Muuttoautolle tilaa?

Ois edessä muutto kantakaupunkiin ja täytyis saada varattua muuttoautolle purkutilaa kadun varresta, ettei ihan kilometrin päästä joudu tavaroita kantamaan.

Onko jollain kokemusta miten homma hoituu? Joku kaupungin virasto kai myöntää tilapäisiä pysäköintilupia? Mitähän ne maksaa? Entäs pysäköintikieltomerkit tai muut vastaavat, käykö joku kaupungin äijä laittamassa ne paikoilleen?
6615
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

en ota vastuuta tästä viestistä, mutta yleensä toimii näin:

muuttoauton voi tosielämässä ajaa joko jalkakäytävälle tai jättää kadun varteen, jos parkkipaikkaa ei löydy. jos löydät parkkipaikan, se on maksullinen lastauksesta huolimatta.

käytännössä parkkipirkot eivät sakota, jos auto on kadulla parkkipaikkojen vieressä hätävilkut päällä ja ohi mahtuu ajamaan. näin siis sivukaduilla, älä tee tätä runeberginkadulla tai manskulla.

jalkakäytävä on huono vaihtoehto, mutta pakko mikä pakko. jos täytät koko jalkakäytävän, aja osittain jalkakäytävälle ja osittain tielle.

älä ikinä koskaan missään jätä autoa sporakiskoille tai liian lähelle kiskoja. siitä syntyy hirveä kaaos.

älä myöskään estä pysäköityjä autoja lähtemästä, äläkä tuki sisäpihalle vieviä käytäviä, se on hengenvaarallista.

ja voithan soittaa pysäköinninvalvontaan yrjönkadulle ja kysellä neuvoa. älä kuitenkaan heti kerro mihin osoitteeseen olet muuttamassa ja koska, sillä saatat saada kieltävän vastauksen ja vieraita pahimpaan muuttokiireeseen.

Äänestä
  • En suosittele hätävilkkujen käyttämistä muuhun tarkoitukseen kuin silloin kun todella on hätä, sillä sitä varten hätävilkkuja käytetään tieliikennelain mukaan.
    Varsinkin Hellussa, -niinkuin me stadilaiset leikkisästi Helsinkiä kutsumme- on väärin pysäköidyssä autossa sakkolappu lasissa ennen kuin huomaatkaan.

    Äänestä

yksinkertaista!

soitto hellun kaupungin pysäköinninvalvontavirastoon antaa sinulle oikeat toimintaohjeet :)

numero löytyy Hellun web-saitilta: www.helsinki.fi

Äänestä
  • hellu. Paitsi tämä yksi urpo.

    Äänestä

  • ei sano kirjoitti:

    hellu. Paitsi tämä yksi urpo.

    täh? mitä sekoilet? kaikki aidot helsinkiläiset sanoo stadia helluksi. Taidat olla böndeltä?

    Äänestä

  • stadi by night kirjoitti:

    täh? mitä sekoilet? kaikki aidot helsinkiläiset sanoo stadia helluksi. Taidat olla böndeltä?

    Mutta me stadilaiset emme puhu koskaan kotikaupungistamme Helluna. Kuka/mikä on aito helsinkiläinen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuomas kirjoitti:

Ois edessä muutto kantakaupunkiin ja täytyis saada varattua muuttoautolle purkutilaa kadun varresta, ettei ihan kilometrin päästä joudu tavaroita kantamaan.

Onko jollain kokemusta miten homma hoituu? Joku kaupungin virasto kai myöntää tilapäisiä pysäköintilupia? Mitähän ne maksaa? Entäs pysäköintikieltomerkit tai muut vastaavat, käykö joku kaupungin äijä laittamassa ne paikoilleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu