Pelko

Onko teistä kukaan kokenut pelkoa Pyhän Hengen läsnäolossa?
Mä tunsin sellasta pelkoa että en koskaan varmaan oo tuntenu!
Tuliheti mieleen kun kuuntelin youtubesta Juha Norolammen saarnaa ja hän kertoi että tunsi pelkoa erään kerran.
Oon kyllä sitä mieltä että meidän tuleekin tuntea pelkoa ja kunnioitusta Jumalaa kohtaan, onhan Hän Pyhä Jumala!
Mutta tuntedko teistä monikin sellaista pelkoa Pyhässä Hengessä?
2266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Jumalan pelko viisauden alku? Pyhän tunteminen on ymmärrystä? Pyhä on pyhä ja ihminen on kasa luita ja biomassaa...Henki on se joka eläväksi tekee, elämän henkäys. Keskittykää ihmiset olennaiseen, kuten elämään sydämestä hiljaista kerskailematonta elämää Jumalanne kunniaksi,häntä palvellen-ei kuten eräskin sukulaiseni mammonaa ja mainetta pastorin rouvana haalien(köyhälle uskovalle sukulaistytölle ei voinut hyvillä mielin lainata,lahjoittamisesta puhumattakaan, hengellistä cdtä heidän usean sadan levyn kokoelmastaan,vaikka juuri hetki sitten oli luvannut omalle ala-asteikäiselle lapselleen upouuden viimeisimmän kännykkämallin,kun edellinen oli jo niin out !!!) Tällaista oksettavaa kerskaamista ja ahnetta omastaan kiinnipitämistä,lapsellistakin lapsellisempaa käytöstä on uskovien keskellä KÄSITTÄMÄTTÖMÄN paljon!!!Kun jälkikäteen sanoin hänelle asiasta,minut haukuttiin häikäilemättömäksi ja ties miksi!!! Aiheuttanut sen,etten enää mene kokouksiin,en luota uskoviin ihmisiin-valehtelevia omahyväisiä itseriittoisia ihmisiä on kyllä maailman puolellakin kylliksi :) Että joo,mitä se jumalanpelko lie uskovilla,en tiedä-tuskin sitä todellisesti on kenelläkään,en tunne yhtäkään...

Äänestä
  • Voisitko ystävällisesti yrittää kappalejakoa? Ei tuota vuodatusta jaksa muuten lukea,kun silmät väsyy.
    Älä nyt kaikkia tuomitse tuon perusteella.
    Kyllä jumalanpelkoa on, paljonkin.

    Äänestä

Mikähän on ollut tuo Pyhän Hengen läsnäolo? Ei Pyhä Henki tule ja mene pois, vaan on jokaisessa kristityssä. Joissakin karismaattisissa piireissä voi liikkua ihan muita henkiä, joita on syytäkin paeta.

Äänestä
  • Jeesukse omissa on henki eikä kuuluu mihinkään karimaattiseen liikeeseen,elävä seurakunta jossa rukousella voima jota maaima ei tunne,rukous on meidän voimamme.

    Äänestä

Miksi sellaistä kysyt uskovissa on pyhähenki siitä hetkestä kun tekee parannuksen ja saa kainen anteeksi,on myös taivaan kansalainen henki on sydämmesämme sinetti viimeisenä päivänä siitä meidä tunnetaan jeesuksen omiksi. Kellä ei ole sinettiä on ukopuolella ijan kaikkisessa tuhossa.

Äänestä

Isä, jota lapsi pelkää? Ei se suhde ole oikea. Ei Jumalaa tarvi pelätä, eikä hän meitä millään tavalla pelota. Ei se ole Jumalan kunnioitusta, että pelkäät häntä.

Jumalan pelko, josta puhutaan, tarkoittaa kunnioitusta. Jos sä olet Jumalassa, niin sulla ei ole mitään pelättävää, sillä täydellinen rakkaus karkoittaa pelon. Adam piiloutui, koska hän pelkäsi. Jeesuksen omalle ei kuulu pelko. Hänellä on rakastava, laupias ja armahtavainen Isä, joka ei ole pelottava tai pelättävä.

Äänestä
  • Jumalan pelkoa ei tule unohtaa, sillä muuten me ekymme sopimattomaan käytökseen, vaikka en nyt tarkoita, että meidän täytyy olla pelon tunteessa aina, vaan että meillä tulee olla pyha arkuus Jumalaa ja Herraamme kohtaan, sillä se joka ei myönnä Jumalan pelkoa tarpeelliseksi, eksyy pöyhkeään käytökseen.

    Äänestä

Maailman heni tuo pelkoa,synnin seuraukset pelottavat koska ei ole anteeksi antamusta. Jeesuksen lahjoitama armon henki tuo todellisen vapautuksen,ket se saavat armosta omistaa.Suostuvat hänen tahtoa noudattamaan.

Äänestä

En oo.

Äänestä

Kyllä olen kokenut suurta pelkoa. Kolmen vuorokauden rukoustaistelu ja Herra otti eksyneen lampaan takaisin armoihinsa.
Kun Pyhä Henki sormensa painaa otsallesi, niin vapiset ihminen varmasti!

Äänestä

Kyllä. Jumala on Pyhä ja Pyhä Henki on Jumalan persoonaksi sanottu. Minä en sitä osaa sanoa onko vai eikö, mutta olen Pyhän Hengen kosketuksia kokenut erilaisia.

Jos koitan erotella kuinka ne koen niin kolmenlaista tulee äkkiseltään mieleen.

1. Pyhä Henki toimii erilaissa tilanteissa ja yksi on lohduttaminen, ilon vuodatus uskovaan. Siinä tilanteessa en koe pelkoa, iloa ja kiitollisuutta ja ihmetystä.

2. Sitten on olemassa sellaisia kevyitä kosketuksia, joissa ei tunne pelkoa, se toimii eräänlaisena muistutuksena ja taivalluksen jatkamisen kehotuksena, vähän kuin vieno tuulenvire järvenselällä kesän paahtavassa helteessä, jaa no ei taida toi vertaus olla ihan paras mahdollinen sitä kuvaamaan.

3. Sitten on olemassa sellaisia hetkiä, jolloin se Pyhyys aikaansaa pelkoa. Jokin tarkoitus silläkin on. Näkisin sen olevan kehoituksena elää Jumalan tahdossa synnnistä, kaikesta Jumalan tahdon vastaisesta vääryydestä ja pahuudesta erkaantumista. Maailmahan pitää monia asioita hyväksyttävinä, mutta Raamattu sanoo mikä on hyväksyttävää ja mikä kiellettyä.

En ole asiantuntija tämän asian suhteen tämän enempää enkä tämän vähempää. Nämä ovat minun ajatuksiani ja voi olla että ymmärrän väärin joitakin asioita, mutta näin olen Pyhän Hengen muistutukset, lohdutukset, läsnäolonsa eri vaikutukset itseeni ajatellut kun olen miettinyt niiden merkitystä ja viestiä Pyhäktä hengeltä minulle.

Äänestä

" 1. Pyhä Henki toimii erilaissa tilanteissa ja yksi on lohduttaminen, ilon vuodatus uskovaan. Siinä tilanteessa en koe pelkoa, iloa ja kiitollisuutta ja ihmetystä. "

en koe pelkoa, vaan iloa, kiitollisuutta ja ihmetystä.

Äänestä

HUHTIKUUN HULINAT -15% ALENNUSTA
ostostesi loppusummasta WWW.KIRJAONLINE.COM verkkokaupasta.
Tarjous voimassa 1.4.15-30.4.15
ALENNUKSEN SAAT koodilla 042015
Tarkemmat ohjeet: http://www.kirjaonline.com/news/9/15-ale-huhtikuun-ajan

http://www.kirjaonline.com/product/407/henki-joka-puhuu
“Peter Lawrence ohjaa lukijat turvalliseen ja tervejärkiseen mutta voimalliseen Pyhän Hengen yhteyteen. Pyhä Henki todella puhuu niille lasten kaltaisille sieluille, joilla on sydäntä kuunnella sekä tahtoa olla nöyriä ja erottaa hänen äänensä.”

Äänestä

Mistä ne Norolammen saarnat löytyy?

Äänestä

Terveen ihmisen ei tarvitse pelätä olemattomia mielikuvitus olioita, niin kuin pyhää henkeä.

Äänestä

Pitäs vaan päästä kuulemaan tai lukemaan tuota vaauksessa mainittua saarnaajata. Mutta missä?

Äänestä

Oma pitkään manipuloitu mielesi on kehittänyt ne "henget" joita pelkäät. Eroa vaarallisesta fundislahkostasi, niin huomaat ettei pelottavia "henkiä" ole.

Äänestä

PRRR, kysyin vaan missä ne saarnat on, mikkä avauksessa mainittiin? ¤&%¤"#¤#¤

Äänestä

Ei ole Tapio Kärnä sama henkilö!

Äänestä

Missä se Norolampi saarnaa?

Äänestä

Ai se parantajasaarnaaja?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jeesus vapauttaa kirjoitti:

Onko teistä kukaan kokenut pelkoa Pyhän Hengen läsnäolossa?
Mä tunsin sellasta pelkoa että en koskaan varmaan oo tuntenu!
Tuliheti mieleen kun kuuntelin youtubesta Juha Norolammen saarnaa ja hän kertoi että tunsi pelkoa erään kerran.
Oon kyllä sitä mieltä että meidän tuleekin tuntea pelkoa ja kunnioitusta Jumalaa kohtaan, onhan Hän Pyhä Jumala!
Mutta tuntedko teistä monikin sellaista pelkoa Pyhässä Hengessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu