Usein ateistit perustelevat epäuskoaan jumalolentoihin(mm. Enkeleihin) siten, että ei ole todisteita. Enkeleitä on kuitenkin kuvattu useaankin kertaan ja seuraavassa pari videoa:
https://www.youtube.com/watch?v=BDpdyXF1YKU
http://beforeitsnews.com/paranormal/2014/12/strange-creature-or-angel-fying-caught-on-camera-in-brazil-2479962.html
https://www.youtube.com/watch?v=BDpdyXF1YKU
http://beforeitsnews.com/paranormal/2014/12/strange-creature-or-angel-fying-caught-on-camera-in-brazil-2479962.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suttuisia videoita juutuupissa.
Eipä paljon tuollaisilla ole todistusvoimaa.
Enkelit tulivat ufojen tilalle...
Nuo videot ovat väärennöksiä,sillä enkelit saivat kuvauksiinsa siivet vasta keskiaikaisissa maalauksissa.Raamattu ei kerro missään siivekkäistä enkeleistä.
Älä kuitenkaan uskoasi menetä,mutta älä enkeleitä etsi.He ovat palvelukseen lähetettyjä henkiolentoja.Etsi Jumalaa Jeesuksen Kristuksen kautta ja nimessä.Olen muuten nähnyt enkeleitä,siipiä heillä ei ollut,mutta ei siitä sen enempää.En kaipaa nähdä enkä kuulla enkeleitä,jollei ole pakko.Heidän kohtaaminen voi olla traumaattinen kokemus.
Ollaan enkeleitä toisillemme.
Eipä noissa videoissa mitään ihmeellistä ollut. Yhdessäkin juutuupin videossa se "enkeli" taisi olla valkoisen säähavaintopallon riekale.
Tuo jälkimmäinen video tosiaankin taitaa olla väärennös, mutta ensimmäisestä videosta ei ole varmaa tietoa...ainakin se näyttää aidolta.
Tässä lisää videoita:
http://jeesus-on-herra.com/?page_id=194