Linkki tutkimukseen

sitä vartoillessa

"Homoseksuaallisuuden syy on etäinen isä-suhde.
Tutkimuksien mukaan se on eri syistä n. 97 % etäinen isä-suhde ja 3 % muita syitä. "

Väittäjä voi nyt sitten laittaa linkin tähän tutkimukseen tai lopettaan ulostamisen palstalle.

16

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eero-Maija

      Poikalasten syntymäjärjestys ?????

      Viimeaikaisissa tutkimuksissa on huomattu,
      että mitä useamman pojan äiti on synnyttänyt,
      sitä todennäisemmäksi miehen homoseksuaalisuudelle kasvaa. Vasenkätisyys näytää mitätöivän tämän vaikutuksen... .D.

      Tätä teoriaa syntymäjärjestyksestä miehillä
      tukee todistusaineisto sen sikiönaikaisesta synnystä,
      vaikkakaan toistaiseksi tarkkaa todistetta sen syntymekanismista ei ole.

      Tutkimus kuitenkin ehdottaa immunologista alkuperää,
      mikä aiheutuisi äidin immuunireaktiosta tiettyyn ainesosaan miehen sikiökehityksessä raskauden aikana,
      mistä tulee todennäköisempi reaktio aina kun poikia syntyy lisää.

      Tämän immuunireaktion seurauksena,
      muutoksia myöhemmin syntyneiden miesten sikiönaikaisessa kehityksessä ajatellaan tapahtuvan.

      Tämä prosessi alkaisi silloin
      kun äidin immuunijärjestelmä synnyttäisi vasta-aineita,
      jotka kulkeutuisivat kohtuun,
      ja siellä aiheuttaisivat muutoksia sikiön aivorakenteeseen,
      aiheuttaen kiinnostuksen pojassa myöhemmin enemmän miehiin
      kuin naisiin.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Seksuaalinen_suuntautuminen

      siis.. mitä todennäköisimmin / veljeksen Eero oli homo,
      paitsi jos hän oli vasenkätinen ?

      • hmm...

        Vasenkätisyyshän vaikuttaa aivopuoliskojen dominoivuuteen, joten mistäpä tuota tietää. En lukenut tutkimusta, mutta tuossa ei sanota mikä on prosentuaalinen osuus asiaan liittyen.


    • ggbjjj

      SUKUPUOLEN BIOLOGINEN KEHITTYMINEN
      Lapsen geneettinen sukupuoli määräytyy hedelmöityksen hetkellä. Äidin munasolusta lapsi saa 22 tavallista kromosomia ja yhden sukupuolta säätelevän kromosomin, X – kromosomin. Siittiön mukana lapsi saa toiset 22 kromosomia ja joko X- tai Y- sukupuolikromosomin. Näin lopullisessa kromosomistossamme on 44 ”tavallista” kromosomia ja kaksi sukupuolta määrittävää kromosomia. Näiden kahden sukupuolta säätelevän kromosomin vaikutuksesta alkaa lapsen lopullinen sukupuoli muovautua. Mikäli lapsen sukupuolikromosomit ovat XX, tulee hänestä useimmiten nainen ja taas XY- kromosomipari tuottaa yleensä miehen.
      Sukusolujen kehitys vanhemmilla voi kuitenkin olla häiriintynyt ja lapsen saama sukupuolikromosomien määrä ei ole aina X X tai X Y. Tämä johtaa siihen, että osalla ihmisistä voi olla hyvin vaihteleva yhdistelmä sukupuolikromosomeja, esimerkiksi Turner oireyhtymää sairastavilla tytöillä ei toista X – kromosomia ole lainkaan ja heidän sukukromosominsa ovat siis muotoa X0. Klinefelterin oireyhtymää sairastavilla miehillä taas on yksi ”ylimääräinen” X- kromosomi ja heidän sukupuolikromosomistonsa on siis muotoa XXY.
      Kuusi ensimmäistä raskausviikkoa sikiö on kaksineuvoinen ja voi kehittyä kromosomeista huolimatta kumpaan sukupuoleen tahansa. Aluksi kaikilla sikiöillä on molempien sukupuolten sukuelinten kehitysaiheet, muuta ajan myötä vastakkaiselle sukupuolelle kuuluvat aiheet surkastuvat pois. Munatorvien, kohdun ja osan emättimen kehityksen saa aikaiseksi Mullerin tiehyeiden vähittäinen kehitys ja Wolffin tiehyeistä syntyvät siemenjohdin, eturauhanen ja rakkularauhaset.

      Edellä mainittujen tiehyeiden surkastuminen ja kehittyminen ovat hyvin monimutkainen tapahtuma ja häiriöiden yhteydessä osa tiehyeistä voi jäädä surkastumatta ja toisaalta yksilölle ominaiset tiehyeet voivat jäädä epätäydellisesti kehittyneiksi.
      Mikäli kehittyvällä sikiöllä on Y – kromosomi, niin siinä oleva geneettinen koodi, ns. testis determing factor= TDF, saa aikaan tuolloin vielä kaksineuvoisen sukurauhasen eli gonadin kehittymisen kivekseksi. Mikäli sikiöllä ei tuota Y – kromosomia ole, tai sen sisältämä koodi ei toimi, sukurauhanen kehittyy automaattisesti munasarjaksi. Kives toimii muiden sukuelinten ja tiehyeiden rakenteiden muokkaajana. Kiveksen erittämä aine, anti Mullerian inhibiting substance = MIS, aiheuttaa kiveksen puoleisten sisäisten sukuelinten kehityksen miehisiksi tukemalla Wolffin tiehyeiden muovautumista ja estämällä Mullerin tiehyeiden kehittymistä. Lisäksi kiveksen erittämä testosteroni, mieshormoni, toimii saman suuntaisesti, korostaen miehisten ominaisuuksien kehittymistä. On kuitenkin merkillepantavaa, että kives pääsääntöisesti vaikuttaa vain oman puolensa kehitykseen. Mikäli toisella puolella ei ole kivestä tai se ei toimi, jäävät kyseisellä puolella edellä mainitut tapahtumat vaillinaisiksi ja lopputuloksena syntyy eri asteisia sekä mies- että naistiehyiden yhdistelmiä. Yksinkertaistetusti esitettynä siis vain Y- kromosomin omaavalla yksilöllä voi olla kives ja vain hyvin toimiva kives saa aikaiseksi miehisten sukuelinten kehityksen. Mikäli jokin näistä puuttuu tai toimii huonosti, lopputuloksena on joko täysin naiselliset sukuelimet omaava ihminen tai henkilö, jolla on jäljellä molempien sukupuolten piirteitä omissa sukuelimissään. Ulkoisten sukuelinten tarkempi kehitys ei ole aivan selvää, mutta ne ovat kaikilla sikiöillä kaksineuvoiset aina yhdeksännelle raskausviikolle asti. Miehellä muutos alkutilanteesta on selvästi suurempi ja siten alttiimpi useammille kehityspoikkeamille. Siten miehen ulkoisissa sukuelimissä tavataan huomattavaa variaatiota, kun taas naisella ulkoisten sukuelinten rakenteet ovat varsin samankaltaiset eri yksilöiden välillä. Sikiön viemärisuoli jakautuu aluksi kahteen osaan, josta toisesta muodostuu virtsateiden elimiä ja toisesta ulkoiset sukuelimet. Sen suulle muodostuvat ns. urogenitaalipoimut, joiden etuosassa on genitaalikyhmy. Miehellä nämä poimut suurenevat ja genitaalikyhmy pitenee. Poimut yhtyvät keskiviivassa muodostaen kivespussit ja virtsaputken uurteen sulkeutuminen muodostaa miehen peniksen alueen virtsaputken. Ulkoisten sukupuolielinten muovautuminen tähän maskuliiniseen suuntaan tarvitsee testosteronista muodostuvaa dihydrotestosteronia ja mikäli tätä ainetta ei muodostu tai se ei toimi, ulkoiset sukuelimet muodostuvat osin tai täysin naisellisiksi. Naisella edellä mainittujen kyhmyn ja poimujen muutos on lähinnä koon kasvua ja vaginan sekä virtsaputken suuaukkojen erkaantumista.


      Näin siis tiedekin näyttää, että nainen ei tavitse kehittyäkseen naiseksi miestä eli X ei tavitse Y.tä, mutta Y tarvitsee aina X:n. Eli 'Eeva' oli ensin. Edelleen Y -kehitys häiriintyy helpommin kuin X kehitys ja se selittää, miksi esim. homoja on lesboja huomattavasti enemmän

      • geenit ym.

        "Kuusi ensimmäistä raskausviikkoa sikiö on kaksineuvoinen ja voi kehittyä kromosomeista huolimatta kumpaan sukupuoleen tahansa. Aluksi kaikilla sikiöillä on molempien sukupuolten sukuelinten kehitysaiheet, muuta ajan myötä vastakkaiselle sukupuolelle kuuluvat aiheet surkastuvat pois."

        Alla olevassa dokkariin viittauksessani näytettiin siinäkin miten alkuvaiheessa sikiön ulkoiset sukuelimet, niiden alkuaste on molemmilla visuaalisestikin identtinen ja sitten alkaa eriytyminen. Surkastuminen tosin kulostaa itselleni hieman vieraalta, eikä ko. dokkarikaan tuota termiä käyttänyt.

        "Samasta aihiosta" siinä missä tytölle kehityy klitoris, kehityy pojalle penis. Naisen klitoris itse asiassa erektoituukin aivan peniksen tavoin, mutta on ainoa ihmisen elin jolla on vain ja ainoastan nautinnon fuktio.

        Sitten suurten häpyhuulien pakille / alle pojalla kasvaa lopulta kivekset.

        Aikoinaan TV:ssa oli aiheesta kiinnostava, muistaakseni ruotsalaisten tekemä tieteisdokkari / filmi, olikohan sen nimi jotakin tyyliin munasolusta ja siittiöstä ihmiseksi ja siinä filminä kuvattiin kehitys hedelmöittymisestä alkaen.

        Kyse oli filmistä jossa oli 'kuvaustekniikassa' yhdistetty realia ja hyvin taitavsti tehtyä animaatiota tarkkoine tieteellis-biologisine selvityksineen. Se oli kuin matka aivan toiseen ulottuvuuteen, tavallaan kuin 'avaruusmatka' mutta suuren sijaan pieneen mikroskooppiseen maailmaan ja sen lainalaisuuksiin. Upea filmi.


    • Tutkimustulos
    • geenit ym.

      Aluksi. Miksi avaaja ei tee kunnon otsikkoa, joka ohjaa suoraan itse asiaan? Nyt ei otsikon perusteella tiedä minkä tutkimusken perään ollaan kuuluttamassa.

      Homo- ja bi-seksuaalisuuden syntyjuuret lienevät varsin moniulotteiset ja monisyiset.

      Taannoin ulkolaisella kanavalla oli ihmisen seksualisuutta käsittelevä dokkari ja sen lopuosiossa käsiteltiin homo- ja bi-seksualisuutta. Aineistossa läpikäytiin eri tutkjoiden tuloksia mm. USA:ssa ja EU:ssa, biologeista käyttäytysmistieteiden kautta psykologeihin jne. ja heitä myös haastatellen.

      Kaikkea en muista, sillä aineistoa siinä oli melko paljon, mutta koetan tiivistää.

      Luonnolisestikin koetettiin selvittää missä määrin kyse on geeniperimän ja kasvuympäristön vaikutuksista tai niiden yhdistelmistä.

      Tutkijat havaitsivat hoseksuaalimiesten aivoissa olevan liki systemaattisesti ADN-kromosomipoikkema, muistaakseni nimettynä XG-28 (?). Naishomoseksuaalien aivossa ei ollut vastaavaa poikkeamaa.

      Aivopuoliskot. Tutkimuksien mukaan / niiden puitteissa oli havaittavissa joitakin loogisuuksia. Niiden mukaan homoseksuaali-miehillä ja hetero-naisilla oli pääsääntöisesti symmetriset aivopuoliskot. Sitten taasen hetero-miehillä ja lesbonaisilla oli epäsymmetriset aivopuoliskot.

      Havaittiin, että jos naisella oli ainoastaan poikia, niin nuorimalla oli tilastollisesti suurempi riski tulla homoseksuaaliksi, kuin jos hänellä olisi ollut joukossa mukana yksikin sisarus. Mutta jos kyse oli ottolapsista, eli ei veriveljeksistä, niin vastaavaa ei havaittu.

      Identtisistä kaksosita (toisella?) oli 50%:n todennäköisyys homoseksuaalisuuteen. Ei identtisistä kaksosita (toisella?) oli 20%:n todennäköisyys homoseksuaalisuuteen. Näissä en muista oliko tehty eroa poikien ja tyttöjen suhteen.

      Naisten seksuaalisuus osoittauitui tutkimuksissa hyvin joustavaksi (ja osan tutkittavista itsensäkin yllättäen).

      Koeryhmillä täytätettiin ensin kyselykaavake seksualisuudestaan ja sitten heille näytettiin (jokainen yksi kerallaan koehuoneessa) seksfilmejä erilaisin skenarioin joissa oli hetero- ja homoseksuaalisia kohtauksia, parilla mies tai nais kolmas pyörä, sekä naisen ja miehen yksin masturbointia.

      Miehet regoivat suoraviivaisesti seksuaalisen suuntaksensa mukaisesti, joko naisiin tai miehiin.

      Hetero-naisilla puolestaan vaginaan laitettu anturi osoitti voimakasta verentungosta, eli kiihottumista _myös_ lesboseksualisesta tai naisen yksin masturboinnista kertovien kohtauksien yhteydessä.

      Myös bonbonojen seksiaktit aiheuttivat vastaavan reaktion naisilla, jonka nähdessään taasen miehet regoivat kuin maisemakorttin. Alla olevassa linkissä on sivuavasti osin samoja asoita tuotu eseille (mahdollisesti juuri samoista tutkimuksistakin).

      - http://ellit.fi/suhteet/seksi/onko-naisen-seksuaalinen-halu-yhta-elaimellista-kuin-miehen

      Eläinkokeissa havaittiin, että jos kehitysvaiheessa naaraan munan alkioon ruiskutettiin maskuliini-hormonia, niin systemaattisesti kuoriutuvista linnuista tuli homoseksualisesti / maskuliinisesti käyttäytyviä naaraita.

      Vastaavasti jos urosalkioihin ruiskutettiin naarashormonia, niin uroslinnuista tuli naaraiden tavoin käyttäytyviä. Tulos oli aina systemaattinen ilman poikeuksia tuossa kokeesa jossa oli muistaakseni jopa tuhansia (?) kohteita.

      Sitten taas jos hormonikäsittely tehtiin syntymän jälkeen, niin lintujen käytös ei muuttunut.

      Tutkijat totesivat suunnilleen kaiken vastaavan seksuaalisuuden ilmenevän eläinkunnassa kuin ihmistenkin keskudessa, josta mm. oheisissa linkeissä.

      "Eläinten seksuaalinen käyttäytyminen ilmenee monissa eri muodoissa jopa saman lajin sisällä. Tutkijat ovat havainneet eläimillä yksiavioisuutta, raiskauksia ja parittelemista kuolleen kanssa, homoseksuaalisuutta, biseksuaalista ja tilanneriippuvaista seksuaalista käyttäytymistä. Tutkimuksissa on havaittu myös intersukupuolista ja transsukupuolista käyttäytymistä."

      - http://fi.wikipedia.org/wiki/El%C3%A4inten_seksuaalisuus

      "Tämä uutinen leviää verkossa: apina oppi rahan, osti heti seksiä"

      - http://www.uusisuomi.fi/ymparisto/113767-tama-uutinen-leviaa-verkossa-apina-oppi-rahan-osti-heti-seksia

      Raamatullisesti ajatellen on melko virheellistä syytää homoseksuaalien "vaihtaneen luonnonmukaisen jne. ..." kun useimmiten eivät edes ole omanneet muuta seksualista viettiä kuin omansa.

      Kuitenkin edelliseen liittyen tulee mieleen väittämä, jonka mukaan islamilaisissa kulttuureissa olisi nuorten homoseksuaaliset kokemukset huomattavasti yleisempiä kuin länsimaissa, koska kulttuuri pitää miehet ja naiset hyvin toisistaan erillään ja jonnekihan se nuorten kiimaa sitten suuntautuu. Monilla se on vai yksi nuoruuden välivaihe.

      Vastaavaa kerrotaan myös pitkäaikaisvangeista, sekä miehistä että naisista.

      Vahassa Kreikassahan oli kulttuurellista, että oppipoika opetettiin seksualisuuteen homoseksuaalisesti, jossa opettajana oli naimisissa oleva mies.

      • fhhgff

        Homostelu liittyy irstauteen jota voi harjoittaa myös hetero, mutta aitohomo rakastaa ja himoitsee samaa samoin kuin hetero vastakkaista sukupuolta.

        Kaikki ominaisuudet,poikkeamat ovat yksilöstä riippumattomia jos ne ovat myötäsyntyisiä.


      • geenit ym.
        fhhgff kirjoitti:

        Homostelu liittyy irstauteen jota voi harjoittaa myös hetero, mutta aitohomo rakastaa ja himoitsee samaa samoin kuin hetero vastakkaista sukupuolta.

        Kaikki ominaisuudet,poikkeamat ovat yksilöstä riippumattomia jos ne ovat myötäsyntyisiä.

        >> Homostelu liittyy irstauteen jota voi harjoittaa myös hetero, mutta aitohomo rakastaa ja himoitsee samaa samoin kuin hetero vastakkaista sukupuolta.

        Tuossa vaikuttaisi olevan jotakin joka ei nyt oikein ole loogista. Heteroseksuaali ei edes kykene homoseksuaalisiin kontakteihin.

        Biseksuaalisesti toimivat ovat sitten oma ryhmänsä ja hekin lienee luonnoltaan yksilöllisesti erilaisia, toisille enempi fyysinen juttu, toiset kokevat voivansa ihastua kumpaankin sukupuoleen jossa henkilö merkitsee, ei sukupuoli.

        Vapaana olevan seksistä vaikkapa irtosuhteissa tai muutoin lyhyissä suhteissa nautiskelu ei katso seksualiseen suuntaukseen, eli sillä leimaaminen on varsin erikoinen näkökulmä.

        Uskovaiset muutenkin kovin mieluusti käsittelevät seksuaalisuutta huomattavan negatiivisten ja tavalla tai toisella syyllistävien tai seksualisuuden likaisena esittävästä kulmasta, joka omassa lajissaan on vähintäänkin jonkin asteinen vakava estymä tai jopa oman lajinsa "perversio".

        "Kansasin yliopiston tutkimuksen mukaan ateisteilla on parempi seksielämä kuin uskovaisilla, koska uskovaiset tuntevat syyllisyyttä yhdynnän aikana ja jopa viikkoja seksin harrastamisen jälkeen."

        "Uskonnollinen suuntaus vaikuttaa seksikatumuksen suuruuteen. Kaikkein ankarimmin itseään kohtelevat mormonit ja jehovan todistajat."

        - http://www.iltasanomat.fi/seksi-parisuhde/art-1288391431608.html

        "Sex is better without religion: study"

        - https://au.news.yahoo.com/thewest/lifestyle/health/a/9481357/sex-is-better-without-religion-study/

        Vartiotorniseuran hallintoelin puolestaan tunkeutuu kirjallisuudessaan seuraajiensa jopa makuukammarinkin oven väliinkin luokittelemaan millainen seksuaalinen nautiskelu ja tunnelma privaatissa on sallittua "aidoille oikeille kristityille" aviopareille.

        Hallintoelin on poikeusellisen julkea, hävytön, epäkunnioittava ja tunkeileva seuraajiensa dominointivietissään.


      • harmaampaa
        geenit ym. kirjoitti:

        >> Homostelu liittyy irstauteen jota voi harjoittaa myös hetero, mutta aitohomo rakastaa ja himoitsee samaa samoin kuin hetero vastakkaista sukupuolta.

        Tuossa vaikuttaisi olevan jotakin joka ei nyt oikein ole loogista. Heteroseksuaali ei edes kykene homoseksuaalisiin kontakteihin.

        Biseksuaalisesti toimivat ovat sitten oma ryhmänsä ja hekin lienee luonnoltaan yksilöllisesti erilaisia, toisille enempi fyysinen juttu, toiset kokevat voivansa ihastua kumpaankin sukupuoleen jossa henkilö merkitsee, ei sukupuoli.

        Vapaana olevan seksistä vaikkapa irtosuhteissa tai muutoin lyhyissä suhteissa nautiskelu ei katso seksualiseen suuntaukseen, eli sillä leimaaminen on varsin erikoinen näkökulmä.

        Uskovaiset muutenkin kovin mieluusti käsittelevät seksuaalisuutta huomattavan negatiivisten ja tavalla tai toisella syyllistävien tai seksualisuuden likaisena esittävästä kulmasta, joka omassa lajissaan on vähintäänkin jonkin asteinen vakava estymä tai jopa oman lajinsa "perversio".

        "Kansasin yliopiston tutkimuksen mukaan ateisteilla on parempi seksielämä kuin uskovaisilla, koska uskovaiset tuntevat syyllisyyttä yhdynnän aikana ja jopa viikkoja seksin harrastamisen jälkeen."

        "Uskonnollinen suuntaus vaikuttaa seksikatumuksen suuruuteen. Kaikkein ankarimmin itseään kohtelevat mormonit ja jehovan todistajat."

        - http://www.iltasanomat.fi/seksi-parisuhde/art-1288391431608.html

        "Sex is better without religion: study"

        - https://au.news.yahoo.com/thewest/lifestyle/health/a/9481357/sex-is-better-without-religion-study/

        Vartiotorniseuran hallintoelin puolestaan tunkeutuu kirjallisuudessaan seuraajiensa jopa makuukammarinkin oven väliinkin luokittelemaan millainen seksuaalinen nautiskelu ja tunnelma privaatissa on sallittua "aidoille oikeille kristityille" aviopareille.

        Hallintoelin on poikeusellisen julkea, hävytön, epäkunnioittava ja tunkeileva seuraajiensa dominointivietissään.

        "Heteroseksuaali ei edes kykene homoseksuaalisiin kontakteihin."

        Suuri osa ihmisistä on hiukan biseksuaaleja, joten tietyissä olosuhteissa kyllä heterotkin kykenevät homoseksuaaleihin suhteisiin. Tällaisia olosuhteita ovat esim. vankila ja haaremi.


    • Puhdas Mieli

      aseksuaalista ihmistä
      ei kiinnosta homot eikä heterot,
      ei transsut eikä neljännet sukupuolet
      ja elukoihin sekaantumineenkaan ei kiinnosta.

      • geenit ym.

        Tuon perusteella Vt-seuran hallintoelimellä ei ole puhdas mieli, ei lainkaan.

        Vartiotorniseuran hallintoelin puolestaan tunkeutuu kirjallisuudessaan seuraajiensa jopa makuukammarinkin oven väliinkin luokittelemaan millainen seksuaalinen nautiskelu ja tunnelma privaatissa on sallittua "aidoille oikeille kristityille" aviopareille.

        Extra. Eikös yksi heistä juuri taannoin avioitunut liki tyttärekseen iältään sopivan kanssa?


      • nuoret luterilaiset
        geenit ym. kirjoitti:

        Tuon perusteella Vt-seuran hallintoelimellä ei ole puhdas mieli, ei lainkaan.

        Vartiotorniseuran hallintoelin puolestaan tunkeutuu kirjallisuudessaan seuraajiensa jopa makuukammarinkin oven väliinkin luokittelemaan millainen seksuaalinen nautiskelu ja tunnelma privaatissa on sallittua "aidoille oikeille kristityille" aviopareille.

        Extra. Eikös yksi heistä juuri taannoin avioitunut liki tyttärekseen iältään sopivan kanssa?

        Mun faija avioitui naisen kanssa joka
        oli nuorempi kuin vanhin lapsensa.
        Tekivät keskinäisen testamentin ja
        Uusin Rva sai sit koko perinnön,
        kun Faija kuoli.

        oomat kakarat sai vain lakiosan,
        Leski ajatti kaiken irtaimen kaatopaikalle jao sti uudet huonekalut jne.

        sit rupes seukkaamaan itteesä nuoremmen kundin kaa
        ja avioituvat.

        Möi sen Faijan rakentaman talon ja kesämökin,
        meidän lapsuuskodit.

        Möi venäläisille joita vastaan Faija soti
        ja haavottui Talvisodassa.

        tollasia on siis LUTERILAISET avioitujat


    • geenit ym.

      Otin kantaa tuohon ylempänä olevaan asseksuaalisuuden ristiriitaiseen ihannointi-ylistykseen, ikäänkuin sellainen marginaalinen poikeama olisi jokin ylempi "puhtaus" kuin täysin normaali ihmisten seksuaalisuus.

      Samaa (sairasta) logiikkaa seuraten Jumala on kovin epätäydellinen, puutteellinen, vajavainen ja jopa epäpuhtaan likainen koska loi ihmisille ja eläimille seksuaalisuuden yhdeksi keskeiseksi osaksi identiteettiään.

      Naisillekin hän loi yhden intiimin erektoituvan elimen jolla on vain ja ainoastaan seksuaalisen nautinnon funktio. Kyllä Luojan siis täytyy olla kovin "irstas".

      Alla mainitsemani tapaus. "GB Member Geoffrey Jackson's wife looks young"

      - http://www.jehovahs-witness.net/watchtower/bible/264961/1/FDS-GB-Member-Geoffrey-Jacksons-wife-looks-young

      Vartiotorniseura ohjeistaa naiset miehelleen alamaisuuteen, kuin herralle, mies on naisen pää.

      - http://www.jwfacts.com/watchtower/quotes/women-submission.php

      Ketjun aiheesta. Väittämät ja tiedot halintoelimen joidekin aiempien jäsenien homoseksuaalisuudesta ja sellaisten henkilöiden Broklynissa esiintymisestä ovat hyvin tiukassa ja laajasti liikkeellä. Ilmeisesti noissa väittämissä on myös peustaa.

      "Homosexuality at Bethel and among members of the Governing Body of the Watch Tower Society"

      - http://www.freeminds.org/bethel/homosexuality_bethel.htm

      - http://www.nairaland.com/1421303/two-gb-members-jehovah-witnesses

      - http://www.jehovahs-witness.net/watchtower/scandals/5466/1/Greenlees-Chitty-Some-Sources

      https://www.youtube.com/watch?v=9uP7UftOMTI

      >> oomat kakarat sai vain lakiosan, Leski ajatti kaiken irtaimen kaatopaikalle jao sti uudet huonekalut jne.

      Kuvaamasi valitettava tilanne ei ole ainoastaan "luterilaisten" piirissä toisinaan ilmenevä asia.

      Vartiotorniseura puolestaan halajaa hyvin vähävarastenkin ropoja lahjoituksiksi ja neuvoo kirjallisuudessaan säännöllisesti miten sille voi testamentata erityyppistä omaisuuttaan, jopa henkivakuutuksensakin.

      Samaan aikaan se ottaa osaa tämän maailman rikkaille suunnatuille hedge-fund sijoitusfoorumeille löytääkseen saamilleen lahjoituksille / köyhän, sekä vähävaraisen yksinhuoltajankin rovoille tuottavia sijoituskohteita.

      Samaan aikaan hallintoelin itse elää päätoimiston yltäkylläisyydessä ja mukavuudessa lahjoitusvaroin kustannettuna.

      Alla kommentteja / tietoja hallintoelimen tavoista ensimmäisessä luokassa matkustamisesta ja hyvistä hotelleista.

      Seuran, eli jäsenten lahjoituksien piikkiin helpoa on elää mukavasti ja materiaalisessa runsaudessa. Piikki on auki hamaan ajan tappiin saakka.

      Samaan aikaan mm. tienraivaajat usein ovat syöneet jatkettua keittoa, eläneet epäsäännöllisillä pikkuduuneilla, jatkuvassa taloudellisessa epävarmuudessa, jakaneet kurjat kimppakämppien asuinolot ja olleet kelissä kuin kelissä, kylmässä kuten loskassa tarpoen liikkeellä ovelta ovelle seuran kulloistakin oppia pelastavana totuutena julistaen, sekä osa vaarantanut jopa kirjaimellisen henkensäkin vaarallisilla lähetystyö-alueilla.

      - http://www.jehovahs-witness.net/jw/friends/6211/1/THE-GOVERNING-BODY-EXPOSED

      - http://www.jehovahs-witness.com/topic/244127/do-gb-2-0-travel-first-class-what-do-you-know-about-that

      Herran teistä en tiedä, mutta Vt-seuran tiet ovat liki "tutkimattomat" ...

    • geenit ym.

      Rutherford ohjeisti ja kannusti olla avioitumatta ja hankkimatta lapsia, sillä Harmagedon oli aivan nurkan takana.

      “Would it be scripturally proper for them to marry and rear children? No, is the answer, which is supported by the scriptures …. The scriptures fully support the conclusion that the filling of the earth is not due to begin before, but after Armageddon. … It will be far better to be unhampered and without burdens, that they may do the Lord’s will now, as the Lord commands, and also be without hindrance during Armageddon … Those Jonadabs* who now contemplate
      marriage, it would seem, would do better if they wait a few years, until the fiery storm of Armageddon.” [pages 46,46, 50] [* an early reference to the rank and file Jehovah’s Witnesses] - The booklet Face the Facts authored by Judge Rutherford in 1938

      “… mark the words of Jesus, which definitely seem to discourage the bearing of children immediately before or during Armageddon … it would therefore appear that there is no reasonable or scriptural injunction to bring children into the world immediately before Armageddon, where we now are.” [The Watchtower, 1938, p. 324]

      “Should men and women, both of whom are Jonadabs or “other sheep” of the Lord, now marry before Armageddon and bring forth children? They may choose to do so, but the admonition or advice of the Scriptures appears to be against it.” [Children 1941, page. 311]

      - https://food4jws.wordpress.com/category/marriage/

      Vain muutamia kuukausia Harmagedoniin.

      Face the Facts 1938 pp.46,50: "Those Jonadabs who nowcontemplate marriage, it would seem, would do better if they wait a few years, until the fiery storm of Armageddon is gone"

      Watchtower 1941 September 15 p.288: "Receiving the gift, the marching children clasped it to them, not a toy or plaything for idle pleasure, but the Lord’s provided instrument for most effective work in the remaining months before Armageddon"

      - http://www.jwfacts.com/watchtower/quotes/end-soon.php

      Sitten noin yhden ihmisiän kuluttua meidän aikanamme Jumalan hengen ohjaama voideltuun luokkaan kuuluva hallintoelimen jäsen, joka odottaa taivaspaikkaa itselleen (ei paratiisia), avioituu puolisonsa kuoltua uudestaa itseään huomattavasti nuoremman naisen kanssa. _ Tämä sillä varauksella, että tuo netissä oleva tieto nuoresta vaimostaan on oikea.

      "GB Member Geoffrey Jackson's wife looks young"

      - http://www.jehovahs-witness.net/watchtower/bible/264961/1/FDS-GB-Member-Geoffrey-Jacksons-wife-looks-young

      Teoreettisesti ajatellen Vt-seuran opin mukaan voisi käydä niin, että herra liittyy taivajoukkoihin ja rouva jää Harmagedonin yli sitten yksin paratiisiin (sillä ilmeisesti hän ei kuulu voideltuihin).

    • 101 vs 90

      "Eduskunta on hyväksynyt tasa-arvoisen avioliittolain äänin 101-90."

      "Ensimmäisessä käsittelyssä kaksi viikkoa sitten avioliiton salliminen samaa sukupuolta oleville pareille sai eduskunnalta vihreää valoa äänin 105-92."

      "Myös eduskunnan suuri valiokunta puolsi lakia viime viikolla äänin 17-8."

      "Lakimuutoksen läpivienti jää seuraavalle hallitukselle."

      - http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014121218923292_uu.shtml

    • 40%

      "Papeista 40 prosenttia olisi valmiita vihkimään samaa sukupuolta olevia pareja, selviää 12 maakuntalehden Lännen Median kyselystä."

      - http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014121418926374_uu.shtml

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3101
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      152
      1219
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe