilla. Yksi hamppupää hakkasi rumpua pää täristen. Varsinaiset "asiantuntijat".
Eihän ne muuta osaakaan.
Totta
Tilalle ei osata esittää mitään toimivaa, mutta vollottaa jaksetaan.
Joku voi vielä parkuakin - kuten tuhannet, ehkä sadat tuhannet, isät ja äidit Japanissa.
Ne on rikollisia jotka tuollaisen tekee mahdolliseksi.
Joo, Japanissa se on uusiutuvien eli vesivoiman syytä. Tsunamihan tappoi 20000 ihmistä.
4 km syvä meri vieressä ja maanjäristyksiä vuosittain.
suunnitelija sijoitti varavoiman pihalle ilman suojaa.
inhimillinen virhe.
sitäkin laitosta kehuttiin turvallisuudeltaan aukottomaksi.
normitapaus.
kun virhe huomattiin, oli liian myöhäistä.
Onneksi ydinvoimalaonnettomuudessa ei kuollut kukaan.
Kyllä tsunamin aihettamat hukkumiset riittää. Heidänkin haudoillaan riitti mekkaloitsijoita aivan tarpeeksi asti.
Vihreät Ville Niinistön johdolla maalasivat itsensä pahasti nurkkaan ydinvoima-asiassa.
Anni Sinnemäki sentään pelastui, kun jäsenkirja-ansioilla valittiin Helsingin kaupungin johtajistoon.
Eduskuntavaalit lähestyvät. Ei hyvältä näytä vihreiden kannalta.
Tosiaan, jos ajatellaan Ville Niinistön julkisia esiintymisiä viime vuoden aikana, melkein aina on aiheena ollut Fennovoima. Vaikuttaa siltä ettei kaverilla ole agendalla muuta asiaa. Ja nyt tuli turpiin kunnolla. Ihme elleivät Vihreät vaihda puheenjohtajaa.
Saatta vaihtaakkin, puheenjohtajuus ei ole kenellekkään vihreistä mikään tavoite, vaan se otetaan vastaan jos käsky tulee, päteviä vaihtoehtoja on muutamamia kymmeniä. mites persuilla. kuka soinin tilalle. soinhan vetää omaa linjaa ydinvoimassa. VAATI EHDOTONTA ryhmäkuria ydinvoiman vastustamisessa, mutta nyt kun saatiin VENÄLÄINEN rakentaja PUTININ siipien suojasta niin soinista sukeuti sujuvasti ydinvoiman kannattaja, siis kuka soinin tilalle? HÄ?
HÖH?
Vihreillä on ja oli loppuun asti EHDOTON ryhmäkuri ydinvoimalupaa vastaan.
Persujen kansanedustajat saivat toki äänestää mielipiteensä mukaan. Eli muutama oli lupaa vastaan, mutta enemmistö (tottakai) oli periaateluvan puolella.
äläs LÄSSTÄ
100% persuista äänesti ydinvoimaa vastaan edellisessä aiemmassa periaate käsittelyssä RYHMÄKURIN vuoksi, tosin silloinkin kannatusta OLI , olihan silloin kyseessä SUOMALAISET hankkeet
NYT kun saatiin VENÄLÄINEN rakentaja niin soini antoi vapauden äänestää PUOLESTA ja näytti esimerkillään kuin PUNANUTTU käännetään esiin
ja putinin kanssa ongelle vapa jäykkänä
kerro LÄSSYTTÄJÄ, mitä mitä periaateäänestystä tarkoitat ja mikä oli äänestystulos?
Vuonna 2010 Fennovoiman lupaa vastaan äänesti peräti KAKSI persua, yksi äänesti tyhjää, puolesta ei kukaan. Perujen eduskuntaryhmä on vuodesta 2010 muuttunut täysin joka suhteessa.
jotta ei menisi lässytykseksi, tarkistettu persujen äänestys vuonna 2010.
Vastaan äänesti KOLME, poissa yksi, puolesta 0.
Muuten katso edellinen viestini.
ryhmällä ei ole mitään merkitystä kun kaikki langat ovat putinin putinin onkikaverin hyppysissä
niin se vaan nutusta kääntyi esiin PUNAINEN puoli
ydinvoiman lisätarve on käytännössä vähentynyt vuodeta 2010 kun kulutus onkin ydinvoiman tuotannon verran alemmalla tasolla kuin ENNUSTEET tuolloin OLETTIVAT sen nyt olevan
piti NOUSTA, mutta LASKI
TUOLLOIN soini persuineen oli VASTAAN, nyt PUOLESTA
huh höh pöh
Samaan aikaan venäjä palasi tsaarin aikaa, ryhtyi rahoittamaan puolueita euroopassa, soinikin persuineen sai raha-asiansa kuntoon
Kylläpä sairas mauri nyt vinkuu monella viestillä
Niin katkerana lopputilistään ettei mikään ole rajana.
Suomessa on sananvapaus, myös työkyvyttömyyseläkkeellä oleville. Me emme sille mitään voi, vaikka haluaisimme. On ylläpidon asia hoitaa valvonta.
Eivät vaihtaneet puheenjohtajaa, vaan taputtivat Ville uudelleen. Samaan tyyliin taputettiin Stalin aikoinaan vuosi toisensa jälkeen. Kukaan ei uskaltanut lopettaa taputtamista ennenkuin Stalin lopetti ensin. Muutoin olisi siperia kutsunut.
Viherpiipereiden ideologia on aivan käsittämätöntä. Toisaalla suojellaan, mutta itse pidetään kiin hyvinvoinnista. 60 luvun hipitkin oli lähempänä luontoa puhumattakaan amerikan alkuperäisasukkaista intiaaneista. Pitäiskö meidän taantua vielä suurempaan talouslamaan ja köyhyteen jossa köyhimmät näkisivät nälkää vai pärjäämmekö kansainvälisessä kilpailussa. Hyvinvointia saavutetaan ydinvoiman avulla koska se luo edellytykset talouskasvulle halvan sähkön muodossa.
Ode Soininvaara kyrp... öh kyllästyi vihreiden ydinvoima touhuiluun eikä lähde ehdokkaaksi seuraaviin eduskuntavaaleihin.
Ode on muuten sitä mieltä, että kolmasosa vihreistä kanattaa ydinvoimaa.
http://yle.fi/uutiset/soininvaara_ydinvoiman_kannattajien_mahduttava_vihreisiin/5099671
Ode taitaakin olla järkimies vihreissä toisin kuin nämä vihreet fundalistit.
Stuxu tekee surutyötä ja vyöryttää urakalla kopioviestiä palstalle. Turha rypistää kun on housuissa!
Tarkoitat varmaan Stuxnettiä, palstan parasta kirjoittelijaa.
Stuxnet on kopiomestari ja linkittäjä. Varsinainen asiantuntemus heikko. Vaikka on kirjoitellut täällä yli 10 vuotta, oppinut hämmästyttävän vähän, faktat ihan hakusessa. Ilmeisesti vihersuodatin päällä eli omaksuu vain kaiken omaa ajatusmaailmaa tukevan tiedon.
joo tää stuxnet terrorisoi palstaa
viherpiipero piherviipero paras piipero nam pierettää auts. En osaa jatkaa. Apuva Apuva Aaapuuuva Apuva!! ydinvoimala tulee ja kaikki säteilee APUVA!
Kylläpäs nyt vihertrollit purkaa kiukkuaan kun äänestystulos oli Suomelle loistava. Rintamakarkureihin verrattavat hallituskarkurit laskivat täysiin pieleen taktikointinsa. Suomi haluaa luotettavaa sähköä koteihinsa, eikä mitään katkonaista piiperöpätkivää.
Tuo on täysin totta. Mitään säännöstelyä ei tarvita. Kaikki näkivät Romanian mallin kommunismin aikana.Yksi tunti sähköä ja sitten loppui.
Vihreät ulisee että Fennovoimapäätös oli lehmänkauppa. Suomen törkein lehmänkauppa tehtiin kun ydinvoimavastustaja Sinnemäki nimitettiin Helsingin apulaiskaupunginjohtajaksi ilman mitään teknisen puole pätevyyttä. Ei runojen laatiminen ole mikään pätetevyys.
Anni Sinnemäki on koultukseltan hum. kand, (alempi tutkinto kuin maisteri) pääaineenaan VENÄLÄINEN kirjallisuus.
Eli hieman arveluttaa mahdolliset kytkökset Venäjän suuntaan ?
On muuten vaikeaa keksiä toista yhtä ilmeistä jäsenkirja-nimitystä. Missä vihreiden moraali ?
Ei heillä mitään moraalia ole. Tämä härski nimitys on vain jatkoa edellisille. Heidin harmaantalouden vilpit ja Villen useat liikennesakot on samaa sarjaa.
Heidi ja ville on vielä rikollisiakin tää on uusi näköala tähän ydinvoimakeskusteluun. Jospa ne on Japanialaisen ja ranskalaisten voimalatuottajien agentteja. Mene ja tiiä
Kaksinaismoralismiin syyllistyneet vihreät. Heidi harjoittaa pimeää työnvälitystä ja joutui eroamaankin sen takia. Mitäkään muita luurankoja niillä on kaapissa. Ne voisi laittaa syytteeseen Suomen talouskasvun jumittamisesta miinukselle, kun estävät hyvät hankkeet, jotka toisivat rahaa Suomen kassaan. Minun mielipide on, että ydinvoiman vastustajat on rosvosakkia koko joukko.
Ainakin he ovat rikkoneet Suomen lakia
Homot vastustaa ydinvoimaa, mellakoivat itsenäisyyspäivänä ja pilasivat avioliiton. Sellasta täällä suomessa on. Ihmiset on toisaalla työttömiä ja leipäjonoissa. Kultalusikka suussa syntyneet mellakoivat.
Viherpiiperot on myös Suomen korruptunein kansanosa. Teettävät pimeitä remontteja mellakoivat ja terrorisoivat tavallista kansaa ja luontoa. Esimerkiksi terroriteot kettutarhoilla ja itsenäisyyspäivän mellakointi. Heidi jäi kiinni pimeän työn teettämisestä rikollisilla.
Piipåerot sai nokkiin
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/rosatom-rakentaa-ydinreaktoreita-unkariin/4597706
Unkarissakin viherpiiperot saivat nenilleen !
Kyllä joillekin ottaa lujille domokraattinen päätös.
Hienoa kun joku osaa puolustaa puhdasta ja tehokasta energianlähdettä.
ööö
"Homot vastustaa ydinvoimaa," "Kyllä joillekin ottaa lujille domokraattinen päätös." "Piipåerot sai nokkiin" "ööö"..."ydinvoiman vastustajat on rosvosakkia koko joukko" .."viherpiipero piherviipero paras piipero nam pierettää auts."
Pitäisikö tehdä sellainen johtopäätös, että ydinvoiman puolustajat ovat lähinnä puoliksi luku- ja kirjoitustaidottomia trolleja, eli sitä samaa kirjoittajaryhmää, joka on muutenkin suurin Suomi24 palstalla?
Kyllähän ydinvoiman puolesta olisi ihan varteenotettavia perusteluja, mutta se toki edellyttäisi vähän perehtymistä asioihin. Täällä on osaaviakin puolustajia ydinvoimalle, joten pietarintrollityyppinen höpinä voisi etsiä itselleen uuden ilmaisuympäristön.
Mitä mieltä olet stuxnet/vastaajan tietotasosta?