Karl-Lennart Oesch oli presidenttimme mustalla listalla ja sen hän totisesti sai tuta.
Mies sentään pelasti Suomen itsenäisyyden.
Mies sentään pelasti Suomen itsenäisyyden.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Monta muutakin oli urkin epäsuosiossa, jääköön nimiä mainitsemati, syystä tai ei, silloin oli pappo nuolla erästä suurvaltaa, nykyisin puoli-
Kekkonen vastusti talvisodan rauhaa maaliskuussa 1940. Kesäkuussa 1944 hän puolestaan vaati suostumista Stalinin rauhanehtoihin, jotka olivat : EHDOTON ANTAUTUMINEN. Loppukesästä 1944 Kekkonen pantiin matkustuskieltoon koska hän vuosi eduskunnan sisältä luottsmuksellista tietoa viholliselle.
Sekä Kekkonen että Paasikivi aiheuttivat Suomelle sota-aikana enemmän harmia kuin hyötyä. Siksi molemmilla oli syytä yrittää mustamaalata sen ajan päättäjiä ja sotilaita.
Kekkosen ja Paasikiven historia on epäilyttävän tunkkainen.
Kekkonen oli yllättävän luihu opportunisti. Paasikiveä taas yleisesti pidettiin hölösuuna. Paasikivellä oli muuten neljä eri ulkopoliittista linjaa 1900-luvulla. Huvittavaa että häntä ylistetään kuitenkin ulkopoliittisena nerona. Siis miestä joka kuukautta ennen keisarillisen Saksan romahdusta meni pyytämään saksalaista kuningasta Suomelle. Paasikivi oli HÖLMÖ.
Ovatkohan nuo kirjoitukset nyt niitä provokaatioita?
Samaan ketjuun liittynee tapahtuma, jossa Vieremällä 17.6.1958 paikallisen sotaveteraanin suuhun kustiin. Asialla olivat paikalliset hyvin vastenmielisiksi tunnetut hampuusit ja teko tehtiin törkeää väkivaltaa käyttäen silloisen "Rantakasinona" tunnetun paikan lähellä. Mutta kysymys kuuluukin, kuka antoi ohjeet ja määräsi kohteen!!!
Jumalauta! Tämä jos ei saa suomalaisen miehen sappea kiehumaan, niin sitten ei mikään! Kyllä asialla ovat olleet KGB:n Suomen osaston huippuvirkamiehet, kukaan muu ei uskaltaisi käydä suomalaisen sotaveteraanin kimppuun tuolla tavalla.
Onko Putinilla alibia, missä osastossa palveli silloin?