Itsenäisyys

Itsenäisyys tarkoittaa itsenäisyyttä Venäjästä.
3975
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Valitettavasti itsenäisyyden käsite ja tavoitteet ovat supistuneet tuohon.

Äänestä

Joo ja Niinistön aikana epäitsenäisyyttää USAsta ja Natosta.

Äänestä
  • Suomen asema on Niinistön aikana sama kuin ennenkin.

    Ei tiltujen valeet totuutta miksikään muuta.

    Äänestä

  • Tiltun valeita!! kirjoitti:

    Suomen asema on Niinistön aikana sama kuin ennenkin.

    Ei tiltujen valeet totuutta miksikään muuta.

    Edelleen sulle täällä kaikki on tiltuja, jotka on eri mieltä kanssasi. Katsotaan miten tiltu olet tuomiopäivänä.

    Äänestä

Onko Suomi vielä 100-vuotiaana itsenäinen.

Äänestä
  • Itsenäisyys tarkoittaa itsenäisyyttä natosta.

    Äänestä

  • ,kjku kirjoitti:

    Itsenäisyys tarkoittaa itsenäisyyttä natosta.

    Anteeksi korjaan: Natossa. Eli itsenäisyyttä Natossa. Heh, harmittava virhe. Merkitys hieman muuttui. Eli niin kuin kiusatta on päinvastoin kuin kiusattu. Pitää olla tarkkana.

    Eli itsenäisyys säilyy vain Natopuolustusliiton jäsenenä. Muuta uskottavaa puolustusvaihtoehtoa ei ole olemassa. Kannatamme kaikki Natoliittoa.

    Äänestä

Ei aihetta juhlaan. Olemme vieläkin Suomettuneita Venäjän renkejä.

Itsenäisyydestä ja vapaudesta voidaan puhua vasta kun olemme Naton jäseniä. Natomaat ovat itsenäisiä ja vapaita.

Venäjä kontrolloi vain Natoon kuulumattomia valtioita.

Äänestä
  • Suomi on EU:n jäsen ja sotilaallisesti liittoutumaton.

    Venäjään on hyvät suhteet.

    Äänestä

  • Ei kontrolloi!! kirjoitti:

    Suomi on EU:n jäsen ja sotilaallisesti liittoutumaton.

    Venäjään on hyvät suhteet.

    Onko Venäjällä hyvät suhteet Suomeen myös aina jatkossa. Jokainen tietää historiasta vastauksen kysymykseen.

    Äänestä

  • Ei kontrolloi!! kirjoitti:

    Suomi on EU:n jäsen ja sotilaallisesti liittoutumaton.

    Venäjään on hyvät suhteet.

    Myös Ukrainalla oli hyvät suhteet slaaviveljiinsä, Venäjään. Mutta niin vain Putin päätti, että Krim on pyhä ja käynnisti hyökkäyksen.

    Sallitaanko Suomen kokea sama kohtalo? Valinta on sama kuin 30-luvulla.

    Äänestä

  • ymjdyn kirjoitti:

    Myös Ukrainalla oli hyvät suhteet slaaviveljiinsä, Venäjään. Mutta niin vain Putin päätti, että Krim on pyhä ja käynnisti hyökkäyksen.

    Sallitaanko Suomen kokea sama kohtalo? Valinta on sama kuin 30-luvulla.

    Huh huh, tiedätköhän edes missä Ukraina sijaitsee?

    Äänestä

  • Suomi Natoon kirjoitti:

    Onko Venäjällä hyvät suhteet Suomeen myös aina jatkossa. Jokainen tietää historiasta vastauksen kysymykseen.

    Ei tarvitse kuin lukea päivän lehteä niin tietää mikä maa ryssänmaa on aina ja ikuisesti.

    Äänestä

Natomaissa itsenäiset valtiot muodostavat sotilasliiton, jolla on kollektiivinen puolustus. Itsenäisten valtioiden yhteisö on liitto, johon ovat liittynyt entisiä neuvostomaita. Ne eivät ole itsenäisiä, sillä liittymällä Venäjän kanssa samaan liittoon, maa menettää itsenäisyytensä. Kyllä itsenäisyyden merkittävin tunnusmerkki on nimenomaan itsenäisyys Venäjästä.

Äänestä

Itsenäisyyttä kannattaa juhlia nyt kun se vielä on. Ilman Natoa Venäjä tulee viemään sen.

Äänestä

Koskahan olisimme valmiita keskustelemaan, veteraanien urotekojen lisäksi, päättäjiemme tekemisistä ja tekemättä jättämisista ennen sotia.
Juuri nyt sitä ei tehdä, koska nykypäättäjien toiminta vahvasti muistuttaa siitä, ettei historiasta tosiaankaan ole opittu mitään.
Sotamies Honkajoen rukous tuo voimakkaan pelon, ettei sitä ole kuultu.

Äänestä

"Itsenäisyydestä" vastakohtana EU:lle ja Natolle vaahtoavat nykyään eniten Venäjän kätyrit. Itsenäisyys EU:ssa, tai miksei myös Natossa, kelpaa kymmenille demokraattisille maille, miksei siis meillekin.

Äänestä
  • Maailmassa on vain yksi oikea demokratia ja se ei kuulu Natoon eikä EU:hun.

    Äänestä


  • itsenäistäkö?? kirjoitti:

    Ruotsalaiset ihmettelee Suomen touhuja venäjän kanssa!

    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1417833768700.html?pos=ksk-nln
    -

    Niinpä. Tämä Suomen lännettämishulluus on vienyt jo rahat Suomesta niin tarkkaan, että atomivoimalaanki8n on haettava rahat Venäjältä. Ei ollut YYA-aikana näin kurjasti asiat, vaan maa oli velaton ja energiasta 100% suomalaisten käsissä.

    EU ja "länttämaalaistaminen" maksaneet jo 8000€ jokaisena minuuttina yli 20 vuoden ajan, velkaantumisena.

    Oltais vaan oltu suomimaalaisia....

    Äänestä

San Marino!

Äänestä

Nato-vihaajatkaan eivät tohdi kieltää, että ainoa Suomen itsenäisyyttä uhkaava taho on Venäjä.

Äänestä
  • Eiköhän pahin itsenäisyyden uhka tule sisältä päin, se kuinka ollaan nielty liittovaltioistuvaa EU:ta nahkoineen karvoineen ja syvälle ja nyt ollaan nielemässä TTIP-sopparia vailla riviäkään valtamediassa.
    Suomen itsenäisyyden pahin uhka on Suomen kansa itse.

    Äänestä

Venäjä yrittää viedä Suomen itsenäisyyden väkivalloin. EU tietää, että hunajalla on parempi houkutella kuin etikalla.

Äänestä
  • Ainoa kysymyksiä herättävä asia on se, tulisiko Naton kannattajat tappaa hitaasti vai nopeasti.

    Äänestä

  • nybdyyj kirjoitti:

    Ainoa kysymyksiä herättävä asia on se, tulisiko Naton kannattajat tappaa hitaasti vai nopeasti.

    TODELLISUUDESSA Suomi on vapaa länsimaa, jossa ei mielipiteen takia tapeta ketään!

    Sen sijaan jos ITSE päättää lähteä mielenosoitukseen, jossa alkaa väkivaltaisesti riehumaan, voi tulla mustelmia! Ne on tavallaan itse aiheutettuja, koska poliisi on velvollinen suojelemaan omaisuutta!

    Äänestä

  • Ketjun aihe on itsenäisyys ja sinä olet tappamassa ihmisiä jotka vastustavat Suomen jäsenyyttä sotilasliitossa.
    Miksi vastustat itsenäisyyttä?

    Äänestä

  • 12+12 kirjoitti:

    Ketjun aihe on itsenäisyys ja sinä olet tappamassa ihmisiä jotka vastustavat Suomen jäsenyyttä sotilasliitossa.
    Miksi vastustat itsenäisyyttä?

    Onko tarkkispojan lukutaito hukassa?

    JOS minä sanon, että TODELLISUUDESSA Suomi on vapaa länsimaa, jossa ei mielipiteen takia tapeta ketään!

    NIIN siihen tarkkispoika möläyttää, että "sinä olet tappamassa ihmisiä jotka vastustavat Suomen jäsenyyttä sotilasliitossa".

    Ei ole järkeä jutuissasi?

    Äänestä

  • Tarkkis tyrii! kirjoitti:

    Onko tarkkispojan lukutaito hukassa?

    JOS minä sanon, että TODELLISUUDESSA Suomi on vapaa länsimaa, jossa ei mielipiteen takia tapeta ketään!

    NIIN siihen tarkkispoika möläyttää, että "sinä olet tappamassa ihmisiä jotka vastustavat Suomen jäsenyyttä sotilasliitossa".

    Ei ole järkeä jutuissasi?

    Kuules Tyrivä Tarkkis. Tuollahan nimenomaan uhattiin tappaa Nato-jäsenyyden vastustajia.

    Äänestä

  • suojeluskunta.. kirjoitti:

    Kuules Tyrivä Tarkkis. Tuollahan nimenomaan uhattiin tappaa Nato-jäsenyyden vastustajia.

    Entä sitten? Suomi on vapaa länsimaa, jossa ei mielipiteen takia tapeta ketään!

    Luuletko, että mielipiteen sisältö vaikuttaa asiaan?

    Äänestä

Mitä nyt sekoilet? Nimim: Veteranfan kirjoitti 8.12.2014 13:59
"Seuraavalla kerralla kaikki Natovastustajat tapetaan."

Johon minä vastasin:
"Ketjun aihe on itsenäisyys ja sinä olet tappamassa ihmisiä jotka vastustavat Suomen jäsenyyttä sotilasliitossa.
Miksi vastustat itsenäisyyttä?"

Niin miksi ihmeessä alat keuhkoamaan jostain vapaista länsimaista itsenäisyysketjussa kun vastaus koski kirjoittajaa joka uhittelee suomalaisten tappamisella jos eivät hyväksyisi sotilasliittoa. Oletko oikeasti noin pihalla?

Äänestä

HAHA! Pidä hyvänäsi. Tarpeeseen tuli jos ei aiheesta:-D

Äänestä
  • Tämä 12 12 ei ole sama kuin ketjun muut 12 12 viestit.
    t.12 12
    8.12.2014 18:40
    8.12.2014 17:33

    Äänestä

Suurin osa tästäkään porukasta ei tiedä kommenttiensa perusteella miten tää maailma makaa. Jos haluatte siitä jotain tietää lopettakaa valtamedioiden seuraaminen siinä mielessä että totuus sieltä löytyisi. Etsikää tieto muualta.

Kysyn vaan mitä Suomen itsenäisyydestä enää on jäljellä. Miten paljon me voidaan enää päättää omista asioista? Mikä on kehityssuunta tästä eteenpäin.. Näyttää aika heikolta jos Kokoomusta seuraamme...Suomi sulautuu kaikenlaisiin EU:n ytimiin ja lakkaa olemasta.

Äänestä
  • Suomen pitää olla siellä missä Suomen asioista päätetään.

    Äänestä

  • Historian oppi kirjoitti:

    Suomen pitää olla siellä missä Suomen asioista päätetään.

    Mutta auttaako jos siellä on äänettömänä yhtiömiehenä kuten EU:ssa on käynyt?

    Äänestä

  • suojeluskunta.. kirjoitti:

    Mutta auttaako jos siellä on äänettömänä yhtiömiehenä kuten EU:ssa on käynyt?

    No, ainakin EU:ssa on auttanut!

    Äänestä

Venäjän naapuri ei ole todella itsenäinen muuten kuin Naton jäsenenä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nato takaa kirjoitti:

Itsenäisyys tarkoittaa itsenäisyyttä Venäjästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu