VenäjänFfederaation maajaraja

Neukkulan maaraja on n. 10.000 kilmoteriä. Yritä siinä sitten selittää, että
Venäjän pieni nykyarmeijan ruosteesta vapaa keihään kärki pystyisi sitä puolustamaan. Venäjä on pelkkä paperitiikeri, jonkia puolustusvoimat on luoto vain
sitä varten että mahdolliset kansannousut pystytään nujertamaan ennen kuin kuin
tapahtuisi ns. venäläinen vallankumous.
560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei Venäjällä mitään kansanvallankumousta tapahdu. Ainoa mahdollinen kumousvoima ovat oligarkit, jotka pelkäävät rahojensa menetystä.

Toisaalta Venäjä on uhkaillut ydinaseiden käytöllä, joten hyökkäyskynnys sinne on kyllä aika korkea.

Lenin tunsi Venäjän johdon, joka on samalainen systeemistä riippumatta. Leninin mukaan Venäjä on kansojen vankila, venäläistenkin. Ja Putihan juuri vakuutti, että sellaisena pysyy.

Äänestä

Suomi ja suomalaiset taas röyhistelee, kuin ei historiaa tietämättä tai tietäen.

Ei ole enää varaa pienentää Suomea kuin suur-Suomaiset teki, eikä tarttuneet tarjottuun ja kasikertaa suurempaan maaalueeseen, siirtokorvauksineen.
Tätäkään temppua ei olisi tarvittu, jos olisi elämisellämme todistettu olevamme luotettava naapuri ja kun oli vielä kielletty demokraattisesti edennyt kommunistipuolue Suomessa, vihan osoituksena. (Kansanedustajat ja kunnanvaltuutetut ajettiin asemapaikoilta ja tapettiinkin)

Äänestä
  • Se oli oikein kun laitettiin maanpetturit autoon ja vietiin rajalle.
    Pidetään autot kunnossa vastaisen varalle.

    Äänestä

  • Heh-heh, kukoistavan Kannaksen tilalle tarjotiin Repolan ja Porajärven soita ja korpia. Koko vaihtotarjous oli täysin näennäinen, sillä Molotov-Ribbentrop -sopimuksen mukaisesti Neuvostoliitolla oli tarkoitus valloittaa koko Suomi.. Venäläiset aloittivat tapansa mukaan talvisodan ilman sodanjulistusta, kuten äskettäin Krimin valtauksen ja Itä-Ukrainan sodan.

    Äänestä

Vieläköhän Punaiselletorille pääsis pienkoneella tai miehittämättömällä lennokilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näin on marjat kirjoitti:

Neukkulan maaraja on n. 10.000 kilmoteriä. Yritä siinä sitten selittää, että
Venäjän pieni nykyarmeijan ruosteesta vapaa keihään kärki pystyisi sitä puolustamaan. Venäjä on pelkkä paperitiikeri, jonkia puolustusvoimat on luoto vain
sitä varten että mahdolliset kansannousut pystytään nujertamaan ennen kuin kuin
tapahtuisi ns. venäläinen vallankumous.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu