Mitä hyvää?

Onko Ähtärissä mitään hyvää?Harmaiden karvojen,pörisevien mopedien ja puoluetaisteluiden keskellä ;-)
33778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Kaljaa saa siwasta ja sokkarilta, eipä muuta.

Äänestä

Ei ole.

Äänestä

Muuhun maailmaan verrattuna ei todellakaan ole. samat päättäjät satavuotta hallinneet kuin Roomassa. Köyhänä ja syjäytettynä sen vain näkee

Äänestä

Ai onko, no on, on. Tenavilla on ihan hyvät koulut käytävänä, ilmainenkin vielä. Harrastusmahdollisuuksia on näinkin pienelle kaupungille kohtuu mukavasti ja aika edullisia. On kirjastoa, kulttuuria teatterin ja musiikin muodossa, elokuvia, seuratoimintaa monen moista lapsille, aikuisille ja vähän varttuneemmalle väelle, kaupoistakin saa nämä päivittäiset tarpeet, välillä pitää poiketa muuallakin tuhlaamassa mutta kyllä kotirintamalta ostetulla kohtuullisesti pärjää. Töitäkin on melkeinpä kaikilla tuttavaperheillä, paremmin sillä saralla voisi mennä mutta sellaistahan tämä on että maailman meno muuttuu ja työt vaihtuu. Kuulema seitsemän vuoden välein pitäisi työpaikkaa vaihtaa mutta miksi ihmeessä, työ kun on mukavaa ja työilmapiiri leppoista. Mitä nyt kaamos välillä painaa mieltä alas ja väsyttää, mutta paistaa se päivä taas kohtapuoliin kun kevät koittaa. Enpä nyt vuodata liiemmin tätä positiivisuutta mutta ihmisillä tuppaa olemaan turhan negatiivinen asia elämään ja murehditaan mitä kummallisimmista asioista. Pienet on ihmisen ympyrät jos ei silmiänsä avata osaa. Muutoksille ei aina kannata selkäänsä kääntää, useasti asioilla on tapana järjestyä. Ikuisena vastarannan kiiskinä ei kannata elämäänsä tuhlata. Harmaatkin on jo ohimoilla, mopot pörisee ja taistolaisten laulu soi.. nautitaan elämästä vaikka ihan yksinkertaisestikin.

Äänestä
  • Nuoret joutuvat muuttamaan pois kun ei ole töitä. Eivätkä halua olla kelan asiakkaana. Ehkä juuri muuton vuoksi nuorisotyöttömyys on kohtalsisen pieni Ähtärissä.

    Äänestä

  • Ähtärissä on hyvää,että sieltä pääsee pois ihmisten ilmoille.

    Äänestä

  • Stadiin kirjoitti:

    Ähtärissä on hyvää,että sieltä pääsee pois ihmisten ilmoille.

    Paska paikka!!

    Äänestä

  • pois äkkiä kirjoitti:

    Paska paikka!!

    Tervemenoa vaan. Yksi elätettävä vähemmän.

    Äänestä

  • Pläääh kirjoitti:

    Tervemenoa vaan. Yksi elätettävä vähemmän.

    TOIVOTTAVASTI ELÄTÄT KUN OLET NÄIVETTÄNYTKIN SANOI NAAPURIN AKKA.

    Äänestä

Parasta on, kun pääsee Ähtäristä pois.
Silloin näkee monet asiat aivan uusin silmin. Käsittämätöntä typeryyttä ja hölmöjä päättäjiä.

Äänestä

Nyt tarvitaan paluumuuttajia !

Äänestä

Siirtolaisia ei tule ja Suomalaiset ei lisäänny. Tarvitaan siis paluumuuttajia!

Puhukaa nyt kaikille jo Ähtäristä pois muuttaneille, että muuttaisivat tänne meille takaisin. Vain tällä tavalla saadaan Ähtärin väkiluku nousuun tai edes pysymään samana!

On Asuntotontteja ja kaunista luontoa!

Kaupungin olisikin nyt viisasta perustaa ihan oma Virka, paluumuutajasihteeri!

Hän ottaisi selvää kaikista entisistä Ähtäriläisistä jotka ovat meiltä pois muuttaneet ja vierailisi heidän luonaan tuoden esille sen, millainen Ähtäri on nyt, viihtyistä maalaiskaupunki !

Positiivisuutta nyt kehiin !

Äänestä
  • Ähtäriin kyllä houkutellaan,mutta Ähtärissä jo olevia ei kohdellakaan kuten pitää. Esimerkkejä on aika monta. On sitä luontoa näin harvaan asutussa maassa joka puolella ja tuppukylät täynnä asuntotontteja ja tyhjiä kiinteistöjä. Sekö on houkutin?
    Vai että vielä uusi virka, kun entisiäkin on liikaa !
    Toivottavasti tämä uusi viranhaltija ottaessaan selvää, ei itse ota liikaa ;)

    Äänestä

Hieno ja asiallinen kirjoitus Ritva.

unohdit vain yhden pikkuseikan työpaikat. Tontit ja luonto kun ei vaan elätä. Minäkin tiedän monia nuoria ja varttuneenpia jotka voisi palata Jos olisi työtä täällä.

Äänestä
  • Mitkä ovat pikkuseikan työpaikka? En ole kuullutkaan moisesta?

    Äänestä

Hahhhaaaaaaaaaaa.Olipahan vitsi.Kuskataan siis soinilaisia tms. bussilla ahteriin..ja kunta maksaa. Heko heko.

Äänestä

Ähtärissä on hyvää rohkeat kuntapäättäjät, joiden ansiosta saimme pandat ähtäriin ja sen ansiosta paikallisilla yrityksillä menee niin lujaa, että ovat alkaneet laajentamaan, työpaikkoja tulee lisää ja asukasluku alkaa kohta nousemaan!

Äänestä
  • Älä ota enää, hallusinaatiot loppuu

    Äänestä

  • Hahhahaaa repesin. Äiteellä on mahtavat jutut.

    Äänestä

  • No ainakin velkamäärä on entistä mahtavampi, mihin oikein nouseekaan...
    Mitenkäs se tulopuoli noin ohimennen...?

    Äänestä

Täällä on eniten pandan paskaa

Äänestä
  • Ainakin potentiaalisia liiketoimintamahdollisuuksia pandojen bambupoistojen uudelleenjalostukselle...
    Ehkä puutarhasegmentti olisi sopiva jälleenmyyjäkin

    Toivottavasti ei nyt päädy väheksyttynä pelloille, on arvotuote, taitaa ylittää melkein jo konjakin arvon, tuotantokin on varmistunut lähes 15 vuodeksi ja valmistusaika varsin nopea

    Lisensoituna ja yksinoikeudella markkina-arvo merkittävä.

    Äänestä

Pa paapa pa pa bandaa,,pa pa ppa bandaa..

Äänestä

Ähtärissä on Suomen paras suomi24-keskustelupalsta, joka yrittää takoa realismia höpönassujen pandauskovaisten kalloon. Valitettavasti se on jo myöhäistä.

Äänestä
  • Ähtärissä on tyhmimmät kirjoittajat keskustelupalstoilla. Vaikeuttavat kauhealla valittamisellla Ähtäriläisyrittäjien elämää. Kiitos siitä.

    Äänestä

  • Sehän on todettu jo moneen kertaan, että tällä palstalla ei ole mitään merkitystä, ei siis voi vaikeuttaa eikä helpottaa eikä vaikuttaa mitenkään muutenkaan oikeaan elämään?

    Äänestä

  • parhaatvalittajat kirjoitti:

    Ähtärissä on tyhmimmät kirjoittajat keskustelupalstoilla. Vaikeuttavat kauhealla valittamisellla Ähtäriläisyrittäjien elämää. Kiitos siitä.

    Tänne kirjoittaa etupäässä 3-4 tyyppiä!

    Äänestä

  • Mutta alavudella luetaan eniten.
    Korkeasaaren väki seuraa,ja kertovat 2014v taaksepäin kokemuksiaan.
    Jarmo tulostaa, koko johto klaani seuraa.

    Äänestä

  • Joo, ja kyllä me näitä niin nauretaan. Suomen aktiivisimmat valittajaeläkelläiset (molemmat) asuvat Ähtärissä.

    Äänestä

  • Yksikään valittaja ei maksa verojaan ähtärin typerien päätösten, valtion apujen tueksi.
    Eikä myöskään Vaasaan,ettei tarvii taas luulotautisten vaivaantua .
    Nyt markettien ostamaan panda olutta,tuetaan yrittäjyyttä. Heh heh

    Äänestä

  • Koska sulla on niin olemattomat tulot, ettei niistä mene lainkaan kunnallisveroa. Heh heh

    Äänestä

  • Stupidot kirjoitti:

    Tänne kirjoittaa etupäässä 3-4 tyyppiä!

    Laskitko itsesi mukaan? Montakohan ihmistä kuului siihen legendaariseen Esson parlamenttiin? Se oli ilm. hyvin tärkeä sille porukalle ja kiinnosti muitakin. Jotain yhtäläisyyttä voi näillä kahdella olla. Kahviporukka olisi jossakin suhteessa parempi mutta kuri on kova. Fiilistä täytyy pitää yllä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juurikasvu kirjoitti:

Onko Ähtärissä mitään hyvää?Harmaiden karvojen,pörisevien mopedien ja puoluetaisteluiden keskellä ;-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu