köyhät hakataan

Näin se menee.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Näinhän se menee

Jos sulla on rahaa -> Tee ihan mitäs tykkäät
Jos ei ole -> Go to jail

Kokoomusideologiassa termi "järjestäytynyt yhteiskunta" tarkoittaa vain ja ainoastaan sitä että talouseliitille tulee antaa jakamaton oikeus tyhjentää koko maa varallisuuksista ja tehdä kansalaisista orjia.

Tämä tavoite on sitten turvattava tarvittaessa vaikka väkivaltaa käyttäen.

Eipä silti että yksityisomaisuuden holtiton tuhoaminen mitä eilen Helsingissä nähtiin - siinä mitään järkeä olisi. Onneksi kyse oli sentään pienestä sekalaisesta ja organisoimattomasta joukosta.

Valitettavasti näyttää siltä että lähivuosina voidaan nähdä aivan toisen mittakaavan mielenosoituksia joissa joukot muodostuvat pikku-anarkistien sijaan ns tavallisista ihmisistä.

Tähän joudutaan jos ei kokoomuksen optiosirkustemppuilulle panna pistettä.

Äänestä
  • Köyhät hakataan? Minusta köyhiä paapotaan liikaakin.

    Äänestä

ainoastaan persut ajavat suomalaisten etua aika rasistista??

Taas rapsaistiin miljardi euroa suomalaisilta, Sipilän joukot istuivat vaiti – pelkäsikö keskusta pilkkaa?

Perjantaisen epäluottamuslauseen tulos ei lopultakaan suuresti yllättänyt, vaikka nyt äänestettiinkin epäsuositun hallituksen luottamuksesta. Perussuomalaisten tekemän epäluottamuslauseen puolesta äänestivät perussuomalaisten lisäksi vain vasenryhmä ja muutospuolue.

Epäluottamusäänestyksessä oli kyse siitä, onko hallituksella eduskunnan tuki euroalueen yhteisvastuulliseen kriisinratkaisumekanismiin.

Vihreät ilmoittivat jo etukäteen äänestävänsä hallituksen esityksen puolesta. Keskusta ja vasemmistoliitto äänestivät tyhjää. Tulos ei hämmästyttänyt kansanedustaja Pentti Kettusta (ps.).

- Tukea olisin odottanut lähinnä keskustalta, mutta hekin ovat sitoneet kätensä. Hehän äänestivät Suomen EU:hun liittymisen puolesta jo vuonna 1994, joten keskustalaisten kädet olivat sidotut, Kettunen totesi.

Mutta edes hallituksen kaatamisen mielessäkään? Petaavatko he tulevaa hallitusta?

- En usko, että hallitusta niinkään – mutta jos he muuttavat linjaansa, on pelko että kokoomus ja SDP rupeavat pilkkamaan heitä, Kettunen arvioi.

Suomen osuus miljardiluokkaa

Perussuomalaiset eivät hyväksy yhteisvastuuta eivätkä halua, että suomalaiset kantavat vastuuta esimerkiksi ranskalaisten, italialaisten tai kreikkalaisten pankkijärjestelmistä. Perussuomalaiset ovat esittäneet, että jokaisella EU-maalla tulisi olla oma pankkikriisien ratkaisumekanismi.

Suomen osuus suunniteltuun 55 miljardin rahastoon on n. 1,2 miljardia euroa, mutta pahimmassa tapauksessa se voi olla kymmeniä miljardeja. Tästä rahastosta on tarkoitus hoitaa euroalueella kriisipankkien saneerauskulut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tolvanen.. kirjoitti:

Näin se menee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu