Onko Venäjä Kiinan alusmaa?

Putin parka. Hänellä on nyt se tilanne että kasvoja menettämättä hän ei voi nöyrtyä lännen edessä. Siksi hän joutui tekemään heikoilla ehdoilla Venäjän kannalta energiasopimuksen Kiinan kanssa. Vaikuttaa siltä että Kiina on pelannut korttinsa hyvin ja kerää tästäkin pokerista taalarit himaan. Venäjä on sen taskussa.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kiinan talous on kymmenen kertaa Venäjää suurempi ja ohittaa parin vuoden sisällä myös Usan talouden. Usa romahtaa jos Kiina myy sen hallussa olevat Usan velkapaperit.

Äänestä

Venäjä on ymmärtänyt, että menestyjien kanssa kannattaa tehdä yhteistyötä. Eu ei tätä ymmärrä, vaan luovuttaa rikkautensa ilmaiseksi ryöväri-Usalle.

Äänestä
  • Mitähän rikkauksiaan EU on luovuttanut ilmaiseksi USA:lle?

    Mikäs vi-tun rusina-aivo sinä oikein olet?

    Äänestä

  • Putin olisi samalla kaasutoimitusmäärällä Eurooppaan tuonut Venäjälle tuplatulot tuohon Kiinan kanssa tehtyyn sopimukseen nähden. Se oli Venäjän kannalta hinnaltaan huono sopimus ja tehty pakkoraossa. Se lisäksi sitoo Venäjän vuosikymmeniksi Kiina-riippuvuuteen.

    Äänestä

  • Ainoa maa josta tietotaitoa saa ilmaiseksi, on suomi. Kiitos RKP:n ja Vasemiston. Tätä kaikkea osaamista käytetään omaa työllisyyttämme vastaan. RKP pitäisi Suomalaioset mieluummin perunan poimijoina ja vasurit ties minä mamujen orjina.

    Äänestä

  • Putin pulassa kirjoitti:

    Putin olisi samalla kaasutoimitusmäärällä Eurooppaan tuonut Venäjälle tuplatulot tuohon Kiinan kanssa tehtyyn sopimukseen nähden. Se oli Venäjän kannalta hinnaltaan huono sopimus ja tehty pakkoraossa. Se lisäksi sitoo Venäjän vuosikymmeniksi Kiina-riippuvuuteen.

    Putin, jos nyt viimeistään olisi fiksu niin lopettaisi uhoamisen ja keskittäisi kaiken energian tulevaisuuteen säilömisen muodossa...
    https://www.youtube.com/watch?v=UWgZjibOcX4

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Idän tosi jätti kirjoitti:

Putin parka. Hänellä on nyt se tilanne että kasvoja menettämättä hän ei voi nöyrtyä lännen edessä. Siksi hän joutui tekemään heikoilla ehdoilla Venäjän kannalta energiasopimuksen Kiinan kanssa. Vaikuttaa siltä että Kiina on pelannut korttinsa hyvin ja kerää tästäkin pokerista taalarit himaan. Venäjä on sen taskussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu