selvisin vuosien masennuksesta..

dhalai

kun otin itseäni niskasta kiinni.. ja runojenkin kirjoittelu auttoi siihen..

ja kaikki tämä vain.. koulukiusaamisen takia sitä kun kesti sen 3lk-ammatti kouluun. se jos jokin oli aika moista kidutusta koulukiusaaminen miksi ihmiset eivät tajua mitä toisille aiheuttaa moisella TYPERYYDELLÄÄN!!

nykyään kun olen jo yli muutamalla vuodella täys iän itse tuntoni ja kaikki muukin on niin paljon parempia:) ja minusta on kuitenkin tullut vahvempi koulukiusaamisen johdosta. eikä sitä enään lotkauta korvaansakkaan jos joku kommentoi jotain ilkeää:) ja on sana valmiinpi tilanteessa kun tilanteessa. ja miettii muutaman kerran ennen kun itse sanoo mitään toista loukkaavaa.

8

1184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heeppa

      että olisin ollut koulukiusattu. Olen enemmänkin sellainen ihminen, jota kukaan ei noteeraa juurikaan mitenkään, vähän tuntuu sitlä kuin olisin ilmaa...25 vuotta vanha olen ja en ole siitä selvinnyt..se vaikuttaa koko ajan itsetuntooni ja heikentää minua henkisesti..

      Onnea sinulle, kun olet selvinnyt siitä. Nuoriso ottaa jostain syystä jonkun ihmisen silmätikuksi vaikka siihen ei ole mitään erityistä syytä..sen voi sanoa vähän niinku huonoksi tuuriksi. Kun selviää kiusaamisesta murrosiän pahimpina vuosina, voi varmasti sanoa, että on vahva ihminen..

      • dhalai

        jaksaa. miksi sinua ei noteerattu? oletko ujo vai ihan ei meinaa tärpätä ihmisten suhteen?

        minulla oli paras kaverini samassa tilanteessa ettei ollut ystäviä tms kaikki vain pettivät hänet etc. mutta sitten kun me tutustuimme niin olemme jo 8v olleet kavereita:)

        joten eiköhän sinullekkin löydy joku joka on sinun lainen ja sinun kanssasi kaverina kumppanina tms aivan aidosti.

        ja kun sen muuten kerran päättää kyllä sitä itsensä suosta nostaa:) itsekkin olin masentunut kokoajan 12 eteenpäin ja sitten 17 tienoilla päätin että nyt saa riittää!! kun minullakin oli paha tapa purkaa itseeni masennukseni. mutta sitten löysin sen runojen kirjottelun.. jollain se voi olla piirtäminen laulaminen tms. ja mieti nytten kun olen melkein 22 oloni on parempi kun koskaan.

        joten kyllä sinäkin saat itsesi nostettua suosta usko pois:) tavalla tai toisella.


      • Selviytyjä
        dhalai kirjoitti:

        jaksaa. miksi sinua ei noteerattu? oletko ujo vai ihan ei meinaa tärpätä ihmisten suhteen?

        minulla oli paras kaverini samassa tilanteessa ettei ollut ystäviä tms kaikki vain pettivät hänet etc. mutta sitten kun me tutustuimme niin olemme jo 8v olleet kavereita:)

        joten eiköhän sinullekkin löydy joku joka on sinun lainen ja sinun kanssasi kaverina kumppanina tms aivan aidosti.

        ja kun sen muuten kerran päättää kyllä sitä itsensä suosta nostaa:) itsekkin olin masentunut kokoajan 12 eteenpäin ja sitten 17 tienoilla päätin että nyt saa riittää!! kun minullakin oli paha tapa purkaa itseeni masennukseni. mutta sitten löysin sen runojen kirjottelun.. jollain se voi olla piirtäminen laulaminen tms. ja mieti nytten kun olen melkein 22 oloni on parempi kun koskaan.

        joten kyllä sinäkin saat itsesi nostettua suosta usko pois:) tavalla tai toisella.

        Minä olen myös selviytynyt masennuksesta, jota kesti yli 10 vuotta ja koulukiusaamisen aiheuttamista traumoista peruskoulun ylä-asteen ajoilta. Mun masennus/alakuloisuus lähti Herbalifella eli syömällä lisäravinteita useamman vuoden.


      • dhalai
        Selviytyjä kirjoitti:

        Minä olen myös selviytynyt masennuksesta, jota kesti yli 10 vuotta ja koulukiusaamisen aiheuttamista traumoista peruskoulun ylä-asteen ajoilta. Mun masennus/alakuloisuus lähti Herbalifella eli syömällä lisäravinteita useamman vuoden.

        jos löytää itselleen sopivan keinon selvitä masennuksesta kun se ei todellakaan ole mikään kiva tunne.

        mutta ainahan se maistuu paremmalta kun selviää siitä ja on sitten vahvempi ihminen:)


    • Nuoriaikuinen

      Minullakin on ollut ennen ajoittaista masennusta. Kerran olen sairastanut vakavaa masennusta. Kaikki johtuu siitä, että mua on koulukiusattu. Itsetunto on ollut nollassa. Lisäksi mun isä on kotona aina haukkunut mua, en ole pahemmin kehuja saanut. Pidin itseäni huonona ihmisenä. Mietin, että mikä minussa on vikana kun minua haukutaan. En tiennyt. Musta tuli ujo, arka ja hiljainen. Näin jälkeenpäin kun olen miettinyt kiusaamista uudestaan, niin luulen tietäväni syyn. Ne kiusaajat olivat minulle kateellisia, koska meidän perheessä oli rahallisesti paremmin kuin monilla muilla.Ulkonäöstäni kiusaaminen ei ole voinut olla kiinni. Toimin nykyään mallina, se on antanut minulle itsevarmuutta enemmän.Ennen elämä tuntui ikävältä ja ahdistavalta, nyt sitä on huomannut, että elämä onkin ihanaa. Kotona en ole saanut rakkautta vanhemmiltani. Itsetunto ei ole vieläkään kovin hyvä, mutta se vahvistuu päivä päivältä. Mulla on paljon ystäviäkin nykyään, miehet pyörivät ympärilläni.

      • dhalai

        olet ainankin näyttänyt kiusaajillesi:) ja se on positiivista. niin nuo jos vanhemmat on "kylmiä" on kyllä todella inhottavaa.. mutta jos on ystäviä jotka välittävät se on positiivista:)


    • hfghf

      hthytyt

    • Jennie25

      olen ollut koulukiusattu ja tiedän oikein hyvin ne vauriot mitä se jättää ja sen kuin vaikea niistä on toipua. Olen iloinen puolestasi, että olet selvinnyt viimein kuivalle maalle ja voit paremmin. Itse olen viimeisen 4 vuoden aikana saanut paljon elämältä takaisin ajattelemalla itseänikin aina muiden sijasta. Itsevarmuus on kasvanut, tiedän mitä tahdon ja tiedän mitä minun ei tarvitse sietää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      486
      3744
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      26
      2351
    3. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      141
      2045
    4. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      115
      1711
    5. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      18
      1645
    6. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      49
      1510
    7. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      36
      1304
    8. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      84
      1265
    9. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      66
      1256
    10. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1186
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (71) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja