Eli mitä oppeja tai niihin liittyviä käytäntöjä, moraalikäskyjä pitäisi muuttaa, jotta voisit liittyä adventtikirkkoon? Pitäisikö seurakuntakäsikirjan käskyjä noudattaa, eikä olla noudattamatta, kuten nykyään tehdään.
Mitä pitäisi muuttaa?
7
73
Vastaukset
- Jeesuksen nimessä...
Niin ensin nimi pitäisi muuttaa Raamatun UT mukaiseksi ja sitten alkaa elämään ja toiimaan / vaikuttamaan sen mukaisesti ja perustalta. Kristusen Jeesuksen apostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan, jokaista jäsentään myöden YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi, Totuudessa YKSI mielisesti, keskinäisessä rakkaudessa ja huoenpito yhteydessä elävästi ja toimivasti / vaikuttavasti rakentavaksi.
Ei muuten ole sitä kaikille hyväksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävää, Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunnikasi Kristillisyyttä, sen käytännössä toimivasti osiottavaa / todistavaa. Ne Oikean Kristillisyyden tunnusmerkit ilmentävää ja täyttävää.
Miten on, sopisiko teille?- pyh!
Adventismi on Raamatun opetuksen mukainen, vaan ei näytä teile kelpaavan.
- Jeesuksen nimessä...
Niinhän niiden KAIKKIEN lukuisten eri nimisten, muidenkin eri seurakuntien nimetkin on.
Mutta siksi juuri pitäisikin muuttaa Raamatun UT Herran, Kristuksen Jeesuksen kirkaudeksi kunniaksi, Hänen paikkakunnan niellä tunnetuksi apostolisiksi seurakunniksi. Näin oli apostolisten alkuseurakuntien aikanakin.
Siksi kaikille väärillä täytyy ollekin eri nimet, että tiedetään mitä värää kulloinkin tarkoitetaan, Oikella Kristuksen Jeesuksen seurakunnalla tarvitsee olla vain YKSI nimi. Josta kaikki tunnistaa Kristuksen Jeesuksen seurakunnaksi ja seurakuntalaiseksi, Hänen seuraajakseen. Ne kun ilmenisi niistä Oikean Kristillisyyden täyttävistä tunnusmerkeistä.
Muistuttaen ja valistaen // Pitäisikö seurakuntakäsikirjan käskyjä noudattaa, eikä olla noudattamatta, kuten nykyään tehdään. //
Eipä levollinen mieli kovin levollisin mielin ole, kun noin jyrkästi tuomitsee adventtikirkon, adventtikansan. Mutta on toki niin, että sen seurakunnan käsikirjaa on noudatettava, mihin seurakuntaan kuuluu. Tästä juontuu se fakta, että pitää katsoa eteensä eli etsiä se seurakunta, joka vastaa omia odotuksia, missä voi säilyttää mielenrauhan ja rauhan Jumalan kanssa.
Minun näkemykseni on, että adventistit ovat uskollisia Jumalalle ja seurakunnalleen ainakin siinä määrin kuin muissakin seurakunnissa ollaan.- Jeesuksen nimessä...
Niin, VAIN siinä määrissä kuin muissakin eri nimisissä eri lahkohenkisissä ns, seurakunniassa, joissa kaikissa eletään, toimitaan ja vaikutetaan toisiaankin / kristusta Jeesusta kohtaan rakkaudettomasti, muista ja muusta niin väliä itsekyyden mukaisesti, kussakin ja kukin OMA puolueellisesti, kaikille hyväksi Raamatun UT opetsuen ja ohjeiden vastaisesti, Kristuksen Jeesuksen apostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan rakentamattomasti, Häntä ja Hänen kaikille hyväksi takoitusta ja tavoitetta vastaan sotivasti. Ketä ja mitä silloin palvelevasti?!!
Kuka tietää / ymmärtää, voi sen tähän vastauksensa paljastaa. - "Kuka ymmärtää"...
Jeesuksen nimessä... kirjoitti:
Niin, VAIN siinä määrissä kuin muissakin eri nimisissä eri lahkohenkisissä ns, seurakunniassa, joissa kaikissa eletään, toimitaan ja vaikutetaan toisiaankin / kristusta Jeesusta kohtaan rakkaudettomasti, muista ja muusta niin väliä itsekyyden mukaisesti, kussakin ja kukin OMA puolueellisesti, kaikille hyväksi Raamatun UT opetsuen ja ohjeiden vastaisesti, Kristuksen Jeesuksen apostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan rakentamattomasti, Häntä ja Hänen kaikille hyväksi takoitusta ja tavoitetta vastaan sotivasti. Ketä ja mitä silloin palvelevasti?!!
Kuka tietää / ymmärtää, voi sen tähän vastauksensa paljastaa.Niinpä, kuka solkkauksen ymmärtäisi...
- Jeesuksen nimessä...
"Kuka ymmärtää"... kirjoitti:
Niinpä, kuka solkkauksen ymmärtäisi...
Ne joilla on Rakkaus Totuuteen / Kristukseen Jeesukseen ja niihin vääryyden uhreiksi joutuneisiin, "lähimäisiin". Ei taida täältä sellaisia löytyä?!
Siitähän Itse Herra Jeesukin oli jo aikanaan huolissaan, että löytäneekö edes uskoa, Raamatun UT mukaista, etsivä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251278
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89924- 95922
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede24869Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat289766- 95748
- 34648
- 109646
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.50581Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet131568