Ihmetetetää joidenkin kirjoittajien jatkuvat arviot toisten kirjoittajien mielenterveydestä! Tosi huonoja argumentteja tuollaiset! Puhutaan asioista, eikä kirjoittajista! Tämä on normaali käytäntö. Ei liian vaikea ymmärtää. Mutta ehkä tämäkin teksti on noille ilkkujille täyttä hepreaa!
Onko tämä hourula?
levollinen_mieli
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Turha toivo. Antiadventistit eivät yritäkään keskustella. Niitä kiinnostaa vain ja ainoastaan herjaaminen.
Pyydän anteeksi pyh!, en ymmärtänyt aluksi tuota anti-sanaa. Eli oikeassa olet.
Et ymmärtänyt ehkä ihan oikein. En syyttänyt adventisteja herjaamisesta, vaan sitä toista osapuolta....
Se on hyvä kun nyt Adventtikirkon johdossa on ammattiauttaja psykologi.
Niimpä Levollonen mieli, mutta "pyh!" puhuikin: ANTIadventisteista!
Siis adventistien vastustajista.
Joo. Ymmärsin väärin. En ymmärtänyt aluksi oikein.
Kun ymmärtää aluksi oikein ja lopuksi väärin, niin sitten voikin ymmärtää lopuksi oikein ja aluksi väärin taikka toisinpäin taikka toisinpäin taikka toisinpäin - ihan miten päin vaan!
Mikäköhän tämän viestin tarkoitus taas oli? Ei taida olla asiallista!
Jos olisikin kysymys mielenTERVEYDESTÄ....
Onko tämä raamatunjae hepreaa vai osaatko selittää?
Joh. 9:16
Niin muutamat fariseuksista sanoivat: "Se mies ei ole Jumalasta, koska hän ei pidä sapattia".
Mikä tuossa vaikeeta on? Jeesus vietti sapattia niin kuin sitä pitää vietää eikä niin kuin fariseukset opettivat, että sitä pitää viettää...
Juuri niin pyh!
Jeesus ei muuttanut, eikä poistanut Herran sinun Jumalasi sapattia, vaan juuri ne variseusten ja kirjanoppineiden lisämääräykset sapatinvieton tavoista.
Jeesus rakasti Jumalaa ja piti KAIKKI Jumalan käskyt ja opetti meitäkin niin tekemään, koska niihin sisältyy oikeudenmukaisuus ja rakkaus lähimäisiä ja Jumalaa kohtaan.
En minä nyt helmiä jakele...
Pitääkö variksetkin sapattia?
Lintumaailma:lle!
Anteeksi!
Noo, se "variseus" oli kirjoitusvirhe, kun minä olen tällainen hosuja ja epätäydellinen kaikessa. Puhun paljon ja ajattelen vasta jäljestäkäsin.
Tarkoitin tietysti fariseusta.
Sanoivathan varikset keskenään. ´miten me saataisiin tuo Jeesus surmatuksi, vaikka nyt on sapatti
Ja Jeesus sanoo monessakin paikassa, ´Nuo miehet eivät ole Jumalasta, koska pitävät sapatin tuolla tavalla´
On varmaan levollinen mieli pitää sapattia, kun pitää miettiä, miten saisi Jumalan sapattina pois päiviltä, hänet joka loi ja antoi elämän näille variksille t. b